Якими будуть банки за стандарту Біткоїна

Якими будуть банки за стандарту Біткоїна

Гіпербіткоїнізація радикально змінить глобальну фінансову систему. Проте банки нікуди не зникнуть, але зазнають значних змін. Якими ж вони будуть у майбутньому?

Біткоїн і роль банків

Нагадаємо, що стандарт Біткоїна описує майбутню фінансову систему як таку, де біткоїн відіграє центральну роль як засіб збереження вартості та засіб обміну, витісняючи та повністю замінюючи традиційні фіатні валюти, на кшталт долара США чи євро. За стандарту Біткоїна роль банків і фінансової системи в цілому буде суттєво відрізнятися від сьогодення.

Біткоїн працює на децентралізованому блокчейні й не потребує посередників, таких як банки, для здійснення транзакцій. В умовах стандарту Біткоїна традиційні банки повинні будуть адаптуватися до цієї нової реальності шляхом пошуку альтернативних способів надання послуг для клієнтів. Але загалом роль банків буде меншою, ніж вона є зараз.

Якими будуть банки за стандарту Біткоїна
Децентралізована природа Біткоїна. Джерело: ResearchGate.

Банки потенційно можуть пропонувати послуги зберігання біткоїнів, тобто вони можуть надійно зберігати приватні ключі клієнтів. Така опція може зацікавити деяких клієнтів, особливо при використанні мультипідпису, коли деякі приватні ключі можна зберігати в банку, а інші – самостійно або в інших інституціях. Кастодіальне зберігання приватних ключів буде схоже на сучасні послуги зберігання активів, таких як золото або цінні папери.

До того ж банки все ще будуть існувати в тій чи іншій формі для полегшення кредитування і запозичень, але природа цих послуг зміниться. Питання резервування депозитів у біткоїнах ми розглянемо детальніше далі. Банки також можуть запропонувати послуги, які полегшать клієнтам використання біткоїна для повсякденних транзакцій. Вони здатні розробити зручні гаманці та рішення для продавців, щоб полегшити платежі в біткоїнах. Але тут їм доведеться конкурувати з багатьма Біткоїн-компаніями й стартапами. Отже, це відкрите питання, чи зможуть банки запропонувати краще рішення для клієнтів.

Банки можуть надавати послуги з обміну активів. Через те, що фіат вже нікого не буде цікавити й не матиме жодної вартості, можливий обмін BTC, наприклад, на дорогоцінні метали: золото, срібло, платину тощо. Банки також можуть займатися фінансовими інноваціями навколо біткоїна, створюючи нові фінансові продукти та послуги, які використовують його унікальні можливості.

Резервування за стандарту Біткоїна

Одним із найбільш важливих практичних питань є резервування банків за стандарту Біткоїна. Є два основних варіанти: повне (100%) та часткове (менше за 100%) резервування. Перший варіант передбачає, що банки повинні мати повне забезпечення під будь-які боргові зобов’язання, що вони випускають. Наприклад, вони не можуть видати кредитів на суму, що перевищує їх фактичні резерви. Другий варіант передбачає, що це необов’язково, і банки можуть самі вирішувати, яку частку депозитів зберігати.

Були й пропозиції щодо інтеграції обох цих варіантів. Так, один із шифропанків, який відіграв ключову роль у створенні Біткоїна Хел Фінні зазначав: «Насправді, існує дуже вагома причина для існування банків, підтримуваних біткоїном, які випускають власну цифрову готівкову валюту, яку можна обміняти на біткоїн. Вони можуть працювати так само, як банки до націоналізації валюти. Різні банки можуть проводити різну політику: деякі більш агресивну, деякі більш консервативну. Деякі з них матимуть часткове резервування, тоді як інші можуть бути на 100% забезпечені біткоїном. Відсоткові ставки можуть варіюватися. Готівка в деяких банках може продаватися зі знижкою порівняно з іншими».

Хел Фінні виступав за таку модель з огляду на проблему масштабування Біткоїна, адже було зрозуміло, що 10 хвилин часу та комісії за переказ BTC – це дуже багато для мікротранзакцій на зразок чашки кави чи білету в кінотеатр. І ці функції він планував делегувати банкам. Але вони були чудово вирішені з появою другого рівня блокчейну Біткоїна та Lightning Network.

А щодо часткового резервування, то більшість біткоїнерів, які є прихильниками Австрійської школи, виступають категорично проти. Випуск будь-яких банкнот, векселів чи боргових зобов’язань, які повною мірою не забезпечені базовим активом, – це шахрайство. Тому функціонування вільного ринку біткоїна і похідних інструментів дуже бажане, але воно не має порушувати правила 100% резервного покриття.

Якими будуть банки за стандарту Біткоїна
Створення грошей комерційними банками за фіатного стандарту. Джерело: Private Vaults Australia.

Відомий біткоїнер з Норвегії Bitcoin for Freedom зазначає наступне: «Всі паперові гроші з часом повертаються до своєї внутрішньої вартості – нуля. Це стосується і паперового біткоїна».

Останнім часом було вже декілька випадків, які доводять коректність такого підходу. Наприклад, GBTC – біржовий продукт на основі біткоїна, який передбачався таким, що торгуватиметься на рівні з ціною BTC, але фактично торгується зі значним дисконтом (наразі становить понад 20%).

Такі компанії як Terra, а також кредитори й хедж-фонди як Celsius, Voyager та Three Arrows Capital також утримували частину власних активів у BTC, але через невідповідальну роботу зазнали банкрутства. Тому власникам монет доцільно враховувати ці особливості й для довгострокового зберігання надавати перевагу саме BTC, а не біржовим продуктам на його основі.

Висновки

Стандарт Біткоїна серйозно змінить глобальну фінансову систему, й для багатьох операцій банки вже будуть не потрібні. Але послуги зі зберігання приватних ключів, кредитування, обміну активів тощо все ще можуть мати попит з боку деяких користувачів. Але найголовнішим моментом є перехід на 100% резервне покриття й відмова від часткового резервування. У такий спосіб можна уникнути непропорційного збільшення грошової маси, що спостерігається за фіатного стандарту та запобігти основній причині циклічності, що негативно впливає на економічне зростання та реальні заощадження.

Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024
Майбутнє біткоїн-кредитування Майбутнє біткоїн-кредитування Зі зростанням капіталізації біткоїна та його ширшим прийняттям у світі збільшується попит на його використання у вигляді застави при наданні/отриманні позик. Проте сучасна банківська система має занадто багато проблем, які можна розв’язані лише при переході на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 15 квітня 2024