Прийняття біткоїна в Україні: проблеми та перспективи

Прийняття біткоїна в Україні: проблеми та перспективи

Україна вже не перший рік опиняється серед світових лідерів за рівнем прийняття біткоїна. Звісно, країна трохи втратила позиції, але все ще має значний потенціал.

Показники України

Україна посіла п’яте місце у світі за загальним прийняттям цифрових активів згідно з Індексом глобального прийняття криптовалют за 2023 рік, складеним компанією Chainalysis. Минулого року Україна була ще вище (на третій сходинці), але, зважаючи на високу конкуренцію, й цьогорічний показник є дуже вдалим.

Прийняття біткоїна в Україні: проблеми та перспективи
Україна: п’яте місце у світі з прийняття біткоїна та криптовалют. Джерело: Chainalysis.

Україна також є єдиним представником Східної Європи у Топ-10 рейтингу. Отже, лідерство у регіоні не підлягає сумніву, і навіть війна не може перешкодити поширенню й використанню BTC населенням. Україна посідає третю позицію у світі за цінністю роздрібного централізованого обслуговування й п’яту за загальною цінністю централізованого обслуговування.

За цінністю DeFi та цінністю роздрібних DeFi країна посідає 10-ту позицію у світі. Але за обсягами біржової пірингової торгівлі Україна наразі лише на 11-й позиції. Проте країна сумарно впевнено знаходиться у Топ-5 країн з прийняття біткоїна та криптовалют.

Чинники успіху

Цілий ряд чинників сприяють активному використанню біткоїна та криптовалют резидентами України. По-перше, Україна має дуже розвинену IT-галузь, й інновації на стику економіки та технологій є вкрай популярними, особливо серед молоді. Ще до початку повномасштабного вторгнення РФ в Україні активно розвивався цей сегмент, а біткоїн сприймався як унікальна довгострокова інвестиція. Позитивний досвід перших біткоїнерів відповідно сприяє активнішому переходу на Біткоїн-стандарт на цьому етапі.

По-друге, під час війни зріс попит на надійний засіб заощадження, адже інфляція в Україні перевищувала 25% на рік. Відповідно, й курс гривні до долара США від початку повномасштабного вторгнення впав з 27 до 40 грн за долар. До того ж унікальні характеристики біткоїна щодо зручності у користуванні також привертали увагу багатьох людей. Наприклад, під час виїзду з окупованих територій біткоїн створював чи не єдину можливість безпечно вивести гроші (достатньо було лише взяти невеликий апаратний гаманець із собою або навіть просто запам’ятати 12 чи 24 слова seed-фрази). Ані фіат, ані інші традиційні активи не могли надати таких можливостей.

Прийняття біткоїна в Україні: проблеми та перспективи
Темпи інфляції в Україні (2018-2023 рр.). Джерело: Trading Economics.

По-третє, розуміння особливостей Біткоїна як технології та грошей значно зростає в Україні останнім часом. Не останню роль у цьому процесі відіграє й перше спеціалізоване видання, що пише виключно про Біткоїн – Bitcoin Magazine Україна. Якісний контент подається як онлайн через сайт видання та соціальні мережі, так і офлайн за допомогою мітапів та конференцій. Як наслідок, громадяни країни краще розуміють унікальні характеристики біткоїна та вирізняють його від інших цифрових активів.

Тривалий час регуляторне середовище в Україні також було досить сприятливим для використання біткоїна. Усі охочі мали можливість вільно придбати монети або через біржі, або через онлайн-обмінники. Інфраструктура навколо Біткоїна також активно розвивалася. Щоправда, останнім часом є неоднозначні регуляторні сигнали, які ми й розглянемо нижче.

Загалом Україна залишається безумовним регіональним і одним зі світових лідерів із прийняття біткоїна. Для порівняння: США наразі перебуває на сусідньому четвертому місці й має в чомусь кращі, а в чомусь гірші позиції за Україну. Але досі немає українських Біткоїн-хабів, й післявоєнні перспективи все ще залишаються не зовсім зрозумілими.

Виклики України

Регуляторне середовище наразі становить головні виклики для розвитку Біткоїн-галузі в Україні. З одного боку, закон про легалізацію цифрових активів вже підписано, але він набуде чинності лише після ухвалення змін у Податковий кодекс (що своєю чергою відбудеться, напевно, вже після війни). З іншого боку, діяльність бірж та онлайн-обмінників значно обмежена останнім часом. Зокрема клієнти не мають можливості здійснювати прямі перекази між фіатними грошима та біткоїном. Тож вони змушені використовувати пірингові перекази чи інші альтернативні канали, але це може бути складно насамперед для новачків у цій сфері.

Плани щодо оподаткування, які обговорюються, також не викликають оптимізму. Зокрема базовий план полягає у запровадженні податку в 18% на прибуток від операції з цифровими активами плюс 1,5% військовий збір, тож ефективна ставка може сягати 19,5%. Такий податковий тиск зробить український ринок абсолютно неконкурентоспроможним глобально, адже більшість міжнародних інвесторів розглядатимуть масштабні вкладення в Біткоїн-індустрію в Україні лише у разі, якщо податкова ставка не перевищуватиме 5-10%.

Але в українських регуляторів ще є час переглянути власні пріоритети та зробити кроки до лібералізації умов для бізнесу. Внаслідок таких реформ Біткоїн-індустрія може стати центром залучення іноземних інвестицій та сталого економічного зростання у післявоєнний період. Інтереси власників BTC та інституціональних учасників ринку мають відігравати не меншу роль за фіскальні плани поповнення бюджету.

Підсумки

Біткоїн залишається вкрай популярним активом в українців, а Україна вчергове потрапила до Топ-5 з прийняття цифрових активів. Технологічно обізнане населення, а також бажання використовувати найбільш надійні засоби збереження вартості та платежу призводять до поступового переходу на стандарт Біткоїна. Проте непослідовність у регулюванні галузі в Україні, а також надмірний податковий тиск створюють проблеми у контексті глобальної конкурентоспроможності.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024