Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів

Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів

Bitmain – найбільший світовий виробник майнінгового обладнання. Компанії вдалося швидко підкорити цей ринок. Але внутрішній конфлікт між її керівниками ледь не призвів Bitmain до банкрутства.

Що таке Bitmain

Bitmain з моменту свого створення в 2013 році швидко стала однією з провідних компаній в індустрії Біткоїна, вплинувши на розвиток майнінгу. Компанія виробляє «асікі», які вважаються одними з найпотужніших та найефективніших на ринку. За допомогою обладнання Bitmain майнерам вдається підвищити продуктивність і конкурентоспроможність, що, своєю чергою, сприяє збільшенню хешрейту мережі.

Крім того, Bitmain відіграв ключову роль у розвитку майнінгових пулів, таких як AntPool, який став одним із найбільших у світі. Ці пули забезпечують майнерам можливість об'єднувати свої ресурси для більш ефективної та стабільної роботи, що зміцнює безпеку мережі та робить її стійкішою до потенційних атак.

Проте вплив Bitmain на індустрію Біткоїна не обмежується лише технологічними інноваціями. Компанія також бере активну участь у дискусіях та конференціях про майбутнє Біткоїна, охоплюючи питання масштабованості й управління протоколом. Це робить Bitmain одним з ключових гравців, які формують напрям розвитку всієї екосистеми Біткоїна.

Заснували компанію Джихан Ву та Мікрі Чжан. Незважаючи на обмеження, які ввів Китай навесні 2021 року щодо криптовалют і майнінгу, штаб-квартира компанії залишається в Пекіні досі.

Згадаймо про те, як Bitmain став практично монополістом у сфері виробництва «заліза» для майнінгу.

Звідки і як усе почалося

Джихан Ву – випускник Пекінського університету зі спеціальностей економіки та психології, після навчання влаштувався працювати аналітиком у фонді прямих інвестицій. Він відкрив для себе Біткоїн у 2011 році, прочитавши White Paper Сатоші Накамото. Під враженням прочитаного він вклав усі вільні кошти в біткоїн, курс якого тоді був на рівні $1 за монету. Близькі спочатку побоювалися, що він став жертвою шахраїв. Але потім зрозуміли, що Ву зробив дуже своєчасну інвестицію. Вже 2013 року курс біткоїна почав стрімко зростати, а Ву зумів не лише повернути вкладені кошти, а й заробити стартовий капітал для власного підприємства. На той час він вже встиг зрозуміти, як працює Біткоїн і для чого потрібні майнери.

Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів
Джихан Ву. Джерело: Flickr

Джихан розумів, що власними силами впоратися не зможе, тому залучив до проєкту свого знайомого з університету Мікрі Чжана.

2013-й став роком створення компанії Bitmain. Успіх стартапу забезпечив стрімке зростання курсу біткоїна – багато хто намагався отримати BTC, і обладнання для майнінгу було надзвичайно затребуваним. Коли Мікрі Чжан взявся за розроблення майнера під алгоритм SHA-256, на ринку вже рік працювали майнери Butterfly Labs. Ця продукція нехай і не відрізнялася високою продуктивністю, але все ж таки була ефективнішою, ніж домашні ПК.

Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів
Мікрі Чжан. Джерело: Bitmain

На розроблення першого асіка Bitmain знадобилося шість місяців. Antminer S1 з'явився у листопаді 2013 року. Він вирізнявся потужністю – 180 GH/s та порівняно невисокими витратами електрики – 360 Вт.

Пристрій вдалося випустити напередодні бичачого тренду. У грудні курс біткоїна перевищив $1100. Це спричинило зростання попиту на майнери, і Antminer S1 став найпопулярнішою моделлю ASIC.

Народження лідера

Bitmain вдалося обійти прямих конкурентів, але виробництвом ASIC збиралися зайнятися гіганти, такі як Samsung. Компанія навряд чи змогла б із ними конкурувати, але ситуацію врятувала волатильність біткоїна. У 2014 році курс BTC сильно просів через крах біржі MT. Gox, а разом із ним і інтерес великих гравців до галузі.

Попри це Bitmain продовжила випускати ASIC-майнери. Ву та Чжан на відміну від конкурентів розуміли, що поточний спад тимчасовий. З падінням курсу знижується і популярність ASIC. Проте складність обчислювальних завдань мережі невпинно зростає. Це означає, що майнерам потрібно постачати нове обладнання для ефективного видобутку.

