Чого нас навчила справа Сема Бенкмана-Фріда

Чого нас навчила справа Сема Бенкмана-Фріда

Засновника біржі FTX визнали винним за сімома обвинуваченнями. Проаналізуємо, що це означає для індустрії і як на це відреагували відомі біткоїнери.

Звинувачення та вирок

Судова справа проти ексгендиректора збанкрутілої біржі FTX Сема Бенкмана-Фріда розглядалася за сімома обвинуваченнями. Слід підкреслити, що це не всі звинувачення проти нього, а лише ті, за якими зібрали необхідні докази. Наприклад, розгляд ще однієї справи проти Сема Бенкмана-Фріда заплановано на березень 2024 року. Там розглядатимуться банківські махінації та хабарництво як головні зловживання.

Можливо, хтось скаже, що навіщо продовжувати цей процес, коли засновника FTX вже визнали винним, а йому загрожує до 115 років позбавлення волі. Проте поза всяким сумнівом і друга справа буде доведена до кінця, хоча вона, ймовірно, вже не викличе такого суспільного резонансу, як перша.

Тож повернемося до вердикту суду від 3 листопада. За якими звинуваченнями підсудного вже визнали винним? Це два випадки шахрайства з банківськими рахунками (щодо FTX та Alameda Research), два випадки змови з метою шахрайства з банківськими рахунками, один випадок шахрайства з цінними паперами, один випадок змови з метою шахрайства з товарами та один випадок змови з метою відмивання грошей.

Максимальні терміни за вищенаведеними злочинами становлять від 5 до 20 років за кожний. Тож сумарно Сем Бенкман-Фрід може отримати до 115 років ув’язнення. Але остаточний термін ув’язнення визначать дещо пізніше суддями. Роль присяжних полягала лише у прийнятті рішення щодо винуватості чи невинуватості підсудного. Всі 12 присяжних одноголосно висловилися проти позиції захисту й підтримали обвинувачення за всіма пунктами.

На пресконференції після закінчення судового засідання прокурор Південного округу Нью-Йорка Деміан Вільямс назвав злочини Бенкмана-Фріда «багатомільярдною схемою, покликаною зробити його королем криптовалют» і одним з найбільших фінансових шахрайств в американській історії.

Реакція біткоїнерів

Не можна сказати, що вирок суду якось здивував біткоїнерів, адже вони вже давно звертали увагу на сумнівні схеми FTX. Всі вони були побудовані на використанні недостатнього резервного покриття та нецільовому використанні коштів клієнтів.

Але відомі представники Біткоїн-спільноти все ж відреагували на подію. Фінансовий директор Human Rights Foundation Крістіан Керолз просто сфотографував випуск номера Bitcoin Magazine з пародією на Сема Бенкмана-Фріда, який був охарактеризований як шахрай.

Чого нас навчила справа Сема Бенкмана-Фріда
Цьогорічний випуск Bitcoin Magazine. Джерело: соцмережа X.

Автор декількох книг про Біткоїн Джиммі Сонг звернув увагу на непослідовну риторику представників крипто- (не Біткоїн) індустрії. «Всі ці альткоїнери вдають, що весь цей час бачили шахрайство Сема Бенкмана-Фріда. Не помиліться, це результат роботи альткоїнів та їхніх пособників (венчурних інвесторів, технічних авторів та маркетологів альткоїнів)» – підкреслив він.

Керуючий партнер у компанії Swan Bitcoin Стефан Лівера звернув увагу на те, як провідні ЗМІ викривлюють висвітлення ситуації, представляючи засновника FTX як лідера Біткоїн-індустрії. «Біткоїн, а не крипта. Натомість Financial Times представляє Сема Бенкмана-Фріда як нібито лідера Біткоїн-індустрії. Це не так», – зазначив він.

Цікаву думку висловив економіст Пітер Шифф, якого не можна назвати біткоїнером, але який послідовно критикує фіатний стандарт. «Тепер, коли Сем Бенкман-Фрід засуджений, настав час переслідувати всіх брудних політиків, які брали його хабарі. Без їхньої допомоги він ніколи б не зміг уникнути покарання за свою аферу. Регулятори також були співучасниками, і їхня недолугість доводить, що вільні ринки можуть робити цю роботу набагато краще», – пояснив експерт.

Значення для індустрії

Курс біткоїна відреагував на вирок суду дуже спокійно, й головний цифровий актив продовжив своє зростання. Хоча вина Сема Бенкмана-Фріда не викликає сумнівів, вкрай необ’єктивним виглядає те, що всі інші учасники схеми фактично уникнуть будь-якого серйозного покарання. Це стосується і менеджерів FTX та Alameda Research, і представників криптоорганізацій, що мали фінансові стосунки з FTX, і політиків тощо.

Популярні ЗМІ також до кризи представляли Сема Бенкмана-Фріда як генія і новатора, але потім їхня риторика різко змінилася. Тепер він став єдиним винуватцем всіх проблем централізованих бірж. Тобто їхнє висвітлення ситуації не було об’єктивним ані раніше, ані є зараз.

Тож фундаментальні причини краху біржі й загальної нестабільності таких інституцій не вирішені належним чином. Тому наступного циклу, на жаль, можна очікувати на нові випадки криптошахрайства (за участю нових людей і компаній, але за схожими принципами неутримання належних резервів і несанкціонованого перенаправлення коштів клієнтів).

У будь-якому разі Біткоїн і надалі віддалятиметься від інших цифрових активів за своєю суттю та траєкторією розвитку. Зокрема, біткоїнери надають переваги 100% резервному покриттю, а також взаємному контролю через досягнення загального консенсусу. Тому Біткоїн-спільнота може отримати додатковий імпульс до свого розвитку відповідно до базових принципів, закладених ще Сатоші Накамото.

Висновки

Перша справа проти Сема Бенкмана-Фріда добігає кінця. З одного боку, важливо привернути увагу до одного з наймасштабніших випадків криптошахрайства. З іншого боку, вся ситуація представлена таким чином, що єдиним винним виявився засновник FTX. Проте значна кількість експертів визнає системний характер проблеми та необхідність більш об’єктивного підходу до її розв’язання.

Через те, що цього не було зроблено, схожі проблеми можуть бути й у майбутньому. Тому розрив між Bitcoin-only та криптопроєктами зростатиме й надалі.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024