Як Біткоїн врятував WikiLeaks

Як Біткоїн врятував WikiLeaks

Джуліан Ассанж, засновник WikiLeaks, став одним із перших відомих користувачів біткоїна. BTC-донати допомогли його організації вижити в часи, коли вона опинилася під політичним і фінансовим тиском.

Чим відомий Джуліан Ассанж

Австралієць Джуліан Ассанж став відомим завдяки тому, що розкрив таємниці американського Білого дому. За це він зазнав найжорстокішого тиску і гонінь з боку влади США. Дехто вважає його викривачем військових злочинів та корупції, батьком сучасної журналістики. А для інших він – зрадник, ворог держави та посібник президента Росії Володимира Путіна. Існує думка, що своїми публікаціями Ассанж сприяв обранню Дональда Трампа на пост президента США: викриваючи Хілларі Клінтон та ігноруючи її опонента з виборів.

Також WikiLeaks опублікував так зване іракське досьє – сотні тисяч документів щодо операції американських військових у цій країні. Документи були датовані 2004–2009 роками та свідчили, зокрема, про загибель десятків тисяч мирних жителів.

Як Біткоїн врятував WikiLeaks
Арешт Джуліана Ассанжа у Великій Британії. Джерело: Flikr

Діяльністю Ассанжа зацікавились правоохоронці. Внаслідок цього він потрапив під домашній арешт за запитом шведської прокуратури. Щоб не потрапити до в'язниці, Ассанж був змушений просити політичного притулку в Еквадорі. Він прожив на території посольства цієї країни у Лондоні близько семи років, продовжуючи займатися журналістською діяльністю.

Рятівний Біткоїн

Попри тотальну блокаду WikiLeaks майже ніколи й не відчувала нестачі в коштах. Однак 2010 року Ассанж вирішив використовувати для донатів біткоїн, оскільки платіжні системи відмовилися обробляти пожертвування для WikiLeaks.

Ассанж під час спілкування з користувачами мережі Reddit розповів, як засновник Біткоїна Сатоші Накамото просив його не використовувати BTC для збирання пожертвувань. На його думку, це допомогло Біткоїну уникнути зайвої уваги влади, коли цифрова валюта тільки-но зароджувалася.

Однак WikiLeaks таки відкрила приймання пожертвувань у BTC у червні 2011 року. Ассанж стверджує, що Біткоїн – це більше, ніж просто технологія платежів. Це спосіб змінити історію. Віра в цю концепцію врятувала WikiLeaks в її складні часи.

«Велика подяка сенаторам Маккейну та Ліберману за те, що змусили Visa, Paypal, AmEx, Moneybookers та інших запровадити проти нас банківську блокаду у 2010 році. Ми інвестували у біткоїн і заробили 50 000%», – наголосив в одному зі своїх інтерв'ю Ассанж.

Біткоїн як децентралізована цифрова валюта не контролюється жодною центральною організацією або урядом, це означає, що транзакції не можуть бути заблоковані або відкликані. Це дозволило WikiLeaks продовжувати отримувати фінансову підтримку в усьому світі, попри тиск з боку урядів та фінансових установ.

Куди поділися біткоїни WikiLeaks

У 2017 році два незалежних джерела проаналізували транзакції WikiLeaks. За попередніми розрахунками, в організації мало бути понад $25 млн у біткоїнах, проте після проведеної перевірки на рахунках виявилося приблизно 1,5 BTC (близько $25 000 за курсом на той час).

Оскільки Біткоїн надає свободу й лише відносну анонімність своїм користувачам, експерти спробували простежити всі перекази. Як зазначив журналіст і колишній співробітник WikiLeaks Джеймс Болл, у грудні 2013 року із біткоїн-гаманця організації перемістили близько 3000 BTC (на той момент за курсом $800 за біткоїн) на інші анонімні адреси. Зараз є ще більш як десять пов'язаних рахунків, на яких зберігається близько 60 BTC.

Як Біткоїн врятував WikiLeaks
Джерело: Flikr

Аналітики висловили підозри, що WikiLeaks не передавали комусь свої біткоїни, а просто відправили їх на інший рахунок. Проте сам Джуліан Ассанж ніяк цю ситуацію не прокоментував. Тим часом відсутність інформації про те, як використовуються ці кошти, породжує питання про прозорість організації щодо власних фінансів.

Що сьогодні відомо про Ассанжа

Після семи років перебування в еквадорському посольстві в Лондоні сьогодні Ассанж утримується вже четвертий рік у британській в'язниці суворого режиму Белмарш у зв'язку із запитом США. 13 червня 2023 року він подасть нову апеляцію до Високого суду Лондона на рішення про його екстрадицію.

Прокуратура США висунула Ассанжу 17 звинувачень у шпигунстві й одне звинувачення у неправомірному використанні комп'ютерів у зв'язку з публікацією WikiLeaks тисяч військових та дипломатичних документів. У США автору WikiLeaks загрожує до 175 років в'язниці.

Підсумки

Досвід Джуліана Ассанжа та WikiLeaks із біткоїном привернув увагу всього світу до цифрового активу. Він продемонстрував потенціал BTC як засобу захисту від фінансової цензури та довів, що Біткоїн може бути корисним в умовах, коли доступ до традиційних банківських і фінансових послуг обмежений або заблокований.

Використання біткоїна WikiLeaks підтвердило його цінність у передачі та зберіганні вартості. Цей приклад також наголосив на важливості децентралізованих, відкритих фінансових рішень, які можуть забезпечувати фінансову стійкість та незалежність у багатьох різних контекстах, а цим критеріям відповідає лише Біткоїн. Це важливий урок, який, безумовно, матиме наслідки для майбутнього Біткоїн-екосистеми та технологій на його основі.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024