Чому біткоїнери люблять жовтень

Чому біткоїнери люблять жовтень

Історично склалося, що жовтень – це найвдаліший місяць року для біткоїна. Проте не слід цю статистику сприймати надто серйозно та будувати на ній власні інвестиційні стратегії.

Що таке Uptober

Uptober – це неофіційний термін, який використовують біткоїнери для опису своїх очікувань щодо зростання курсу BTC у жовтні. Він утворений від двох слів: up – вгору (натяк на зростання ціни) та October – власне жовтень. Історичні дані свідчать, що за попередні 10 років курс біткоїна зростав у жовтні в 8 випадках з 10, що є найкращим показником з усіх інших місяців року. В середньому BTC додавав понад 20% за жовтень.

Навіть минулого року під час ведмежого ринку, коли біткоїн досить сильно скорегувався, жовтень для нього був вдалим: головний цифровий актив тоді додав 5,6%. Тож не дивно, що досить багато біткоїнерів очікують на позитивну динаміку BTC найближчими тижнями.

Чому біткоїнери люблять жовтень
Динаміка курсу BTC за місяцями. Джерело: CoinGlass.

На що ж сподіваються інвестори та власники BTC цього місяця? Є два основних моменти. Перший – це позитивна макроекономічна статистика (насамперед, щодо інфляції та рівня безробіття), що може сприяти тому, що Федеральна резервна система (ФРС) не підвищуватиме ставки на наступному засіданні, а згодом й перейде до їх поступового зниження. Другий – це очікування на якісь позитивні сигнали від Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) чи інших учасників ринку щодо можливого схвалення заявок на біткоїн-ETF у січні 2024 року. Якщо оптимізм китів та інституціоналів зросте, то це безпосередньо вплине на курс BTC.

Також цього місяця відбувається гучний судовий процес над засновником сумнозвісної біржі FTX Семом Бенкманом-Фрідом. Хоча вирок буде оголошено орієнтовно на початку листопада, деякі експерти вважають, що розгляд гучних справ щодо шахрайства у секторі цифрових активів створить передумови для переходу до нового бичачого ринку.

Більше жарт, ніж аналітика

Проте не варто сприймати обговорення про Uptober надто серйозно. Наведена статистика не означає, що раціонально сподіватися на значне зростання курсу цього місяця та активно трейдити. Загалом прогнози, що побудовані виключно на фіксованому періоді часу (наприклад, місяці, як у цьому випадку), найбільш необґрунтовані та некоректні.

Чому? На це є ціла низка причин. Напевно, головний фактор – це те, що динаміка Біткоїна як технології вимірюється у блоках, а не у хвилинах, днях чи місяцях. Як пояснював відомий біткоїнер Gigi у своїй статті «Біткоїн – це час», для Біткоїна вкрай важливо було прийти до свого визначення часу, щоб забезпечити децентралізовану роботу без жодного центрального сервера та попередити ризики подвійної трати.

Наприклад, халвінг відбувається кожні 210 000 блоків (як це заклав ще Сатоші Накамото). Всі знають, що це приблизно раз на чотири роки, але фактично трохи частіше через те, що складність майнінгу постійно зростає. Тож навіть попри перерахунок складності, блок видобувається у середньому десь за 9 з половиною хвилин замість 10. Як наслідок – відбувається певний зсув, якщо все вимірювати у календарних місяцях. Наприклад, той самий жовтень опиняється на різній відстані від халвінгу, тож не дуже розумно очікувати на якийсь стабільний результат. Та й сам цикл Біткоїна становить чотири роки (або трохи менше), а не один. Отже, жовтень може бути як максимумом бичачого циклу, так і місяцем під час корекції або відновлення на ринку.

До речі вересень іноді називають Rektember (від rekt – зазнавати краху та September – вересень) через те, що це історично найневдаліший місяць для біткоїна. Протягом попередніх 10 років (2013-2022) ситуація була дзеркальною відносно жовтня: 8 місяців з 10 були збитковими. Але ті трейдери, які вирішили цього року заробити на цій тенденції (наприклад, відкрили короткі позиції), лише зазнали збитків, адже курс біткоїна зріс у вересні на 3,9%. Тобто будувати свої плани та інвестиційні стратегії на цій статистиці нераціонально та дуже ризиковано.

Щодо аналізу поточного місяця у розрізі халвінгу та 4-річних циклів біткоїна, то очевидно, що актив поки що перебуває (і, скоріш за все, перебуватиме до халвінгу) у боковій корекції. Біткоїн вже зріс на 65% від початку року, але для подальшого зростання поки що немає передумов.

Чому біткоїнери люблять жовтень
Динаміка курсу BTC від початку 2023 року. Джерело: CoinGecko.

Процентні ставки залишаються на максимальному рівні за останні 22 роки, і все ще існують ризики щодо їхнього подальшого підвищення. За таких умов інвестори та інші учасники ринку не мають доступу до дешевих кредитних ресурсів й потенціал до припливу капіталу на ринок залишається досить обмеженим.

Заявки на спотові біткоїн-ETF відкладено як мінімум до січня, й SEC поки що не поспішає давати будь-які позитивні сигнали потенційним біржовим гравцям, зацікавленим у вкладенні капіталу в продукти на основі BTC. Скоріш за все, спотові біткоїн-ETF все ж будуть схвалені наступного року, але регуляторна невизначеність не сприяє зростанню курсу активу вже зараз.

Тому загальна ситуація на ринку біткоїна цього жовтня не є надто оптимістичною, а кити поки що не виявляють активності, яка характерна для бичачих ринків. Проте незалежно від того, чи перетвориться цей жовтень на Uptober, чи ні, це не змінює фундаментального потенціалу для зростання екосистеми Біткоїна та його курсу у 2024-2025 роках.

Висновки

Жовтень історично виявився найбільш вдалим місяцем для біткоїна у контексті динаміки його фіатної вартості. Тому й біткоїнери й називають його Uptober, й такі повідомлення дуже популярні у соцмережах. Проте розуміння природи Біткоїна вказує на те, що його час потрібно вимірювати у блоках, а не днях чи місяцях. Отже, серйозні інвестиційні рішення не слід приймати, орієнтуючись на статистику минулих років. А от технічний і фундаментальний аналіз, а також розуміння природи халвінгу та динаміки процентних ставок може бути вкрай доречним для розробки коректних інвестиційних стратегій.

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024
Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific – один з провідних гравців на ринку майнінгу, який став банкрутом під час кризи у 2022 році. Та все ж таки компанія змогла знайти вихід зі скрутної ситуації. Володимир Гришенко 11 червня 2024