Випускайте Кракена: історія однієї з найстаріших біткоїн-бірж

Випускайте Кракена: історія однієї з найстаріших біткоїн-бірж

Kraken – одна з найстаріших у світі біткоїн-бірж. Хоча вона не є найбільшим торговим майданчиком, але за останні 12 років жодного разу не стала жертвою хакерів.

Історія створення Kraken

Джессі Павелл – фанат комп'ютерних технологій та майбутній засновник Kraken, у 2001 році створив свою першу фірму Lewt Inc. Вона керувала рахунками онлайн-ігор, а також надавала майданчик для торгівлі внутрішньоігровими предметами за віртуальну валюту. Зі спогадів Джессі Павелла, основний прибуток йому приносила франшиза Diablo. Проєкт був успішним, але його довелося закрити в 2011 році, коли Джессі Павелл влаштувався працювати консультантом з безпеки на біткоїн-біржу Mt.Gox. Відзначаючи для себе вразливості торгового майданчика, він вирішив створити власну біржу, яка була б набагато надійнішою і значно більш організованою, ніж ті, що існували колись раніше. Він назвав її Kraken.

Випускайте Кракена: історія однієї з найстаріших біткоїн-бірж
Джессі Павелл. Джерело: Pinterest.

Вже до 2014 року Kraken стала одним із найбільш шанованих торгових майданчиків у всій Біткоїн-індустрії. У березні цього року біржа змогла залучити інвестиції від компанії Hummingbird Ventures та інвестиційного фонду Bitcoin Opportunity Fund загальною сумою $5 млн. Через місяць Kraken стала однією з перших біткоїн-бірж, які почали котируватися на терміналі Bloomberg.

Водночас Mt.Gox була знову зламана, втративши активи клієнтів на суму $460 млн, і остаточно збанкрутувала, що викликало паніку на ринку.

Джессі Павелл розумів, що повернути довіру людей до біткоїнів і бірж – першочергове завдання. Тому почав активно налагоджувати зв'язки із банками у Німеччині та Японії.

Перші проблеми біржі

2017 року біржа Kraken зіткнулася з низкою викликів. Одним з них були технічні проблеми платформи, які багато в чому були пов'язані з великим припливом нових користувачів та зростанням обсягу торгів. Біржа зазнавала труднощів з обробленням транзакцій, що викликало затримки та проблеми з виведенням коштів для багатьох користувачів.

Також були випадки, коли у користувачів біржі виникала проблема з доступом до своїх облікових записів через високе навантаження на платформу, що спричинювало роздратування та занепокоєння серед інвесторів, які побоювалися за свої активи.

Однак Kraken доклала великих зусиль, аби усунути ці проблеми, інвестуючи в масштабування своєї інфраструктури та поліпшення сервісу, щоб впоратися зі зростаючим попитом і забезпечити стабільність платформи. Такий досвід став цінним уроком для багатьох платформ на той час, оскільки вони зіткнулися з новими проблемами, породженими швидким зростанням криптовалютного ринку.

Розвиток бізнесу та відхід Джессі Павелла

У вересні 2020 року обсяг торгів на майданчику Джессі Павелла досяг рекордних обсягів – $160 млрд. Щоправда, на сьогоднішній день цей показник значно знизився і становить близько $565 млн.

За даними CoinMarketCap, зараз у платформи понад 6 млн клієнтів по всьому світу і близько 3200 співробітників. Kraken оцінюється в $10,8 млрд. Працює вона у США (крім Нью-Йорка через BitLicense), Канаді, Європейському союзі та Японії. При цьому найбільшим ринком компанії є країни Європи. Штаб-квартира біржі знаходиться в Сан-Франциско.

У вересні 2022 року стало відомо, що Джессі Павелл вирішив піти у відставку. Новим СЕО компанії став головний операційний директор Девід Ріплі. Джессі Павелл як найбільший акціонер компанії зберіг за собою посаду голови ради директорів. Бізнесмен пообіцяв брати активну участь у роботі компанії, зокрема, розробляти нові продукти та підвищувати привабливість галузі.

Плани на майбутнє

Сьогодні Kraken, судячи із середньодобових обсягів торгів, переживає далеко не найкращі часи. Щоб залишитися на плаву, біржа намагається масштабувати бізнес шляхом запуску нових проєктів.

Зокрема, минулого літа Kraken оголосила про запуск платформи для торгівлі незамінними токенами (NFT). У межах ініціативи навіть було укладено партнерство з командою «Формули-1» Williams Racing.

Випускайте Кракена: історія однієї з найстаріших біткоїн-бірж
Джерело: сторінка Kraken у соцмережі X (Twitter).

Також Kraken збирається запропонувати клієнтам можливість купівлі та продажу акцій компаній та ETF, котированих у США та Великій Британії. Біржа вже має належні документи від регуляторів Сполученого Королівства.

Крім того, у планах у Kraken відкрити власний банк. Проте представники біржі побоюються, що жорстке регулювання у США може «задушити майбутні інновації».

Підбиваючи підсумки

Kraken є однією з небагатьох великих бірж, яка має бездоганну репутацію щодо безпеки. Вона стала першою торговельною платформою, яка представила систему повного аудиту (Proof-of-Reserves). Йдеться про регулярні перевірки: чи збігаються баланси користувачів біржі з коштами на гаманцях Kraken.

Джессі Павелл та його команда навчилися багато чого на помилках Mt.Gox. Біржа зберігає більшу частину своїх активів в апаратних гаманцях. Отже, хакерам жодного разу не вдалося зламати Kraken. А команді проєкту вдалося заслужити глобальну довіру.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024