Silk Road: Як Росс Ульбріхт створив перший BTC-маркетплейс

Silk Road: Як Росс Ульбріхт створив перший BTC-маркетплейс

Платформа Silk Road стала першим маркетплейсом, де використовувалися біткоїни. Можна сказати, що її засновник Росс Ульбріхт дав Біткоїну «квиток у життя», проте це коштувало йому волі.

Головна заслуга Ульбріхта полягає в демонстрації практичного використання BTC як засобу обміну, що відіграло ключову роль у зростанні та популяризації біткоїна. Silk Road став майданчиком, де вперше й у великому масштабі було продемонстровано, що BTC можуть бути використані як засіб для міжнародних, миттєвих та відносно анонімних транзакцій. Це стало важливою віхою в історії розвитку нової технології.

Silk Road пов'язують із низкою незаконних дій, у яких згодом і звинуватили Ульбріхта. Його діяльність спровокувала багато етичних та правових дискусій, проте факт його внеску в популяризацію Біткоїна залишається незаперечним.

Як все починалося

Під час навчання в аспірантурі Пенсільванського університету Ульбріхт перейнявся ідеями лібертаріанства – політичної філософії, в основі якої індивідуалізм і мінімальне втручання держави в життя окремої людини. Його заповітною мрією стало створення відкритого ринку, де люди могли б купувати та продавати все, що захочуть, без контролю з боку держави.

Silk Road: Як Росс Ульбріхт створив перший BTC-маркетплейс
Джерело: Flikr

У своєму щоденнику він писав: «Ідея в тому, щоб створити сайт, де люди можуть анонімно і не залишаючи жодних слідів купувати все, що завгодно».

Ульбріхт хотів заснувати по-справжньому вільний ринок. Ці ідеї привели до того, що у 2011 році Росс запустив сайт Silk Road. Він створив платформу для онлайн-комерції самостійно, з нуля вивчившись програмування.

Ульбріхт розумів, що для розвитку майданчика йому потрібна допомога, тому на одному з порталів, присвячених Біткоїну, який нещодавно з'явився, він залишив запис:

«Я шукаю кращого, блискучого IT-професіонала, щоб зробити його головним розробником у стартапі з венчурним капіталом у біткоїні». Будь-кому, хто зацікавився, пропонувалося зв'язатися з ним через електронну пошту. У такий спосіб він зміг набрати команду, щоб розвивати проєкт.

Незабаром Silk Road став повноцінним онлайн-маркетплейсом, що чимось нагадував Amazon. Крім покупок, тут кожен покупець міг залишити відгук та оцінити продавця. Цей рейтинг допомагав підтримувати якісні товари у топі. Послугами користувалися, зокрема й наркоторговці, які відправляли наркотики поштою в упаковках для CD- та DVD-дисків.

Щоб зберегти конфіденційність користувачів і власну анонімність, Ульбріхт створив майданчик у даркнеті – частині інтернету, не видимій для традиційних пошукових систем. Даркнет забезпечував захист активістам та іншим людям, які стикаються із порушенням прав людини. Але його анонімність також приваблювала правопорушників. Через роботу в даркнеті влада довго не могла виявити розташування сервера Silk Road, а також покупців і продавців майданчика.

Платформа Silk Road не приймала готівкові чи кредитні картки: користувачам доводилося платити біткоїнами, які на той час тільки-но з'явилися в мережі.

Інтерес з боку правоохоронних органів

У 2011 році спецагент внутрішньої безпеки США Джаред Дер-Єгіян, намагаючись відстежити постачання наркотиків, вперше дізнається про існування Silk Road. У 2012 році до розслідування підключають відділ ФБР боротьби з кіберзлочинністю. Бюро довгий час просто спостерігало за Silk Road, і одного разу його співробітники виявили вразливість у браузері Tor, через який здійснювався вихід у даркнет. Один із клієнтів Silk Road знайшов помилку в конфігурації анонімного браузера. Система показувала фактичну IP-адресу розташування сервера майданчика.

Клієнт поділився цією помилкою на форумі Reddit. Ульбріхт одразу взявся її виправляти, але випередити ФБР не встиг. Співробітники бюро довідалися, що сервер Silk Road знаходиться в Ісландії.

