Найбільші власники біткоїнів: хто вони?

Найбільші власники біткоїнів: хто вони?

Сьогодні біткоїнами володіють не тільки приватні особи, а й інвестиційні фонди, компанії та уряди. Розберімось у структурі власників BTC та що це означає для ринку біткоїна.

Сатоші Накамото та інвестиційні фонди

Ймовірно, найбільшим власником біткоїнів є його легендарний творець Сатоші Накамото. За приблизними підрахунками, у його власності може бути близько 1,1 млн монет. Проте він не здійснював жодних транзакцій за всі ці роки й не витратив жодного сатоші.

Тому останнім часом все більшу роль відіграють корпоративні та інституційні інвестори. Серед груп інвесторів найбільшу частку наразі займають інвестиційні фонди. Лідером у цьому сегменті є Grayscale Bitcoin Trust, що володіє 624 947 BTC. Серед інших фондів можна виділити CoinShares Bitcoin ETF (37 603 BTC) та Purpose Bitcoin ETF (23 533 BTC).

Найбільші власники біткоїнів: хто вони?
Структура найбільших власників біткоїнів за групами. Джерело: Bitcoin Treasuries.

Наразі Grayscale Bitcoin Trust прагне змінити спеціалізацію свого біржового фонду на спотовий біткоїн-ETF, але для цього йому необхідне схвалення від Комісії з цінних паперів та бірж (SEC). До того ж ще вісім компаній (у тому числі BlackRock, Ark Invest, Invesco тощо) подали виправлені заявки на спотовий біткоїн-ETF, але відповіді від регулятора досі не отримали. У разі схвалення хоча б деяких з цих заявок сегмент біржових фондів може значно розширитися найближчим часом.

Приватні та публічні компанії

Як це не дивно, але приватні компанії станом на 2023 рік володіють більшою кількістю біткоїнів, ніж публічні (які розмістили власні акції на фондових біржах). Лідером серед приватних компаній наразі є Block.one, що володіє 164 000 BTC. Іншим дуже великим власником є збанкрутіла біржа Mt. Gox, що все ще контролює 141 686 BTC. Проте вже оприлюднено плани щодо остаточної виплати цих монет їх власникам до кінця цього року. Тож позиції приватних компаній можуть дещо послабшати.

Серед публічних компаній безумовним лідером є MicroStrategy, що володіє 152 333 BTC. Попри те, що компанія почала акумулювати біткоїни лише у 2021 році, вона вже інвестувала у біткоїни понад $4 млрд. Зараз компанія перебуває приблизно на межі беззбитковості, але, як зазначав її засновник Майкл Сейлор, біткоїн є стратегічним активом з максимальною орієнтацією на довгостроковий період. Інші лідери (які, щоправда, дуже сильно поступаються MicroStartegy) включають провідну майнінгову компанію Marathon Digital (11 466 BTC) та виробника електрокарів Tesla (9720 BTC).

Інші власники

Деякі власники біткоїнів використовують їх у DeFi-сегменті для того, щоб мати доступ до інших блокчейнів та додаткового фунціоналу. Наразі на Wrapped BTC (загорнутий біткоїн) припадає 161 468 BTC. Загалом таке використання монет є вкрай сумнівним, адже власники не лише ризикують власним капіталом, а й використовують ненайдійні альтернативні блокчейни, що не забезпечують ані належний захист від потенційних атак, ані стійкість до цензури, ані задовільну приватність. До того ж розвиток сайдчейнів та протоколів другого рівня блокчейну Біткоїна дозволяють отримувати доступ до розширених функцій без жодних додаткових ризиків чи проблем.

За даними Bitcoin Treasuries, урядові адреси України контролюють сукупно 46 351 BTC, що є одним із найбільших показників у світі. Наприклад, цей сервіс оцінює резерви уряду США лише в 41 491 BTC. Проте, за іншими даними, уряд США контролює значно більше монет – 205 515 BTC.

Варто зазначити, що різні уряди отримують біткоїни з різних джерел. Так, Україна отримує міжнародну допомогу від біткоїнерів з усього світу, пов’язану з протидією збройній агресії РФ. Натомість державні установи США вже неодноразово конфіскували монети у компаній та приватних власників, визнаних винними о протиправній діяльності відповідно до американських законів. А уряд Сальвадору використовує бюджетні кошти для поповнення біткоїн-резервів. Станом на початок травня він володів 2301 BTC, але зважаючи на те, що він зобов’язався купляти по 1 BTC щодня, наразі він може володіти близько 2400 BTC.

Що це означає для біткоїнерів

Головний висновок, що можна зробити, полягає у тому, що обмеженість пропозиції біткоїна стає дедалі відчутнішою. Вже зараз кількість доларових мільйонерів втричі перевищує кількість біткоїнів у обігу, а вихід на цей ринок великих інституційних та урядових гравців лише посилює цей тренд.

Стає очевидним, що на ринку формується значний відкладений попит. Зокрема, поточне регуляторне середовище є вкрай несприятливим для великих гравців через високі процентні ставки, відсутність чіткого підходу щодо заявок на спотові біткоїн-ETF та ризики глобальної рецесії. Проте, як очікується, вже з наступного року Федеральна резервна система (ФРС), а за нею й інші центробанки, перейде до поступового зниження процентних ставок. Отже, будуть створені умови для здешевлення кредитів та залучення додаткового капіталу від інституціоналів.

У разі, якщо уряди провідних економік почнуть переходити на Біткоїн-стандарт або хоча б використовувати біткоїн як один із резервних активів (на зразок того, про що веде мову Роберт Кеннеді-молодший), попит на головний цифровий актив може значно зрости. Також у середньостроковій перспективі вкрай імовірним є розширення спектру інвестиційних продуктів на основі біткоїна, що будуть пропонуватися на біржах та інших централізованих та децентралізованих платформах. Як наслідок, перетік капіталу з традиційних фінансових секторів може посилитися.

Отже, тенденція щодо активного використання біткоїна провідними компаніями, біржовими фондами та урядами лише набиратиме оберти у найближчі роки. Як відомо з економіки, зростання попиту за умов майже незмінної пропозиції призводить до підвищення рівноважної ціни. Тож фіатна вартість BTC може зрости на порядок протягом найближчих двох-трьох чотирьохрічних циклів. З огляду на це ходлери наразі активно накопичують монети.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024