Зворотний бік біткоїн-банкоматів

Зворотний бік біткоїн-банкоматів

Біткоїн-банкомат – простий і зручний спосіб купити біткоїни за готівку або за допомогою банківських карток. Однак важливо розуміти, що функціонування цих пристроїв залежить насамперед від виробників та операторів. Розберемося у ролі кожного з них.

Ситуація на ринку біткоїн-банкоматів

Біткоїн-банкомат – це пристрій, що працює так само, як і будь-який інший банкомат. За його допомогою можна купити або продати біткоїни як за готівку, так і за допомогою банківських карток. Перший такий термінал ввели в експлуатацію 29 жовтня 2013 року у Ванкувері, й називався він Robocoin. Пристрій став настільки популярним, що незабаром він обробляв транзакцій на понад 1 млн канадських доларів на місяць.

З кожним роком біткоїн-банкомати ставали дедалі більш затребуваними, й 2022 року їхня кількість почала наближатися до 40 000 одиниць.

Зворотний бік біткоїн-банкоматів
Статистика ринку біткоїн-банкоматів. Джерело: Coin ATM Radar.

Втім останнім часом у світі спостерігається зворотна тенденція. Так, за 10 місяців 2023 року кількість встановлених у світі біткоїн-банкоматів скоротилася на 7000 (на 17%), до 32 500 одиниць. На думку учасників ринку, це пов'язано з тим, що деякі оператори відключають нерентабельні пристрої або взагалі припиняють свою діяльність. При цьому інші оцінюють ситуацію, що склалася, як хорошу можливість масштабуватися і збільшити частку на ринку.

Втім зосередимося на тих, хто стоїть за лаштунками цієї індустрії. Розглянемо, хто такі оператори та виробники, які компанії є лідерами у цій сфері.

Хто такі оператори

Оператори біткоїн-банкоматів – це компанії, які забезпечують управління та функціонування банкоматів, призначених для операцій з біткоїном. Вони не лише займаються розміщенням пристроїв у людних місцях, таких як торговельні центри, кафе та вокзали, а й відповідають за технічне обслуговування, оновлення програмного забезпечення, забезпечення відповідності нормативним вимогам та безпеці транзакцій.

Оператори є найважливішими посередниками, які допомагають користувачеві легко переходити від традиційних валют до біткоїна, сприяючи зростанню та поширенню його використання у повсякденному житті.

Лідерами у цій галузі виступають такі компанії: Bitcoin Depot, CoinFlip та Bitstop.

Зворотний бік біткоїн-банкоматів
Найбільші оператори біткоїн-банкоматів. Джерело: Coin ATM Radar.

Bitcoin Depot

Компанія Bitcoin Depot заснована у 2016 році. Її штаб-квартира розташована в Атланті, штат Джорджія, а сама компанія є найбільшим оператором біткоїн-банкоматів у світі з мережею 6268 пристроїв і займає 19% всього ринку.

У своїх біткоїн-банкоматах Bitcoin Depot пропонує простий, ефективний та інтуїтивно зрозумілий інтерфейс для конвертації готівки в біткоїни, які потім можуть бути використані для здійснення платежів та покупок або як інвестиційний актив. Конвертація готівки у цифрові активи і навпаки відбувається завдяки сервісу BDCheckout. Сценарій передбачає купівлю та продаж цифрових активів завдяки ідентифікації за номером телефону або за допомогою використання мобільного застосунку, до якого прив'язаний цифровий гаманець.

У липні компанія стала публічною та вийшла на біржу Nasdaq. Для цього попередньо Bitcoin Depot закрив угоду зі злиття із SPAC GSR II Meteora Acquisition Corp.

«Компанія Bitcoin Depot займає провідні позиції з найбільшою часткою ринку в Північній Америці, тому додатковий капітал від цієї угоди допоможе підтримати наші масштабні плани щодо подальшого зростання, одночасно реалізуючи нашу місію з безпечного та надійного просування біткоїна в маси», – прокоментував угоду засновник Bitcoin Depot Брендон Мінц.

CoinFlip

Компанія CoinFlip спеціалізується на встановленні та обслуговуванні біткоїн-банкоматів, надаючи можливість конвертувати готівку в біткоїни і назад.

Компанія CoinFlip заснована в 2015 році і є одним із провідних операторів біткоїн-банкоматів у США. За кількістю терміналів на ринку вона посідає друге місце – 3983 пристроїв (12% ринку). У 2023 році компанія створила платформу Olliv – біржу для початківців.

У серпні 2023 року CoinFlip атакували хакери, внаслідок інциденту постраждали щонайменше 36 її клієнтів. Зловмисники отримали доступ до системи, зламавши обліковий запис одного із співробітників CoinFlip. Хакери могли отримати доступ до систем, що містять персональні дані користувачів, такі як ПІБ, дати народження, а також номери прав водія, посвідчень особи або паспортів. Ситуацію вдалося взяти під контроль. Але в CoinFlip не уточнили, чи будуть надалі пропонувати клієнтам якісь послуги із захисту від крадіжки особистих даних.

