Біткоїни чи діаманти: у чому краще зберігати гроші

Біткоїни чи діаманти: у чому краще зберігати гроші

Багато людей вважає, що діаманти – один з найкращих засобів збереження вартості та захисту від інфляції. Втім, через низку економічних причин, це вже давно не так. Краще мати біткоїни, ніж дорогоцінне каміння.

Динаміка вартості діамантів

Попри те, що ціна діамантів, як і будь-яких інших товарів на ринку, коливається з часом, протягом останніх 15 років їхня вартість перебуває у боковому тренді. Щобільше, у разі якщо ми скорегуємо їхню вартість на показник інфляції, то виявиться, що вони й взагалі втрачають у реальній вартості. Іншими словами, вони знецінюються так само як і фіатні валюти, а отже не можуть слугувати захистом від інфляції.

Біткоїни чи діаманти: у чому краще зберігати гроші
Динаміка вартості діамантів (2009-2023). Джерело: Tuur Demesteer.

Головний редактор Adamant Research Тур Деместір також поділяє цю думку: «Дійсно, з 2009 року ціни на діаманти залишаються незмінними, тобто з поправкою на інфляцію вони знижуються».

Чому ж так відбувається? Розглянемо основні фактори, які визначають ціноутворення будь-якого товару: попит та пропозицію. Щодо попиту, то він залишається порівняно високим. Діаманти все ще популярні і як прикраси, і як інвестиція (хоча це, як ми побачимо, невірний підхід). Тож відповідь полягає у пропозиції діамантів.

Попри популярний міф, що їхня пропозиція майже незмінна, новітні технології активно використовуються для виробництва штучних діамантів. Їхня собівартість значно нижча за ринкову ціну, що дозволяє виробникам отримувати надприбутки. Тож вони нарощують виробництво, а за таких умов ринкова ціна також буде знижуватися.

Відомий економіст та біткоїнер Сейфедін Аммус зазначає: «Діаманти – це шиткоїн, тому що їх можна видобувати за набагато нижчою вартістю, ніж їхня ринкова ціна, яку десятиліттями підтримував картель DeBeers та їхні ставленики в ООН і урядах».

Аммус наголошує, що видобуток та виробництво діамантів повністю контролюється картелем DeBeers. Тому він може маніпулювати обсягом товару та ціною у спосіб, що дозволить максимізувати власні прибутки. Через політичні зв’язки картель додатково підтримує попит серед заможних клієнтів з різних країн (принаймні поки вони не усвідомили всі проблеми, пов’язані з таким вкладенням коштів).

Порівняння біткоїна та діамантів

Для того щоб глибше проаналізувати це питання, доцільно порівняти біткоїн та діаманти за низкою критеріїв, які безпосередньо впливають на їхню ефективність у виконанні ролі засобу збереження вартості.

Обмежена пропозиція. Будь-який товар, який претендує на роль надійного засобу збереження вартості, повинен мати обмежену пропозицію. Біткоїн – єдиний товар з абсолютно обмеженою пропозицією, яка ніколи не зможе перевищити 21 млн монет. Дорогоцінні метали (зокрема золото та срібло) мають лише відносну обмеженість, адже точні їхні запаси невідомі. Раніше діаманти також могли потрапити до категорії відносно обмеженої пропозиції. Але з розвитком останніх технологій виробництво штучних діамантів досягло таких обсягів, що пропозиція стає фактично необмеженою.

Ліквідність та подільність. Біткоїн має дуже високу ліквідність, адже все більше компаній та виробників приймають оплату у BTC. Також завжди є можливість майже миттєво перевести монети у фіат та купити необхідні товари та послуги. Продати діаманти може бути значно складніше, а витрати можуть бути вище. До того ж біткоїн є майже ідеально подільним (є 100 млн сатоші, а Lighting Network пропонує навіть мікросатоші). Наприклад, якщо хтось має 1 BTC й стикається з непередбаченими витратами у 0,2 BTC, він може їх витратити або обміняти та залишити в себе 0,8 BTC. Але якщо хтось має діамант ціною у 1 BTC і також стикається з непередбаченими витратами у 0,2 BTC, він змушений продати весь діамант і залишитися лише з фіатом.

Зберігання. Біткоїни – це цифровий актив, отже, їх можна зберігати у будь-якому вигляді, що дозволяє мати доступ до інформації (навіть у власній пам’яті). Але оптимальним варіантом все ж є використання апаратного гаманця. Тож за $100-200 власники BTC можуть забезпечити найвищі стандарти зберігання приватних ключів. Натомість діаманти – це фізичний актив. Як наслідок, їх потрібно зберігати або в спеціалізованих комірках у банку, або в сейфі, або вдома (що більш ризиковано). Будь-яке рішення потребуватиме або значних витрат, або довіри до третіх осіб, або призводитиме до загроз втрати діамантів.

Потенціал зростання. Біткоїн вперше досяг позначки у $1 у 2011 році, а станом на вересень 2023 року вже торгується в районі $26 000. Тож актив здорожчав у десятки тисяч разів і демонструє позитивну динаміку з кожним чотирирічним циклом. Ще не було жодного випадку, коли б біткоїн не оновив свій історичний максимум у новому циклі. А діаманти, як ми вже зазначали, торгуються у боковому тренді останні 15 років. Щобільше, розвиток технологій призводитиме лише до зростання обсягу їх виробництва, що посилюватиме тиск на ціни у бік зниження.

Біткоїни чи діаманти: у чому краще зберігати гроші
Динаміка курсу BTC/USD (логарифмічна шкала). Джерело: CoinGecko

Висновки

Попри те, що діаманти все ще залишаються досить популярним активом серед заможних верств населення, вони вичерпують свій потенціал. Протягом останніх років динаміка їхньої вартості навіть не покриває інфляцію, й ситуація може лише погіршуватися через здешевлення їх виробництва за допомогою нових технологій. Також існують ризики значного падіння вартості діамантів, якщо клієнти зрозуміють, що їхня пропозиція фактично необмежена.

Унікальним активом з абсолютно обмеженою пропозицією є біткоїн. У Біткоїн-індустрії також немає жодних картелів, і кожен охочий може спробувати власні сили у майнінгу чи використанні повної ноди. Біткоїн має максимальну ліквідність та подільність, а також може зберігатися без надмірних витрат і довіри до третіх осіб. Історичні дані також підтверджують його унікальний потенціал до зростання як у фіатному, так і реальному вимірах.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024