Three Arrows Capital: як збанкрутувати фонд та уникнути покарання

Three Arrows Capital: як збанкрутувати фонд та уникнути покарання

Three Arrows Capital (3AC) був одним із найвідоміших хедж-фондів з майже десятирічною історією. Під його управлінням знаходилися активи на $10 млрд. Але через фатальні помилки 3AC спіткало банкрутство, а клієнти втратили кошти. Проте керівництву фонду вдалося вийти сухим із води.

Як працював фонд

Заснували хедж-фонд Three Arrows Capital у Сінгапурі у 2012 році два трейдери з Волл-стріт Чжу Су та Кайл Девіс. Вони почали торгувати фінансовими продуктами, прив'язаними до фіатних валют, але приблизно у 2019 році переключилися на біткоїн та криптовалюти.

Стратегія «Трьох стріл» полягала в тому, щоби позичати кошти у визнаних гравців індустрії та інвестувати цей капітал у проєкти, що подають надії, на ранніх стадіях їхнього розвитку.

Three Arrows Capital: як збанкрутувати фонд та уникнути покарання
Джерело: Flikr

За довгі роки свого існування Three Arrows Capital завоював довіру в галузі, а Чжу Су став ринковим гуру. У своїх численних інтерв'ю, а також на сторінці в Twitter він переконував 500 000 своїх підписників у тому, що вони знаходяться посеред «суперциклу», в якому цифрові валюти довгі роки процвітатимуть і зростатимуть без суттєвих відкатів. Біткоїн, за висловленим у лютому 2021 року прогнозом Чжу Су, мав подорожчати до $2,5 млн і досягти капіталізації золота.

Варто визнати, що Чжу Су чудово вмів маніпулювати громадською думкою. Наприклад, у листопаді 2021 року він створив твіттер-тред із FUD у бік Ethereum, що призвело до падіння ціни. Ну а потім саме він і купив ETH за нижчою ціною.

Великі гроші призвели до великих витрат. Засновникам 3AC сподобалося смітити грошима. Зокрема, у грудні 2021 року вони купили коштом фонду супер’яхту за $48,8 млн і два бунгало в Сінгапурі за $21 млн і $35 млн.

Однак чуття та вміння розбиратися в проєктах одного разу підвело топменеджерів Three Arrows Capital.

Невдалі ставки та безславний кінець

Під час початку кризи у 2022 році, коли ще складно було уявити її масштаб, хедж-фонд зробив кілька поганих ставок та одну катастрофічну. Підтримані ним проєкти Solana та Avalanche втратили приблизно 50% своєї ціни, а проєкт «грай, щоб заробити» Axie Infinity подешевшав на 90% після того, як у травні 2022 року його зламали хакери та вивели цифрові валюти на $625 млн.

Останнім провалом хедж-фонду стала покупка токенів Luna, які знецінилися повністю. За заявами Three Arrows Capital, фонд інвестував $200 млн у проєкт Luna, за неофіційними даними сума сягала $600 млн.

Пізніше Чжу зізнався: «Ми не розуміли, що токен Luna може впасти до нуля за лічені дні, і що це стане каталізатором ліквідації позик по всій індустрії, який чинитиме значний тиск на всі наші неліквідні позиції».

Щоб утриматися на плаву, 3AC почав ліквідувати свої позиції в інших активах та децентралізованих фінансах. Це призвело до катастрофічних наслідків для інших компаній: BlockFi, Voyager і Celsius, яким згодом довелося оголосити про банкрутство.

Three Arrows Capital: як збанкрутувати фонд та уникнути покарання
Схема, за якою працював фонд Three Arrows Capital. Джерело CNBC.

У червні 2022 року проблеми хедж-фонду вже всерйоз почали хвилювати його партнерів. Інвестори кинулися виводити кошти з високоризикових активів. Однак Чжу Су та Кайл Девіс зникли, на листи та дзвінки ніхто з них не відповідав.

Перебуваючи в бігах, засновники «Трьох стріл» зробили дивний вчинок – заповнили та передали до суду позови про банкрутство проти власної компанії. Чжу Су та дружина Кайла Девіса заявили про те, що були кредиторами Three Arrows Capital, і вимагали відшкодувати їм $5 млн і $66 млн відповідно.

Згідно з опублікованими на днях судовими документами, хедж-фонд, що впав, не зміг виплатити $3,5 млрд 27 різним кредиторам, у тому числі $686 млн брокеру Voyager і $75 млн кредитору Celsius. Ці дві компанії пішли на дно слідом за ним. Celsius 13 червня заблокував $4,7 млрд на рахунках півтора мільйона своїх вкладників. А Voyager з 1 липня припинив надавати брокерські послуги для 3,5 млн своїх клієнтів і повідомив про заморожування їхніх активів на $1,3 млрд.

Незабаром суд Британських Віргінських островів, де зареєстрована компанія, ухвалив рішення про її ліквідацію, а 1 липня до суду Нью-Йорка було подано заяву про банкрутство компанії.

Чим зараз займаються засновники фонду

Крах компанії, схоже, ніяк не вплинув на життя її засновників. Вони продовжують жити в розкоші, попри те, що заборгували кредиторам $3,3 млрд.

Коли компанію ліквідували, колишні партнери вирушили у подорож Азією. Девіс, наприклад, побував у Таїланді, Малайзії, Дубаї, Бахрейні та інших країнах. За деякими даними, зараз він знаходиться на Балі.

Су Чжу також відпочивав у Дубаї та на Балі, де навчався серфінгу та медитації, а потім повернувся в розкішний особняк у Сінгапурі.

Чи буде покарання

Криза, що вибухнула в індустрії цифрових валют, «вивітрила» з ринку понад $1 трлн. Внаслідок цього багатьох провідних діячів було притягнуто до відповідальності. Наприклад, засновник біржі FTX Сем Бенкман-Фрід перебуває під домашнім арештом в очікуванні суду, фундатор проєкту Luna південнокорейський підприємець До Квон потрапив до в'язниці в Чорногорії після спроби втекти від правосуддя, арештовано також і засновника кредитора Celsius Алекса Машинського.

Проте топменеджери Three Arrows Capital благополучно уникнули покарання. Відомо, що регулятори в США розслідують, чи представили Су Чжу та Кайл Девіс неправдиву інформацію про свої фінанси інвесторам Three Arrows. Однак поки що про офіційні звинувачення не йдеться.

Ні Су Чжу, ні Кайл Девіс так і не вибачилися перед клієнтами. Понад те, вони продовжують наполягати, що не зробили нічого поганого. Також топменеджери заперечують те, що вони зникли та не підтримують діалог із кредиторами. Приховування свого місцеперебування вони пояснюють загрозами фізичної розправи, що надходять на їхню адресу.

Висновки

Ліквідація Three Arrows Capital стала чи не головною подією для ринку цифрових валют у 2022 році. Ще навесні минулого року, за кілька місяців до банкрутства компанії, мало хто міг припустити, що 3AC стане частиною історії, оскільки грошей фонд мав достатньо. Проте ні досвід топменеджерів, ні наявний капітал не змогли врятувати «Три стріли» від краху.

Сьогодні засновники фонду стали ізгоями, їхні клієнти втратили кошти, але це не заважає Су Чжу та Кайлу Девісу жити в розкоші.

Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024
Інвестиційні продукти на основі біткоїна Інвестиційні продукти на основі біткоїна Традиційні інвестори все більше цікавляться біткоїном. Відтак з’являються нові інструменти для трейдерів та інших учасників ринку, які бажають заробити на цінових коливаннях активу. Дмитро Харьков 10 квітня 2024