Bitstop

Компанія Bitstop, заснована на початку 2013 року, є одним з першопрохідників у галузі Біткоїн-технологій. Її засновниками стали Ендрю Бернард та Дуглас Карілло, які вбачали величезний потенціал у розширенні доступності біткоїна для широкої публіки. Вони прагнули зробити головний цифровий актив більш доступним для звичайних користувачів, створивши просту та зручну платформу для купівлі біткоїнів через мережу терміналів. Це нововведення відчиняло двері для масового споживача, даючи можливість легко купувати та продавати біткоїни за готівку.

Розвиток Bitstop відбувався на тлі стрімкого зростання ринку цифрових активів. Компанія швидко адаптувалася до попиту, що змінюється, розширюючи свою мережу банкоматів не лише у Сполучених Штатах, а й за їх межами. Сьогодні вона займає 8,6% світового ринку із 2820 пристроями.

Виробники біткоїн-банкоматів

Виробники біткоін-банкоматів – це компанії, які займаються розробленням, виробництвом і розповсюдженням спеціалізованих пристроїв для проведення транзакцій із біткоїном. Ці пристрої забезпечують прямий інтерфейс для обміну фіатних грошей на біткоїн і назад. Лідерами ринку тут є: General Bytes, Genesis Coin та BitAccess.

Зворотний бік біткоїн-банкоматів
Структура ринку виробників біткоїн-банкоматів. Джерело: Coin ATM Radar.

General Bytes

Компанія General Bytes створена у вересні 2013 року Карелом Кіовскі та Петром Дезортом. Це один із перших і на сьогоднішній день найбільший на ринку виробник біткоїн-банкоматів у світі з головним офісом у Празі (Чехія). Станом на березень компанія реалізувала понад 15 000 BTC через свою мережу терміналів. У її власності 10731 банкоматів (32,6% ринку).

General Bytes двічі ставала жертвою атак хакерів. Уперше у 2022 році зловмисники просканували сервери компанії. Потім додали себе як адміністратора і змінили налаштування «купівлі» та «продажу», щоб біткоїни та криптовалюти, отримані з терміналів, переказувалися на їхню адресу.

Ще один злом стався у березні 2023 року. Хакери атакували хмарний сервіс та автономні сервери операторів пристроїв, отримавши доступ до персональної інформації та коштів. Загальні збитки перевищили $1,5 млн.

Пізніше фахівці General Bytes вирішили відключити свій хмарний сервіс, а операторам банкоматів команда запропонувала перейти на автономні сервери.

Genesis Coin

Друге місце на ринку посідає компанія Genesis Coin із 7295 терміналами (22,2% ринку). Власне програмне забезпечення дозволило компанії стати одним з найбільших постачальників біткоїн-банкоматів та програмного забезпечення для самостійної купівлі та продажу цифрових активів на мільярди доларів на рік у всьому світі. Програмне забезпечення Genesis Coin надає клієнтам адаптовану до їхніх потреб операційну платформу. Genesis Coin постачає своє програмне забезпечення, продаючи його стороннім операторам, які надають можливості для підприємств, що бажають диверсифікувати свої доходи та збільшити відвідуваність своїх точок.

На початку 2023 року її придбали засновники оператора Bitstop Ендрю Бернард та Дуглас Карілло.

BitAccess

Приватна технологічна компанія BitAccess зі штаб-квартирою в Оттаві (провінція Онтаріо, Канада) заснована в листопаді 2013 року. На сьогоднішній день займає на ринку 20,5%, виготовивши 6742 пристрої.

Завдяки співпраці з брокером SBEX було розгорнуто мережу біткоїн-банкоматів у Швейцарії.

Співзасновник BitAccess Мо Адхам: «Це партнерство є ключовим етапом для нас. Присутність у центрі Європи має вирішальне значення для розгортання наших банкоматів. А Швейцарія з її фінансовими та міжнародними установами для нас є особливо важливою».

Наприкінці 2022 року контрольний пакет акцій BitAccess придбав оператор Bitcoin Depot.

Про важливість біткоїн-банкоматів

Біткоїн-банкомати забезпечують прямий та легкий доступ до купівлі та продажу біткоїнів, що сприяє його масовому прийняттю та інтеграції у повсякденні фінансові операції. Вони пропонують фізичний обмін на цифровий актив, підвищуючи довіру до біткоїна серед новачків. Це зручна точка входу в індустрію для тих, хто віддає перевагу традиційним способам взаємодії зі своїми активами. Банкомати стимулюють загальне поінформування та розуміння біткоїна, зміцнюючи його становище як популярного засобу обміну, здатного трансформувати сучасні платіжні практики.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024