Чому біткоїн стає все більш твердими грошима

Чому біткоїн стає все більш твердими грошима

Біткоїн – найбільш тверді гроші в історії людства. А на фоні останніх макроекономічних подій його «твердість» лише зростає.

Що таке тверді гроші

Тверді гроші можна визначити як такий засіб обміну, що ефективно забезпечує стабільність та захист від інфляції. Раніше таким терміном називали валюти, які забезпечені матеріальним активом або товаром, як правило, золотом або сріблом. На відміну від фіатних грошей, які не забезпечені фізичним товаром і залежать від довіри людей до центробанку, тверді гроші мають внутрішню цінність, оскільки їх можна обміняти на базовий актив.

Історично багато країн використовували принцип твердих грошей, коли їхня валюта була безпосередньо конвертована в певну кількість дорогоцінного металу (наприклад, золота або срібла). Така система забезпечувала стабільну вартість валюти, оскільки кількість валюти в обігу обмежувалася наявними золотими або срібними резервами.

Однак з часом більшість країн відійшли від стандарту твердих грошей і перейшли до фіатної системи. До цього призвели як маніпулювання деяких банків і відхід від 100% забезпечення золотом боргових розписок та банкнот, так і конфіскації урядів й утворення Федеральної резервної системи (ФРС) у 1913 році. Фіатні гроші не забезпечені фізичним товаром, але регулятори виправдовують їх тим, що вони забезпечують більшу гнучкість монетарної політики й можливість контролювати грошову масу. Проте на практиці це призводить лише до значної емісії й великої інфляції (а іноді й гіперінфляції).

Чимало експертів (особливо представники Австрійської школи економіки) розуміли, що повернення до системи твердих грошей сприятиме фінансовій стабільності, обмеженню інфляції та запобіганню надмірним державним витратам. Проте це було майже неможливо здійснити у другій половині XX – початку XXI століття відносно дорогоцінних металів. Але оригінальне технологічне рішення все ж було винайдено у 2008 (а практично реалізовано у 2009 році) Сатоші Накамото.

Біткоїн – найтвердіші гроші в історії

Сукупна пропозиція біткоїна ніколи не перевищить 21 млн монет, адже це передбачено алгоритмом, який розробив його творець, а програмний код знаходиться у вільному доступі. Про біткоїн часто говорять, що його пропозиція абсолютно обмежена (на відміну від відносної обмеженості дорогоцінних металів). Річ у тім, що теоретично можливо викриття нових родовищ золота або навіть падіння метеорита, що матиме певний вміст золота. Тож його пропозиція може зрости й достеменно невідомо наскільки. З біткоїном цього не може трапитися навіть теоретично.

Чому біткоїн стає все більш твердими грошима
Емісія випуску BTC. Джерело: Bitcoin Visuals.

До того ж мережа Біткоїна максимально децентралізована і потребує мінімуму довіри. Блокчейн забезпечує одночасно як взаємний контроль відкритих транзакцій, так і псевдонімність власників монет. Біткоїн може гарантувати точність до однієї стомільйонної BTC (сатоші) чи навіть більше (мілісатоші у Lightning Network). Насамкінець приватні ключі дуже складно конфіскувати (звичайно, за умов їх належного зберігання), що дуже важливо для багатьох власників.

Також важливо те, що гроші за своєю природою прагнуть до встановлення одного лідера, який виконує ці функції у найбільш ефективний спосіб. Тому всі інші клони біткоїна (яких немало) не мають жодних шансів, адже конкуренцію виграє найбільш децентралізований та стабільний блокчейн.

Долар втрачає позиції

Так історично склалося, що саме долар США став головною резервною валютою світу, що було зафіксовано на Бреттон-Вудській, а згодом – і на Ямайській конференціях. Попри інфляцію, більшість економістів з кейнсіанської та неокласичної шкіл стверджували про задовільний стан глобальної фінансової системи й сприяли зміцненню позицій долара. А кредитний рейтинг США завжди був максимальним як свідчення їхньої економічної могутності та емісійного центру резервної валюти.

Проте критичний обсяг проблем, що накопичився у фіатній системі, вже визнається і представниками мейнстрім-групи аналітиків. Так, рейтингове агентство Fitch знизило на початку серпня кредитний рейтинг США з ААА до АА+. Fitch очікує на подальше погіршення фіскальної ситуації в країні (зокрема запровадження нових податків), а також стрімке зростання державного боргу протягом наступних трьох років. Як наслідок – і функціонування долара США як базового фінансового активу у світовій економіці опиняється під загрозою.

Чому біткоїн стає все більш твердими грошима
Динаміка державного боргу США. Джерело: Trading Economics.

«Зі збільшенням обсягів запозичень Казначейства США, зростанням відсоткових витрат і потреб у фінансуванні потреба в альтернативі твердим грошам починає усвідомлюватися», – зазначає Гордон Грант, голова департаменту продажів та трейдингу в Genesis.

CEO BlackRock Ларі Фінк у цьому контексті підкреслив роль біткоїна як цифрового золота. На його думку, цифрові активи мають низку унікальних переваг, і їхня вартість зростатиме значно швидше за всі інші альтернативи. Тому розвиток сегмента спотових біткоїн-ETF має стратегічне значення для глобального фінансового ринку. В будь-якому разі інтерес до біткоїна свідчить про те, що саме він визнається твердими грошима, здатними розв’язати проблеми неконтрольованої емісії, інфляції, зростання дефіциту бюджету та державного боргу тощо. А найголовніше полягає у тому, що він створює рівні умови для всіх учасників: від урядів до звичайних власників монет у будь-якому регіоні світу.

Підсумки

Тверді валюти, на відміну від фіата, забезпечують стабільність фінансової системи та створюють дефляційне, а не інфляційне середовище. Центробанки та уряди отримали майже необмежену владу щодо випуску грошей у другій половині XX – початку XXI століття. Але винахід Біткоїна Сатоші Накамото дозволяє людям і у нашому столітті мати доступ та активно використовувати тверді гроші. Щобільше, фіскальні та боргові проблеми у США призводять до зниження їхнього кредитного рейтингу та до того, що біткоїн стає ще «твердішим».

З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024