Як війна в Ізраїлі впливає на Біткоїн

Як війна в Ізраїлі впливає на Біткоїн

Війна на Близькому Сході сприяє зростанню невизначеності на ринку, але цей негативний вплив урівноважується попитом на BTC. Головні зміни відбуваються у структурі використання біткоїна, адже зростає його застосування для гуманітарних цілей.

Динаміка ціни BTC

Попри популярний наратив, що біткоїн надзвичайно волатильний актив, ринкові дані останніх днів (а також приклади попередніх війн) засвідчують протилежне. ХАМАС ініціював масований напад на Ізраїль 7 жовтня, що призвело до оголошення стану війни урядом Ізраїлю. Ізраїль також проводить контроперації та наразі повністю блокує Сектор Гази.

Станом на 7 жовтня курс BTC становив $27 900, а в останні дні відбулася незначна корекція. Проте ціна біткоїна залишається стабільною і коливається в межах діапазону $25 000-30 000, де вона перебуває останні кілька місяців. Для порівняння: ціни на нафту відреагували на початок війни значно сильніше. Так, барель нафти марки WTI відразу підскочив у ціні з $82 до $86, і учасники цього ринку дуже сильно реагують на будь-які новини щодо конфлікту.

Як війна в Ізраїлі впливає на Біткоїн
Курс біткоїна після початку війни в Ізраїлі. Джерело: CoinGecko

Для того, щоб зрозуміти, чи випадкова стабільність біткоїна, чи ні, доцільно розглянути ситуації з іншими війнами. Наприклад, після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року ціна BTC ще місяць зростала (з $37 000 до $47 000), а потім поновилося падіння. Проте слід зазначити, що корекційна висхідна хвиля на ринку сформувалася ще до початку вторгнення, а історичний максимум 2021 року збігається з показниками минулих циклів. Тобто загальний ціновий тренд не зазнав суттєвих змін і у цьому випадку.

Чому так відбувається, адже навіть деякі традиційні активи виявляються більш вразливими до такого впливу? Річ у тім, що починають діяти декілька чинників, що здійснюють протилежний вплив. Як наслідок, вони певною мірою урівноважують один одного (але це стосується лише ціни).

З одного боку, зростання невизначеності на ринку призводить до того, що інвестори намагаються мінімізувати свої внески у високоризикові активи (а BTC ще й досі відносять до цієї категорії консервативні інвестори). Також війни, як правило, призводять до зростання інфляції по всьому світу (насамперед через падіння виробництва товарів та послуг, продовольчу кризу тощо). За таких умов центробанки починають підвищувати ставки, що негативно впливає на курс біткоїна, адже доступ інвесторів до дешевих кредитних ресурсів різко зменшується.

З іншого боку, в умовах криз та війн великі інвестори прагнуть переводити капітал у захисні активи. А біткоїн вже давно вважається беззаперечним лідером у довгостроковій стабільності з-поміж усіх інших цифрових активів. Навіть частина тих інвесторів, які зазвичай надають перевагу традиційним активам, можуть диверсифікувати свій портфель у виді BTC, спостерігаючи крах альтернативних проєктів.

До того ж біткоїн можуть використовувати найрізноманітніші люди та організації в намаганні вивести кошти чи зберегти заощадження в умовах ракетних атак, окупації чи відсутності доступу до банківської системи. Існує чимало випадків, коли запам’ятовування своєї seed-фрази з 12 чи 24 слів було єдиним варіантом збереження заощаджень за форс-мажорних обставин.

Неціновий вплив

Як це не дивно, але неціновий вплив війн та конфліктів на Біткоїн може бути значно більшим, ніж зміна його фіатної вартості. По-перше, війни призводять до того, що багато людей опиняються у критичному становищі: від втрати роботи та домівок до поранень, проблем з продовольством тощо. За таких умов необхідно не просто надати допомогу, а й зробити це максимально адресно та вчасно. До того ж традиційні фінансові канали можуть або не працювати, або бути неспроможними працювати цілодобово чи забезпечувати значні обсяги переказів.

Тому як уряди, так і неурядові організації обирають для таких цілей саме BTC. 9 жовтня в Ізраїлі створили організацію Crypto Aid Israel, яка збиратиме BTC для ізраїльських громадян, які потребують гуманітарної допомоги. До ініціативи вже долучилися Fireblocks, MarketAcross, Collider Ventures, CryptoJungle та Ізраїльська Блокчейн-Асоціація.

В Україні залучення донатів у біткоїнах також активно використовувалося на початку війни та використовується зараз як урядом, так і неурядовими організаціями. Зокрема вже зібрано понад $225 млн у біткоїнах та цифрових активах. У такий спосіб фінансуються як гуманітарні, так і військові потреби.

Як війна в Ізраїлі впливає на Біткоїн
Динаміка донатів Україні у цифрових активах. Джерело: Crystal Blockchain.

По-друге, війни вказують на додаткові напрями, які потребують вдосконалення в екосистемі Біткоїна. Наприклад, може зростати попит на більш приватні рішення, протоколи Lightning Network чи RGB, а також нові способи управління монетами (зокрема мультипідпис з інтеграцією різних гаманців).

Тож Біткоїн реагує на такі виклики шляхом створення нових рішень та вдосконаленням екосистеми, але його базові характеристики (періодичність видобутку блоків, зростання хешрейту, алгоритм консенсусу) залишаються незмінними, що сприяє стабільності мережі та сталому розвитку екосистеми та інфраструктури навколо Біткоїна.

Висновки

Війна в Ізраїлі призвела до різкого зростання невизначеності на світових ринках, але ціна біткоїна залишається стабільною. Така сама ситуація спостерігалася й на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Негативний вплив ризиків та невизначеності компенсується інтересом до BTC як резервного активу. Проте неціновий вплив війн та конфліктів виявляється значним, адже структура використання біткоїна змінюється на користь гуманітарних потреб. До того ж розвиваються нові напрями на другому рівні блокчейну та запроваджуються відповідні сервіси, орієнтовані на нову цільову аудиторію.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024