Як Біткоїн допомагає Сальвадору

Як Біткоїн допомагає Сальвадору

Рішення президента Сальвадору визнати біткоїн платіжним засобом зіштовхнулося із хвилею критики. Однак через роки по тому ми бачимо, що ініціатива не просто виявилася вдалою, а й продовжує розвиватися.

Прийняття Біткоїна

Невелика держава в Центральній Америці Сальвадор, яка, до речі, не має власної валюти, першою у світі визнала біткоїн законним платіжним засобом.

У національній економіці була низка проблем, таких як високий рівень бідності, відсутність доступу до банківських послуг для значної частини населення та залежність від грошових переказів мігрантів. Біткоїн з його децентралізованою природою та можливістю прямих транзакцій надав альтернативу для поліпшення фінансової інклюзивності та сприяння економічному зростанню.

Відповідно до закону, який набув чинності 7 вересня 2021 року, всі підприємства та організації зобов'язані приймати BTC для оплати товарів і послуг разом із доларом США.

Президент Сальвадору Наїб Букеле, який, власне, ініціював ухвалення відповідного закону, був упевнений, що цей захід підштовхне економічне зростання і спростить перекази на батьківщину коштів, які заробляють сальвадорці за кордоном.

Тиск з боку міжнародного співтовариства

Першими рішення Наїба Букеле розкритикували міжнародні фінансові організації – Світовий банк та Міжнародний валютний фонд (МВФ). До них приєдналися фінансові аналітики, які обіцяли уповільнення розвитку економіки країни через неподання позики МВФ у розмірі $1 млрд. Зокрема, експерти висловлювали побоювання, що використання BTC може допомагати відмиванню грошей, а також постійно згадували про пов'язані з ним високі макроекономічні ризики та юридичну невизначеність.

Як Біткоїн допомагає Сальвадору
Президент Сальвадору Наїб Букелє. Джерело: сторінка Букеле у соцмережі X (Twitter).

США закликали владу Сальвадору забезпечити «прозоре та відповідальне регулювання».

Понад те, спочатку ініціативу Букеле буквально в багнети сприйняло і населення Сальвадору. Дані опитувань, проведених у 2021 році, показували, що понад 70% сальвадорців не розуміють, як працює головний цифровий актив і як його використовувати, зокрема через різко мінливий курс.

Наслідки прийняття біткоїна

У відповідь на критику Букеле виклав на своїй сторінці в соцмережі X (Twitter) відео переробленого фільму Квентіна Тарантіно «Джанґо вільний», в якому січуть работорговця з емблемою МВФ замість обличчя.

«Пора покінчити з колишньою парадигмою! Сальвадор має право прагнути «першого світу», – підписав глава держави пост, втім, пізніше його видалив.

Проте влада взяла курс на подальшу інтеграцію біткоїна. Зокрема, кожен громадянин країни міг претендувати на $30 у BTC. Для цього потрібно було скачати національний біткоїн-гаманець Chivo, спеціально розроблений на замовлення уряду Сальвадору для обміну біткоїнів на американські долари без комісій за транзакцію.

На державному рівні було створено національний Біткоїн-фонд, у перший же день роботи якого було придбано 550 BTC. З 18 листопада 2022 року уряд зобов'язався купувати один біткоїн на день і станом на сьогодні, згідно з даними Bitcoin Treasuries, володіє 2381 BTC.

Попри всю критику, до 2022 року економіка країни зросла на 2,6%, і очікується, що до кінця 2023 року економічне зростання становитиме від 2% до 3%. За словами глави держави, впровадження Біткоїна дозволило залучити до країни більше туристів та знизити злочинність. При цьому інституційні інвестори дедалі більше цікавляться облігаціями Сальвадору. Також відбувається зростання активності у сфері нерухомості та значна модернізація інфраструктури, зокрема, будівництво нових доріг, реконструкція аеропортів та відкриття нового поромного маршруту до Коста-Рики. Ці відчутні поліпшення не лише підвищили привабливість країни, а й надали можливості її громадянам. 11 січня 2023 року було ухвалено закон, який встановив правову основу для Біткоїна.

Робота з населенням

Для подальшої популяризації BTC серед місцевого населення Сальвадор оголосив про плани щодо запровадження навчання Біткоїна в кожну державну школу в 2024 році. У межах програми 150 вчителів державних шкіл навчатимуть технологій, пов'язаних з Біткоїном. Мета ініціативи полягає в тому, щоб усі учні Сальвадору до закінчення середньої школи мали хоча б базове уявлення про головний цифровий актив.

Як Біткоїн допомагає Сальвадору
Освітні програми у Сальвадорі. Джерело: сторінка Букеле у соцмережі X (Twitter).

Також різні громадські організації взялися за проведення позакласних занять для школярів, розповідаючи про те, як здійснювати біткоїн-транзакції.

Для більш поглибленого навчання влада реалізує програму CUBO+ для студентів. У вишах готуватимуть Біткоїн-розробників. Абітурієнти відбираються в межах конкурсного процесу, а до навчання планують залучити відомих біткоїнерів Джиммі Сонга, П'єра Рошара та Сейфедіна Аммуса. Примітно, що останній також був призначений економічним радником уряду Сальвадору, що свідчить про прагнення уряду розвивати професіоналів у Біткоїн-сфері.

Як Біткоїн допомагає Сальвадору
Співзасновник Volcano Energy Макс Кайзер та президент Сальвадору Наїб Букеле. Джерело: сторінка Макса Кайзера у соцмережі X (Twitter).

Інші ініціативи у Сальвадорі

Минулого тижня в Сальвадорі було офіційно запущено перший майнінговий пул Lava Pool для видобутку біткоїнів завдяки співпраці компаній Volcano Energy та Luxor Technology.

Volcano Energy використовує досвід Luxor у наданні програмного забезпечення та послуг для майнінгу біткоїнів. У межах проєкту також буде використано торговельний майданчик Luxor Hashrate Forward Marketplace для зниження волатильності ринку за допомогою автоматизованих стратегій управління ризиками, які застосовують інші великі оператори майнінгу біткоїнів. 23% чистого прибутку від майнінгу відраховуватиметься до держбюджету Сальвадору. Своєю чергою, прибуток від видобутку згодом реінвестуватиметься у розвиток та інфраструктуру для стимулювання економічного та технологічного зростання держави.

Висновки

Крок, на який пішов президент Букеле, відобразив прагнення Сальвадору диверсифікувати свою економіку та надати громадянам більше фінансових можливостей, здебільшого тим, хто позбавлений доступу до традиційних банківських послуг. Запровадження біткоїна надало можливості для швидких і дешевих переказів коштів, що надто важливо для країни, в якій значна частина доходу припадає на гастарбайтерів.

Сьогодні Сальвадор залишається єдиною країною, де біткоїн є законним платіжним засобом. Це робить його привабливим місцем для Біткоїн-компаній, які прагнуть розвивати свій бізнес. При цьому сам Сальвадор є яскравим прикладом для країн, економіка яких переживає не найкращі часи.

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024
Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific – один з провідних гравців на ринку майнінгу, який став банкрутом під час кризи у 2022 році. Та все ж таки компанія змогла знайти вихід зі скрутної ситуації. Володимир Гришенко 11 червня 2024