Обмінники або біржі: у чому різниця і що обрати

Обмінники або біржі: у чому різниця і що обрати

Працюючи із біткоїнами, важливо знати, як можна швидко, вигідно та безпечно купити або продати BTC. Для таких цілей можна використовувати біржі та обмінники. Але попри певну схожість вони мають низку принципових відмінностей.

Які способи обміну існують сьогодні

Кожен, хто лише починав цікавитися Біткоїном, насамперед ставив собі запитання: як обміняти фіатні гроші на BTC, і навпаки? Є кілька способів зробити це. Все залежить від того, які ризики готовий взяти на себе користувач і які послуги доступні у його регіоні. Це можуть бути: біткоїн-біржі, P2P-платформи, біткоїн-банкомати, спеціалізовані обмінники, дебетові картки на основі біткоїна та прямий обмін між людьми.

Найбільш поширені способи обміну – за допомогою біткоїн-бірж та обмінників. Саме їх ми з вами й розглянемо.

Що з'явилося раніше

Перші обмінники з'явилися, коли ринок цифрових активів лише зароджувався. Тоді купити біткоїни було складно і про них майже ніхто нічого не знав. Зі зростанням популярності біткоїна з'явилися і біржі. Багато хто очікував, що обмінники після цього зникнуть, але все вийшло інакше.

Використання обмінників і спеціалізованих бірж для обміну біткоїнів має свої переваги та недоліки, і важливо вибрати відповідний для вас варіант. Здебільшого обмінники – це інтернет-сайти для швидкої конвертації активів. Але також це може бути і фізичний офіс, до якого приходять клієнти з «валізами кеша».

Біржі пропонують складніші інструменти та вимагають реєстрації, перш ніж надати свій функціонал.

Що таке біржі та які вони бувають

Біткоїн-біржі – це онлайн-платформи, на яких можна купити, продати та обміняти біткоїни й інші криптовалюти. Ці торгові майданчики відіграють важливу роль в екосистемі цифрових активів, оскільки забезпечують ліквідність і від них залежить стабільність ринку загалом.

Біржі пропонують широкий вибір цифрових активів для обміну та різні торгові інструменти, такі як ф'ючерси й опціони.

Однак біржі можуть бути складними для новачків, і вони вимагають процедури реєстрації та верифікації, яка може тривати довгий час. Буває так, що біржі працюють виключно із цифровими валютами, тому для виведення у фіат знадобляться додаткові дії.

Обмінники або біржі: у чому різниця і що обрати
Джерело: Flikr

Всупереч тому, що багато бірж обіцяють забезпечити високий ступінь безпеки для своїх користувачів, насправді вони можуть наражатися на злами, хакерські атаки та різні способи маніпуляцій.

Крім того, в межах процедури KYC-AML усі централізовані біржі збирають дані про користувачів. У разі витоків цими даними можуть легко скористатися треті особи або зловмисники.

Біткоїн-біржі можна поділити на кілька типів.

Спотові біржі. Це звичайні біржі, на яких користувачі можуть прямо купити або продати біткоїни за поточною ринковою ціною.

Біржі з маржинальної торгівлі. На таких біржах трейдери можуть використовувати кредитні кошти для збільшення свого торгового капіталу та потенційно збільшувати свій прибуток.

Ф'ючерсні біржі. Тут трейдери можуть купувати та продавати ф'ючерси на цифрову валюту, тобто контракти, які зобов'язують купити чи продати певну кількість коїнів за наперед визначеною ціною у майбутньому.

Децентралізовані біржі (DEX). Це платформи, які дозволяють користувачам прямо торгувати біткоїнами без посередників.

Що таке обмінники

Головна відмінність обмінників від бірж – вони працюють за принципом «що є, те й продають». Обмінники пропонують фіксований курс, і користувачі просто купують або продають за цим курсом без можливості участі в торгах.

Роботу обмінника влаштовано у такий спосіб: в обміні беруть участь два рахунки – виконавця та замовника. Замовник переказує певну суму в біткоїнах на рахунок виконавця, після чого виконавець переказує сконвертований еквівалент в іншій валюті на рахунок замовника.

Обмінники або біржі: у чому різниця і що обрати
Джерело: Flikr

Перед тим як обміняти BTC в обміннику, важливо звернути увагу на такі параметри: мінімально та максимально допустимі суми обміну, а також резерв обмінника потрібної валюти.

Функціонал обмінника дуже простий. Користувач вказує цифрову валюту, яку хоче придбати, та спосіб оплати за неї. Способи купівлі BTC у різних сервісах можуть відрізнятися. Наприклад, це можуть бути тільки інші біткоїн-гаманці або гаманці фіатних фінансових сервісів, банківські картки чи навіть готівка.

Зазвичай послугами обмінників люди користуються, коли їм не потрібен інший функціонал. Вже зараз біткоїни часто використовуються для оплати послуг чи договорів. Цей спосіб актуальний для всіх, хто не цікавиться альтернативними можливостями заробітку або намагається врятувати свої заощадження після дестабілізації ринку.

Обмінники пропонують простіший і швидший спосіб конвертації валюти, проте вони можуть стягувати й вищі комісії, та їхні курси обміну, як правило, менш вигідні, ніж на біржах.

На чому заробляють обмінники

Основний заробіток обмінників – комісії. Як правило, вони у межах 1,5–5%. Під час обміну користувачі мають враховувати, що можлива додаткова плата з боку банку чи фінансової компанії, а також транзакцію блокчейну.

Деякі обмінники можуть повідомляти, що вони не беруть комісій або знімають символічну плату. Однак тут слід ураховувати інший спосіб їхнього заробітку – курс, за яким вони продають або купують. Часто він значно відрізняється від ринкового.

Підсумовуючи: що ж вибрати?

Вибір між обмінниками та спеціалізованими біржами залежить винятково від індивідуальних потреб. Якщо потрібен швидкий, конфіденційний і простий обмін, то обмінник стане оптимальним рішенням. Якщо ж ви шукаєте можливість активної торгівлі з великим функціоналом, то доведеться скористатися послугами біржі.

Важливо також приділити увагу безпеці. Під час застосування обмінників користувачі переказують кошти на невідому адресу, і, щоб не натрапити на шахраїв, потрібно використовувати тільки надійні сервіси з бездоганною репутацією.

На відміну від обмінників, які взагалі не зберігають кошти користувачів, а переказують одразу, біржі можуть розпоряджатися активами, залишеними користувачами. Цей факт яскраво продемонструвала сумнозвісна біржа FTX, крах якої до того ж спровокував сильну кризу на ринку. Тому після завершення обміну кошти краще вивести на холодний гаманець, який сьогодні є найнадійнішим способом зберігання BTC.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024