Що таке драйвчейни та навіщо вони Біткоїну

Що таке драйвчейни та навіщо вони Біткоїну

Записи Ordinals більше не в центрі уваги Біткоїн-спільноти. Більшість розмов зараз точиться навколо драйвчейнів – пропозицій щодо вдосконалення Біткоїна (BIPs 300 та 301).

Що таке драйвчейни

Драйвчейни – це запропоноване рішення для масштабування другого рівня Біткоїна. Це тип сайдчейну, який об'єднує видобуток нових блоків з основним ланцюжком Біткоїна. Отже, майнери, які видобувають блоки в мережі Біткоїна, також зможуть видобувати блоки драйвчейнів, що забезпечує високий рівень безпеки.

Драйвчейн дозволяє Біткоїну надсилати та видаляти BTC та отримувати BTC з Layer-2 (другого рівня), так званих «сайдчейнів». Сайдчейни – це мережі альткоїнів, які не мають нативної монети – замість неї потрібно спочатку відправити вже існуючі монети з іншого блокчейну. Драйвчейни дозволяють резервувати біткоїни та працювати з іншими токенами.

Адам Бек так описує значення нової технології: «Драйвчейни можуть стати більш важливими й корисними, ніж оновлення Taproot».

Ланцюги драйвчейнів працюють за допомогою двосторонньої прив'язки. Це означає, що біткоїни можуть переміщатися між основним ланцюжком Біткоїна і ланцюжком драверчейну в надійний спосіб. Для цього в ланцюжках використовується криптографічний доказ, який називається хешлоком. Хешлок – це хеш секретного значення, яке блокується в транзакції. Розблокувати секретне значення може лише той, хто знає приватний ключ хешлоку.

Що таке драйвчейни та навіщо вони Біткоїну

Реалізація драйвчейнів. Джерело: Drivechain.

Щоб перемістити біткоїни з основного ланцюга Біткоїна до ланцюга драверчейну, користувач створює транзакцію, яка блокує його біткоїни в хешлоці. Потім ця транзакція включається в блок Біткоїна. Після цього блокчейн створить новий блок, який буде містити публічний ключ хешлоку. Цей блок також видобувається майнерами Біткоїна.

Щоб перемістити біткоїни назад з ланцюжка блоків драйвчейну до основного ланцюжка Біткоїна, користувач створює транзакцію, яка використовує публічний ключ хешлоку. Ця транзакція потім включається в блок драйвчейну. Після цього ланцюжок Біткоїна створює новий блок, який містить секретне значення хешлоку. Цей блок також видобувається майнерами Біткоїна.

Аргументи на користь драйвчейнів

Прихильники драйвчейнів вважають, що їхнє запровадження створить низку конкурентних переваг порівняно з іншими альтернативами, що існують зараз у сегменті цифрових активів. Зокрема вони дозволять досягти підвищеної масштабованісті. Драйвчейни можуть допомогти збільшити масштабованість Біткоїна, перерозподіливши частину обробки транзакцій на сайдчейни.

До того ж може буде досягнута покращена конфіденційність. Драйвчейни можуть бути використані для підвищення конфіденційності транзакцій Біткоїна, виводячи їх за межі головного ланцюга. Щобільше, драйвчейни можна використовувати для впровадження нових функцій в Біткоїн, таких як смартконтракти або децентралізовані додатки.

Що таке драйвчейни та навіщо вони Біткоїну

Взаємодія між драйвчейном та основним ланцюгом Біткоїна. Джерело: Drivechain.

Потенційно використання драйвчейнів може зробити більшість токенів та інших блокчейнів неактуальними. Адже вони й весь функціонал може бути реалізований на Біткоїні. Через те, що блокчейн Біткоїна найбільш децентралізований, стабільний та захищений, користувачі не матимуть раціональних стимулів щодо вибору альтернативних варіантів. Тож Біткоїн матиме потенціал поглинути більшу частину того сегменту ринку, що наразі припадає на альткоїни.

Аргументи проти драйвчейнів

Серед біткоїнерів наразі сформувалося декілька груп, які вважають ідею драйвчейнів небезпечною для майбутнього Біткоїна. Головний їхній аргумент полягає у тому, що майнери можуть отримати занадто велику владу, що порушить баланс, який існує наразі між різними учасниками мережі. Потенційно це може призвести до централізації та загрози стабільності Біткоїна.

Пропозиції щодо сайдчейнів розроблені таким чином, щоб дозволити майнерам отримувати дохід від сайдчейнів без необхідності фактично підтверджувати їх або брати участь у створенні блоків для сайдчейнів. Попри твердження, що «будь-хто може брати участь у створенні блоків сайдчейна», це не відповідає дійсності. Хоча це відкритий процес, участь в ньому не є безкоштовною. Для того, щоб стати майнером сайдчейну, потрібен капітал у вигляді біткоїнів, і ця потреба в капіталі зростає пропорційно зростанню доходу від комісій, що генеруються конкретним сайдчейном.

Серед інших ризиків називають складність та безпеку. Дискретні ланцюги є більш складними, ніж інші рішення для масштабування другого рівня, такі як Lightning Network. Це може ускладнити їх розробку і розгортання, хоча думки з цього приводу серед розробників різняться. Драйвчейни є настільки ж безпечними, як і основний ланцюг Біткоїна. Хоча вони не створюють прямих загроз, вони також не сприяють більшій захищеності та децентралізації.

Що у підсумку

Пропозиція щодо застосування драйвчейнів є складнішою, ніж здається на перший погляд. Напевно, слід уникати поспішних висновків, а досконало вивчити можливі ризики і шляхи їх усунення. Як біткоїнерів навчила війна за розмір блоку (2015-2017 рр.), найбільш інтуїтивно зрозумілий варіант не завжди є вірним. Так, у тому разі біткоїнери не погодилися на збільшення розміру блоку, але досягли бажаної масштабованості завдяки активації Lightning Network та згодом оновлення SegWit.

Аналогічно й зараз потрібно об’єктивно проаналізувати загрози децентралізації мережі та обсяг додаткової влади, яку отримають майнери. Якщо ризики реальні, то доцільно внести зміни у пропозиції щодо покращення Біткоїна (BIP), які б відновлювали рівновагу та забезпечували взаємний контроль між усіма учасниками екосистеми.

У той самий час виступати категорично проти драйвчейнів попри будь-які потенційні зміни й вдосконалення також виглядає недоречним. Річ у тім, що масове прийняття Біткоїна безумовно призведе до зростання попиту на BTC та навантаження на мережу. Тому питання покращення масштабованості є вкрай актуальним. До того ж технічний потенціал Біткоїна дозволяє розширити функціонал та ефективно витіснити більшість сумнівних токенів та блокчейнів з ринку. Але знову ж таки, на першому місці мають бути захищеність мережі й децентралізація. Тож як розробникам, так й іншим Біткоїн-експертам ще слід активно працювати у цьому напрямі та розробити рішення, що дозволить досягти загального консенсусу.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024