Наприкінці 2014 року компанія випускає Antminer S5. Його потужність становила 1155 GH/s і він справедливо вважався найефективнішим пристроєм того часу.

Саме популярність Antminer S5 у 2015 році дозволила Bitmain здобути домінування на ринку. Отриманий за допомогою продажу Antminer S5 прибуток компанія вклала у розширення бізнесу.

Bitmain регулює ціни на майнінгове обладнання, виходячи з курсу біткоїна. Якщо він зростає, то збільшується і попит, а тому ASIC коштують дорожче. У разі вибухового збільшення курсу компанія отримує надприбутки. В інших випадках вона добре почувається, замінюючи власні моделі на ринку та позбавляючись від конкурентів.

Особливість ASIC у тому, що застарілі пристрої майже неможливо перепродати. Якщо Bitmain випускає новий ASIC, це означає, що незабаром на нього перейдуть найбільші майнери. Інші вимушено підуть за ними, адже видобуток не буде ефективним. До 2018 року, за даними Bloomberg, під контролем Bitmain було 75% ринку обладнання для майнінгу.

Конфлікт між засновниками

У листопаді 2018 року у компанії утворилася заборгованість $300 млн перед виробником чипів TSMC. Тоді Ву вирішив орендувати потужності у біткоїн-майнерів у пулах Antpool та BTC.com. Власний майнінговий бізнес теж виявився невигідним, компанія втрачала кілька мільйонів на день. Крім того, через ведмежий ринок накопичилися нерозпродані запаси майнерів. Через борги в грудні компанія звільнила близько половини зі своїх 3000 співробітників.

На екстреній нараді компанії Джихан Ву розповів про конфлікт із Мікрі Чжаном, який, як виявилося, триває вже з 2015 року. Він заявив, що потрібно усунути свого давнього партнера від управління Bitmain. Всім співробітникам компанії було розіслано листа про те, що їм заборонено виконувати вказівки Чжана під страхом звільнення.

Своєю чергою, Мікрі Чжан спробував повернути собі контроль над офісом компанії в Пекіні, заручившись підтримкою співробітників із приватних охоронних агентств. Протягом двох годин два десятки силовиків брали штурмом офіс компанії. Незадовго до цього Мікрі у своєму листі, завіреному печаткою, вибачився перед співробітниками і пообіцяв, що доб'ється виходу на IPO. За його оцінками, вартість Bitmain протягом п'яти років може сягнути $50 млрд. Він також пообіцяв грошові винагороди тим, хто вийде на роботу.

Згодом Мікрі Чжан відновив свої права засновника через суд і повернув собі контроль над акціями. Але це коштувало йому $600 млн, які він заплатив Ву як компенсацію. Джихан пішов з посади виконавчого директора. Тим не менш він отримав одноосібні права на оператора хмарного майнінгу BitDeer, BTC.com і невеликі дата-центри за межами Китаю. Ця частина бізнесу Bitmain коштує $90 млн.

Яка ситуація сьогодні

Досить серйозний конфлікт між керівництвом компанії та помилки у бізнес-стратегії призвели до того, що частка Bitmain на ринку скоротилася до 46%, а у найближчого конкурента MicroBT вона зросла до 35%. Проте компанії вдалося вистояти та закріпитися. Вона продовжує виробляти обладнання, яке користується популярністю, й утримувати лідерські позиції на ринку.

Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів
Як змінився ринок виробників майнінгового обладнання. Джерело: BitMex

Днями Bitmain представила нову лінійку асіків S21. Її флагман S21 Antminer HYD пропонує хешрейт у 335 TH/s та енергоефективність у 16 J/TH. Також у серії є моделі з повітряним охолодженням. Представлені ASIC перші у своєму класі з енергоефективністю нижче 20 J/TH. Це робить новий флагман Bitmain найпотужнішою установкою для майнінгу в світі.

Як Bitmain вдалося стати найбільшим виробником майнерів
Презентація нового майнера. Джерело: сторінка Bitmain у соцмережі X (Twitter)

Підбиваючи підсумки

Bitmain відіграла вирішальну роль у формуванні майнінгової індустрії. Компанія швидко стала лідером серед виробників ASIC-майнерів, високо піднявши планку продуктивності й ефективності для майнінгового обладнання. Внутрішні конфлікти мало не призвели до краху Bitmain. Але попри це компанія не тільки вижила, а й продовжує визначати темп розвитку всієї майнінгової галузі.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024