Ціноутворення «асіків» та циклічність Біткоїна

Ціноутворення «асіків» та циклічність Біткоїна

Вартість обладнання для майнінгу сильно корелює з курсом BTC. Проте у цій сфері є чимало нюансів, в яких ми зараз розберемося.

Динаміка вартості

Гендиректор Біткоїн-компанії Blockstream Адам Бек звернув увагу на залежність між вартістю терахешу в обладнанні для майнінгу та курсом BTC. Досить логічно, що вони демонструють схожі патерни. Зокрема ціна «асіків» досягла свого максимуму 2021 року. Проте, на відміну від головного цифрового активу, абсолютний пік був ще у квітні, а не листопаді.

Ціноутворення «асіків» та циклічність Біткоїна
Динаміка вартості «асіків» та курсу BTC. Джерело: Blockstream.

Адам Бек наводить наступні статистичні дані. Якщо у 2021 році ціна за терахеш становила $120/TH, то зараз вона нижче за $15/TH. І це при тому, що курс біткоїна вже досить непогано відновився як для цієї стадії ринку (вже становить понад 50% від історичного максимуму).

Ці дані становлять чималий теоретичний та практичний інтерес. Перш за все вони доводять вірність теорії ціноутворення Австрійської економічної школи, яка підкреслює граничну продуктивність факторів виробництва. Тож у періоди зростання курсу біткоїна корисність обладнання зростає, як і його ціна. Щодо періодів спаду на ринку, то обладнання навіть не покриває витрати електроенергії, тож його цінність падає.

Наприклад, трудова теорія вартості не може пояснити ці коливання, адже вартість праці та матеріалів, що пішли на виробництво «асіків» залишалися незмінними або навіть зростали протягом ведмежого ринку.

Статистика від Адама Бека також містить дані щодо більш сучасних моделей, які мають кращу енергоефективність. Вони слідують таким самим патернам, але темпи падіння їхньої вартості є все ж нижчими. Це ілюструє той факт, що нові моделі можуть принести вищу дохідність їхнім власникам, тож і попит на них є вищим.

Інвестиції та HODL

Одне із важливих питань для всіх майнерів: чи вигідні інвестиції у «асікі»? Якщо майнер гарно розуміється на бізнесі у цій сфері, то такі капіталовкладення можуть бути потенційно досить прибутковими. Зокрема у власній стратегії необхідно враховувати циклічність фіатного курсу BTC. Тож у періоди зростання вартості біткоїна доцільно накопичити достатні резерви, щоб не розпродавати монети на дні ведмежого ринку.

Деякі майнери (наприклад, Marathon Digital) досить ефективні у прогнозуванні циклічності ринку. Тож вони купували «асікі» на локальному дні в інших майнерів, які знаходилися на межі неплатоспроможності. У такий спосіб вони також суттєво збільшили хешрейт та прибутки при переходу до стадії відновлення на ринку.

Під час інтерв’ю з Адамом Беком керуючий партнер Swan Bitcoin та автор подкастів Стефан Лівера висловив думку, що може бути вигідно утримувати «асікі» протягом певного часу для отримання доходу після виходу з ведмежого ринку.

Розглянемо цю ідею детальніше. Чи вигідно ходлити «асікі»? Вони ще волатильніші за BTC, тож, може, можна отримати ще більший прибуток, ніж від інвестицій у біткоїн? Відразу скажемо, що такі припущення повністю невірні. Проілюструємо це розрахунками.

Відповідно до даних Адама Бека, вартість «асіків» (принаймні у вимірі за терахеш) зараз у 8-10 менша, ніж на піку бичачого ринку 2021 року. При цьому вартість біткоїна зараз лише вдвічі менша. Тож, на перший погляд, здається, що можна отримати надприбутки за допомогою майнінгу.

Але не слід забувати про динаміку хешрейту та складності видобутку. Майнери вже давно використовують такий показник, як хешпрайс – дохід, що можна отримати у вимірі за терахеш. Тож хешпрайс зараз у п’ять разів нижчий за показники 2021 року. Тому ніяких надприбутків немає, і середній майнер лише порівняно нещодавно вийшов «у плюс». Та і взагалі конкурентна природа майнінгу автоматично регулює кількість майнерів та хешрейт мережі залежно від очікуваної прибутковості.

Ціноутворення «асіків» та циклічність Біткоїна
Хешрейт, хешпрайс та курс BTC. Джерело: Woo Bull.

Ходлити «асікі» не слід не тільки через постійне падіння хешпрайсу, а й через досить радикальні й швидкі технологічні інновації виробників обладнання для майнінгу. Наразі середній термін використання обладнання для майнінгу становить 3-4 роки. Проте цей термін може навіть зменшитися, адже майнерам вигідно переходити на останні моделі, що пропонують ефективніше використання електроенергії.

У новому циклі майнери отримають додаткові інструменти для управління ризиками. Зокрема форвардні контракти на хешпрайс вже незабаром стануть усе більш популярними. Вони дозволять мінімізувати ризики різкого падіння дохідності та вжити відповідних заходів заздалегідь. Тож волатильність їхньої вартості може дещо знизитися, але вони все одно будуть безпосередньо залежати від динаміки вартості BTC.

Що у підсумку?

Ціноутворення «асіків» сильно корелює зі зміною ціни біткоїна, але має свої особливості. Зокрема вартість обладнання також безпосередньо залежить від зростання хешрейту, падіння хешпрайсу та технологічних інновацій у галузі. Тож інвестиції у «асікі» повинні враховувати всі ці особливості. У разі грамотного планування майнери можуть отримати досить високий дохід, але ризики також присутні.

Проте «асікі» не слід ходлити, адже їхня цінність досить швидко знижується через відносно нижчу енергоефективність порівняно з новими моделями. Тож їх, як правило, не використовують більше ніж 4 роки. Тому засобом збереження вартості може бути лише безпосередньо біткоїн, а обладнання для майнінгу – це тільки інвестиція у засоби виробництва (аналогічно з іншими сферами бізнесу).

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024