Артур Хейс: слава, розшук і боротьба за репутацію

Артур Хейс: слава, розшук і боротьба за репутацію

Засновник біржі BitMEX Артур Хейс колись був справжньою «зіркою» Біткоїн-індустрії. Але через проблеми із законом був змушений стати втікачем, був заарештований, отримав умовний термін і зараз намагається відновити репутацію.

Початок шляху

Артур Хейс народився 1985 року в американському Детройті (штат Мічиган) у родині середнього класу. Його батько працював на складальному конвеєрі, а мати – менеджером із закупівель у General Motors. Щоб дати Артуру гідну освіту, сім'я переїхала до Буффало (штат Нью-Йорк), де його змогли влаштувати у приватну підготовчу школу. Тут Артур показував хороші результати у навчанні, у спорті, виявляв активність у позакласних заняттях і спілкуванні з однолітками. В юному віці Хейс мріяв про кар'єру у сфері нерухомості, проте вирішив зайнятися фінансами.

Він продовжив навчання у Пенсільванському університеті, а 2008 року закінчив Уортонську школу бізнесу, де здобув ступінь бакалавра економіки та фінансів.

Після навчання Хейс переїхав до Гонконгу, там влаштувався та працював у найбільших банківських структурах – Deutsche Bank та CitiGroup на посадах трейдера та маркет-мейкера для ETF.

Артур Хейс: слава, розшук і боротьба за репутацію
Джерело: Twitter Артура Хейса

Утім робота не приносила радості, і як він сам потім зізнавався: «Я не був одружений, я не мав дітей, жодних зобов'язань. Я був інвестиційним банкіром, тому я не спав на вулиці. Я хотів щось побудувати».

Його життя кардинально змінилося, коли 2013 року він познайомився із роботами Сатоші Накамото. Маючи трейдерський досвід, він успішно застосував його на біржі Mt. Gox. Але на початку 2014 року її зламали хакери. І хоча Хейс на відміну від більшості користувачів зміг вивести більшу частину своїх активів, він зрозумів, що біржі – це слабке місце в екосистемі Біткоїна.

Коли Хейс дізнався, що біткоїн торгується значно вище на материковій частині Китаю, він почав возити великі суми на територію Піднебесної. Переказував там монети на біржі, обмінював їх на юані й повертався з валізою грошей назад. Це була прибуткова справа, але вкрай небезпечна. Хейс зрозумів, що існує потреба в торгівлі біткоїн-деривативами.

Так, 2014 року з'явилася ідея створення біржі BitMEX.

Створення BitMEX

У створенні біржі BitMEX Хейсу допомогли програмісти Бен Дело та Сем Рід. До роботи над BitMEX Бен Дело розробляв високочастотні торгові системи JPMorgan Chase, а Семюель Рід спеціалізувався на швидкому проєктуванні вебзастосунків. Згодом Артур Хейс стане генеральним директором, Бен Дело – виконавчим директором, а Сем Рід – технічним.

Артур Хейс: слава, розшук і боротьба за репутацію
Джерело: Flikr

На розроблення торгового майданчика їм знадобилося 11 місяців. Зусилля виправдалися, біржа згодом стала одним із найпопулярніших майданчиків для торгівлі деривативами серед роздрібних інвесторів. У 2016 році BitMEX представила безстрокові ф'ючерси, які стали найпопулярнішим продуктом. Керувалася біржа компанією HDR Global Trading Limited із реєстрацією на Сейшельських Островах.

«BitMEX була заснована на обіцянці, що люди вперше матимуть вибір в тому, як вони переказують гроші, і вибір між системою моніторингу, керованою центральним банком, та системою, керованою програмним забезпеченням з відкритим вихідним кодом і математикою», – описав свій продукт Хейс.

Раптові проблеми

Однією із проблем, з якою зіткнулася BitMEX, став відомий економіст і професор Нью-Йоркського університету Нуріель Рубіні, який прославився тим, що передбачив світову фінансову кризу 2008 року, а також відкрито критикував цифрові валюти й індустрію загалом. Під час дебатів із Хейсом він звернув увагу американського регулятора на діяльність біржі.

