Ілон Маск: власник BTC, але не біткоїнер

Ілон Маск: власник BTC, але не біткоїнер

Ілон Маск – один з найбагатших людей у світі, відомий своєю ексцентричною поведінкою. Попри те, що Маск та його компанія вже тривалий час володіють біткоїнами, його не можна вважати біткоїнером.

Ілон Маск та біткоїн

Ілон Маск завжди прагне підтримувати своє реноме інноваційного підприємця. Тому не дивно, що він не оминув своєю увагою біткоїн. Зокрема у січні 2021 року він у полі «біографія» у Twitter написав просто #bitcoin. А вже за місяць (у лютому 2021 року) його компанія Tesla інвестувала $1,5 млрд у BTC. Тоді ж виробник електрокарів почав приймати біткоїни за свою продукцію, хоча через деякий час відмовився від цієї ідеї.

Ілон Маск: власник BTC, але не біткоїнер
Ілон Маск та статус #bitcoin у січні 2021 року. Джерело: Express.

Історія взаємозв’язків Маска з Біткоїном значно складніша, ніж здається на перший погляд. Бізнесмен з часом приєднався до критиків Біткоїна через його «споживання енергії та впливу на екологію». Тобто він повторював популярні заяви щодо начебто загроз для навколишнього середовища, що створює Біткоїн. У такий спосіб критики зазнавав і алгоритм консенсусу Proof-of-Work.

Тож у травні 2021 року він оголосив, що Tesla припинить приймати платежі у біткоїнах через занепокоєність екологічним впливом майнінгу. Проте Tesla продовжувала утримувати власні резерви у біткоїнах. Маск також підкреслював, що і він особисто володіє біткоїнами (щоправда, він робив аналогічні заяви й щодо інших цифрових активів).

Важлива трансформація у стратегії Маска і його компаній щодо біткоїна відбулася 2022 року. Нагадаємо, що саме на 2022 рік прийшовся ведмежий ринок, коли фіатна ціна біткоїна багаторазово впала (на мінімумі минулого року вона становила близько $15 500). У той самий час протокол та екосистема Біткоїна у черговий раз довели свою стабільність, особливо на тлі банкрутств багатьох популярних проєктів, лендінгових сервісів та однієї з найбільших бірж FTX.

Проте Tesla шокувала учасників ринку, коли стало відомо, що за підсумками другого кварталу 2022 року вона продала 75% своїх біткоїн-резервів за $936 млн. Щобільше, про такі наміри не було повідомлено заздалегідь (напевно, щоб продати монети якнайдорожче). Ті монети, що залишилися більше не продавалися, але й додаткові не купувалися. Наразі компанія володіє біткоїнами на $184 млн.

Ілон Маск: власник BTC, але не біткоїнер
Динаміка вартості біткоїнів у власності Tesla. Джерело: Investing.

У липні 2023 року почали ходити чутки, що Tesla може повернутися до прийняття біткоїна як способу оплати за свою продукцію. Але з’ясувалося, що жодних планів щодо використання BTC у компанії наразі немає.

Іншим аспектом, що демонструє ставлення Маска до біткоїна є інша його компанія – Twitter, яку він придбав за $44 млрд минулого року. На той час саме Twitter був улюбленим майданчиком більшості біткоїнерів. Багато з них вважали, що Маск створить дійсно унікальні умови для використання BTC та розвитку Біткоїн-спільноти. Хоча ступінь цензури у Twitter нижчий порівняно з Facebook чи Instagram, все ж прориву для біткоїнерів не відбулося.

Попри численні запити користувачів, Маск відмовився додавати біткоїн-платежі на платформу. Згодом це було реалізовано на децентралізованому конкуренті соцмережі – Nostr, куди й перебралися більшість біткоїнерів. У липні 2023 року відбувається ребрендинг Twitter у X й вже анонсовано, що будуть додаватися нові фінансові сервіси. Проте, ймовірно, мова йде про фіатні опції та мемкоїни, а біткоїн буде у черговий раз проігноровано.

Чому Маск не біткоїнер

Хоча Маск володіє біткоїнами й навіть сприяв його популяризації на певному етапі, його не можна вважати біткоїнером у повному значенні цього слова. Річ у тім, що його цінності, світогляд та стратегії принципово відрізняються від філософії Біткоїна. Зупинимося на основних моментах детальніше.

Вимір вартості. Стратегії Маска та періоди придбання й продажу біткоїнів свідчать про те, що він вимірює вартість у фіаті (доларах США). Тобто для нього біткоїн – це лише один зі спекулятивних та високоризикових активів, який іноді можна використовувати, але не більше. Звичайно, що для справжніх біткоїнерів BTC – це єдиний стабільний актив і засіб збереження вартості. Як відомо, 1 BTC = 1 BTC.

Міфи про екологію. Як зазначалося вище, Маск періодично повторює аргументи критиків Біткоїна щодо впливу на навколишнє середовище. Попри доступ до будь-яких аналітичних агенцій та звітів, він не прагне відновити справедливість. Можливо, йому просто вигідніше займати позицію, що підтримує більшість населення для збільшення прибутків Tesla та інших його компаній. Але позиція Маска додає проблем майнерам, особливо в США, де посилюється регуляторний тиск з високою ймовірністю запровадження нових податків чи обмежень у наступні роки.

Бажання маніпулювати ціною. Ілон Маск відрізняється бажанням використовувати власну популярність для маніпулювання цінами активів для отримання додаткового прибутку. Проте висока децентралізація та капіталізація біткоїна робить його вкрай стійким до такого впливу (навіть з боку найбагатшої людини світу). Тому не дивно, що Маск надає перевагу мемкоїну, ціною якого так легко маніпулювати. До речі, улюблений мемкоїн Маска використовує алгоритм консенсусу Proof-of-Work, але тут він чомусь не згадує про екологічні аргументи.

Що у підсумку

Очевидно, що Ілон Маск – не ходлер, не прихильник вільного ринку та не біткоїнер у повному розумінні слова. Він – підприємець, який прагне якомога швидше максимізувати свої статки у фіатному вимірі. Можливо, Маск та його компанії ще купуватимуть біткоїн (особливо під час наступного бичачого ралі), але слід пам’ятати, як він у 2021-2022 роках неодноразово казав, що у нього «діамантові руки» (тобто він ніколи не піддасться FUD і не буде продавати біткоїни), а потім максимально секретно схвалив продаж 75% біткоїн-резервів Tesla. Тож, попри певну популяризацію біткоїна серед молоді, його не можна вважати рольовою моделлю для біткоїнерів.

Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024
Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific: історія майнера, який пережив банкрутство Core Scientific – один з провідних гравців на ринку майнінгу, який став банкрутом під час кризи у 2022 році. Та все ж таки компанія змогла знайти вихід зі скрутної ситуації. Володимир Гришенко 11 червня 2024