Розслідуванню також допоміг податковий інспектор Гері Елфорд. Зацікавившись історією маркетплейсу, він вирішив пошукати інформацію про нього в Google і, дійшовши до літа 2011 року, виявив старі пости Ульбріхта, де той розкривав свій email. Всю інформацію він передав до ФБР. За Ульбріхтом вже почалося справжнє стеження.

1 жовтня 2013 року спецагент Дер-Єгіян побачив, як Ульбріхт зайшов на Silk Road з публічного Wi-Fi у бібліотеці Сан-Франциско. Оперативно було організовано операцію із затримання. Він дав сигнал агентам у бібліотеці, двоє з них, чоловік і жінка, розіграли сварку неподалік, а коли Ульбріхт обернувся подивитися, третій агент схопив відкритий ноутбук, а четвертий заломив йому руки.

Звинувачення та вирок

У 2015 році Рос Ульбріхт був визнаний винним за всіма пунктами обвинувачення й отримав два довічних терміни ув'язнення + 40 років. Але члени Біткоїн-спільноти вважають цей вирок непропорційно суворим. Особливо всіх вразив факт, що суд зажадав застосувати до Ульбріхта положення про злодіїв у законі, зазвичай призначене для ватажків мафії та лідерів картелів. «27-річний аспірант університету в ролі лідера наркокартелю. Це що, сценарій комедійного шоу?» – обурювалися представники спільноти.

Silk Road: Як Росс Ульбріхт створив перший BTC-маркетплейс
Джерело: Flikr

Мати Росса Ульбріхта була шокована рішенням суду та вироком. Вона разом із друзями запустила сайт freeross.org, щоб звільнити сина.

Що з біткоїнами Silk Road

ФБР вилучило 144 000 біткоїнів з адрес Silk Road. Більшість їх, як і раніше, перебуває в руках влади. Це робить ФБР другим за величиною власником біткоїнів. Оскільки до рук бюро також потрапив ноутбук Ульбріхта, вони відстежили сотні тисяч транзакцій із 700 000 BTC. Скільки онлайн-торговців ФБР мало можливість заарештувати завдяки цій інформації, правоохоронці не уточнюють.

Минулого тижня, 12 червня, американська влада переказала конфісковані в межах справи даркнет-маркетплейсу 9825 біткоїнів. З якою метою – не вказується. Перед цим у березні уряд продав 9861 BTC за $215 млн, протягом року збирається продати ще 41 490 біткоїнів чотирма партіями.

Підбиваючи підсумок

Історія Silk Road сповнена загадок і запитань щодо недоторканності приватного життя. У суді Ульбріхт наполягав, що ФБР порушило його конфіденційність. На його думку, копіювання даних із сервера було розкраданням інформації. Більшість експертів, ознайомлених зі справою, вважають, що обґрунтування вироку для Росса Ульбріхта ставить під питання мораль законів, за якими його було засуджено, втім, як і роботу всієї судової системи. Адже замість пошуку справжніх торговців наркотиками правоохоронці всю провину звалили на Ульбріхта. Хоча фактично він просто створив майданчик для анонімної торгівлі.

Тим часом маркетплейс Silk Road став ключовою ланкою до остаточного прийняття біткоїна. Без перебільшення можна сказати, що платформа допомогла прокласти шлях для всієї індустрії. Від часу запуску Silk Road і до його закриття у 2013 році вартість біткоїна зросла з неповного $1 до $130.

Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд: історія канадського розробника Bitcoin Core Пітер Тодд став відомий не лише роботою над головним клієнтом для Біткоїна, а й участю у багатьох інших Біткоїн-проєктах, таких як Dark Wallet та Coinkite. Володимир Гришенко 23 квітня 2024
МВФ визнав цінність Біткоїна МВФ визнав цінність Біткоїна Фонд зазначив, що великі обсяги BTC-транзакцій зафіксовано в тих країнах, де громадяни стикаються з гіперінфляцією. Володимир Гришенко 22 квітня 2024
Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося. Дмитро Харьков 22 квітня 2024