Слова Рубіні про те, що BitMEX не дотримується американських законів, і демонстративна неповага до них самого Хейса, ймовірно, стали причинами для початку розслідування Комісії з торгівлі товарними ф'ючерсами США (CFTC) проти BitMEX. Так, американський регулятор вирішив з'ясувати, чи надавала біржа послуги громадянам США без відповідного дозволу та ліцензії.

У результаті в жовтні 2020 року регулятори пред'явили HDR Holdings та її дочірнім компаніям, а також засновникам Хейсу, Дело та Ріду звинувачення у незаконних операціях. Претензії з боку CFTC полягали в тому, що Хейс і партнери керували незареєстрованою у США компанією, при цьому мали велику кількість клієнтів серед американців. Також на BitMEX велася торгова діяльність з порушенням американських норм щодо проведення ідентифікації клієнтів (KYC-процедур). Своєю чергою, Мін'юст США звинуватив біржу в порушенні закону про банківську таємницю, що теоретично могло сприяти операціям з відмивання грошей.

На тлі тиску на біржу її обіг різко скоротився. Керівники BitMEX хоч були й не згодні зі звинуваченнями та намагалися відстояти свої інтереси в суді, проте Хейсу таки довелося залишити посаду генерального директора. Після цього він несподівано зник і був оголошений у розшук. У квітні 2021 року він здався владі США на Гаваях і був звільнений під заставу $10 млн.

У серпні 2021 року вдалося досягти угоди із CFTC, за якою біржа погодилася заплатити $100 млн для врегулювання звинувачень.

Вміння торгуватися врятувало в суді

24 лютого 2022 року Артур Хейс визнав себе винними у порушенні закону про банківську таємницю. Він погодився окремо виплатити штраф у розмірі $10 млн. Уклавши угоду, Хейс виторгував собі скорочення тюремного ув'язнення терміном від 6 до 12 місяців у колонії загального режиму.

Однак і тут Хейс попросив поблажливості. До заявки він також доклав листа від своєї матері, яка наполягає на більш м'якому вироку – відмова від ув'язнення на користь випробувального терміну з домашнім арештом.

На 65 сторінках заявки містилося багато коментарів прихильників Хейса. Вони просили залишити свого кумира на волі та дозволити йому безперешкодно подорожувати.

Також адвокати обвинуваченого заявили, що справа є небезпечним прецедентом. У разі якщо суддя стане на бік влади, це дасть держапарату необхідний важіль впливу на будь-якого члена Біткоїн-спільноти. У результаті 20 травня 2022 року суд засудив Хейса на два роки умовного ув'язнення з домашнім арештом на шість місяців.

Чим займається Артур Хейс зараз

Попри те, що зовсім нещодавно закінчився термін, який обмежує свободу, Артур Хейс уже зайнявся активною діяльністю. Він організував інвестиційний фонд Maelstrom Capital. Компанія заснована як сімейний офіс Хейса. Вона використовує його пул цифрових активів і не співпрацює з постачальниками ліквідності.

На запитання журналістів, як він планує убезпечити себе від «крипторепресій» США, Хейс відповів, що майже всі портфельні компанії Maelstrom перебувають у «дружніх» юрисдикціях.

Артур Хейс часто критикує традиційну фінансову систему. Він звертає увагу на те, що країни накопичили величезний борг. Тепер вони перекладуть його на пересічних людей. Проте є й порятунок від свавілля влади – «розумно інвестувати у біткоїн, золото й інші незалежні активи».

Висновки

Артур Хейс – співзасновник і колишній CEO BitMEX, є одним із яскравих представників індустрії. На думку багатьох експертів, суд над Хейсом – це приклад того, як стара фінансова система протистоїть новій і як закони XX століття намагаються застосувати до інновацій XXI століття.

Більшість учасників ринку дотримуються думки, що Хейса карають за створення оригінального продукту, який поставив у безвихідь законодавців, збив з пантелику регуляторів, став популярним і тим самим створив загрозу для деяких найбільших гравців традиційного ринку.

Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024
Інвестиційні продукти на основі біткоїна Інвестиційні продукти на основі біткоїна Традиційні інвестори все більше цікавляться біткоїном. Відтак з’являються нові інструменти для трейдерів та інших учасників ринку, які бажають заробити на цінових коливаннях активу. Дмитро Харьков 10 квітня 2024