Ніколи не пізно купувати біткоїни

Ніколи не пізно купувати біткоїни

Досить часто можна почути думку, що біткоїн треба було купувати давно і зараз вже занадто пізно для такої інвестиції. Проте така точка зору вкрай невірна і на це є ціла низка причин.

Прибутковість інвестицій у біткоїн

За останні 10 років біткоїн зріс у вартості більш ніж у 400 разів. Той, хто купив BTC на $2500 у 2013 році й не продав їх за цей час, уже став доларовим мільйонером. І це визнають усі, але постає інше питання: чи біткоїн вичерпав свій потенціал?

Чимало авторів сумнівних криптопроєктів часто закликають обирати для інвестицій нові монети та токени, які нібито можуть «вистрілити» й принести шалений прибуток, у той час, як біткоїн уже не продемонструє сталого зростання. Якщо ви прислухаєтеся до таких порад, ви з високою ймовірністю втратите свій капітал.

Якщо проаналізувати динаміку вартості біткоїна у процентному вимірі (за допомогою логарифмічної шкали), то насправді дохідність від інвестицій у перші роки могла бути значно більшою, адже BTC міг зрости у десятки разів протягом року. Проте це характерно для будь-якої сфери діяльності. Наприклад, стартапи можуть зростати дуже стрімко, але прогрес великих компаній вже залежить від ефекту масштабу і, як правило, знижується.

Але з цього не слідує, що у біткоїна немає потенціалу або що доречно надавати перевагу іншим цифровим активам. Для порівняння: поглянемо на найуспішніший за капіталізацією альткоїн Ethereum. За динамікою своєї капіталізації протягом останніх п’яти років він програє біткоїну. Стосовно всіх інших криптовалют, різниця буде ще більшою у довгостроковому періоді. Чому? Тому що тільки біткоїн може виконувати функцію збереження вартості й бути універсальними цифровими грошима.

Ніколи не пізно купувати біткоїни
Порівняльна динаміка BTC та ETH. Джерело: CoinMarketCap.

Навіть голова Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) Гері Генслер неодноразово зазначав, що біткоїн – це товар (тобто за своєю економічною сутністю близький до золота, срібла тощо), а альткоїни – це цінні папери (тобто вони близькі до акцій компаній).

Актуальність біткоїна

Виділимо основні чинники, які доводять, чому біткоїн залишиться актуальним засобом заощадження і в наступні роки.

Обмеженість пропозиції

Винахідник Біткоїна Сатоші Накамото розробив алгоритм, що визначає максимальну пропозицію у 21 млн монет. Їхня емісія відбувається нерівномірно й постійно скорочується через халвінг, який відбувається приблизно кожні чотири роки. Завдяки халвінгу швидкість, з якою створюються (видобуваються) нові біткоїни, зменшується вдвічі, що в кінцевому підсумку призводить до зменшення випуску нових монет. Обмежена пропозиція біткоїна робить його засобом збереження вартості. Інвестори розглядають біткоїн як засіб захисту від девальвації фіатної валюти та інфляції, оскільки центральні банки можуть друкувати більше грошей, а пропозиція біткоїна фіксована.

Ніколи не пізно купувати біткоїни
Динаміка випуску BTC. Джерело: Bitcoin Stack Exchange.

Децентралізація

Це один з основних принципів Біткоїна. На відміну від традиційних фінансових систем, які є централізованими й покладаються на посередників, таких як банки й платіжні системи, Біткоїн працює на децентралізованій мережі нод. Не існує центрального органу, який би керував Біткоїном. Транзакції перевіряються і записуються в публічний реєстр мережею вузлів, які може запустити будь-який користувач по всьому світу. Децентралізована природа Біткоїна робить його стійким до цензури, оскільки він не контролюється жодною організацією чи урядом. Ніхто не може знищити Біткоїн, адже немає жодного централізованого сервера чи єдиного лідера, від якого залежить функціонування всієї системи.

Стабільність та захищеність мережі

Блокчейн Біткоїна використовує криптографічні методи для захисту транзакцій і запобігання несанкціонованому доступу. Обчислювальна потужність і децентралізація мережі роблять її дуже стійкою до злому або шахрайства. Після того як транзакція підтверджена і записана в блокчейні, її стає надзвичайно складно змінити або скасувати, що забезпечує цілісність реєстру. Всі транзакції реєструються в публічному блокчейні, що підвищує прозорість і ускладнює зловмисникам можливість непомітно здійснювати шахрайські дії. А потужність мережі перевищує потужність найсучасніших суперкомп'ютерів у сотні тисяч разів.

Для тих, хто розуміється на математиці та статистиці, можна ще навести наступний аргумент: ми живемо у лінійному часі, а біткоїн зростає логарифмічно. Тобто за умови утримання позиції хоча б декілька років купувати біткоїн завжди вигідно.

Що далі

Наразі світ переходить до першої стадії гіпербіткоїнізації. З одного боку, слабкість та вразливість фіатної системи стають очевидними. Банкрутство низки банків та експоненційне зростання державного боргу практично у всіх країнах підтверджують неспроможність сталого функціонування глобальної фінансової системи за фіатного стандарту. З іншого боку, використання біткоїна, а також протоколу другого рівня Lightning Network стабільно зростає останнім часом. До того ж вже наступного року очікується запуск спотових біткоїн-ETF, що має дозволити залучити додатковий капітал від біржових та інституційних інвесторів.

Загалом біткоїнери прагнуть не аналізувати свої статки у фіатному вимірі попри те, що вони впевнені, що біткоїн продовжуватиме зростати. Для них біткоїн – це не інвестиція, а справжні гроші та основа вільної економіки. Тож вони люблять повторювати, що 1 BTC = 1 BTC. Ніколи не пізно почати переводити капітал у біткоїни, адже це чи не єдиний наразі спосіб ефективно захистити власні заощадження.

У такий спосіб можна також запобігати спробам встановити тотальний контроль за допомогою CBDC (цифрових валют центробанків), які лише посилюють проблеми сучасної фіатної системи. Отже, перехід на Біткоїн-стандарт не лише відповідає власним економічним інтересам, а й сприяє позитивній соціальній трансформації у всьому світі.

Помаранчеві демони Крістін Лагард Помаранчеві демони Крістін Лагард Нещодавні коментарі президента Європейського центробанку Крістін Лагард проливають світло на причини її несприйняття Біткоїна. Проте гіпербіткоїнізація все одно невідворотна. Дмитро Харьков 01 грудня 2023
Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Поняття «біткоїн-адреса» і «біткоїн-гаманець» часто намагаються «об'єднати» або видати за синоніми, проте між ними є суттєва різниця. Володимир Гришенко 30 листопада 2023
Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023