Як змінився ринок біткоїна в Україні за рік

Як змінився ринок біткоїна в Україні за рік

Українці переважно продають біткоїни, а якщо купують, то вважають за краще робити це за готівку.

Ринок біткоїна та криптовалют за рік кардинально змінився. Його капіталізація падала з пікових $3 трлн до $800 млрд. Багато гравців, якщо не закрилися, то працювали «в мінус». Все це негативно вплинуло на глобальну торгівлю BTC, але не в Україні.

Головною причиною спаду експерти вважають посилення політики Федеральної резервної системи США. Також важливу роль відіграв крах біржі FTX та руйнування екосистеми Terra/Luna. Всі ці події спровокували масовий продаж біткоїна та криптовалют на світовому ринку, знизивши ліквідність ринку.

На цьому фоні Україна у 2022 році посіла третє місце в рейтингу Chainalysis Global Crypto Adoption Index щодо використання біткоїна та криптовалют у світі, піднявшись на одну сходинку порівняно з 2021 роком. Сьогодні близько 6,5 млн українців (приблизно 16% загального населення) є власниками цифрових активів. Але більшість українців все-таки віддають перевагу біткоїну – 68% власників зберігають свої активи у BTC.

Тобто попри всі торішні проблеми українці не лише не відвернулися від біткоїна, а навпаки, продемонстрували збільшення довіри до головного цифрового активу.

Які операції українці проводять із біткоїном

Згідно із дослідженням AnyExchange, зараз в Україні спостерігається така тенденція: українці переважно продають BTC. Це може пояснюватися тим, що після фази накопичення вони почали активно витрачати через складну економічну ситуацію в країні.

За оцінками аналітиків компанії, сьогодні кількість транзакцій з купівлі та продажу BTC коливається у приблизному співвідношенні 1:10. Тобто на 10% транзакцій з купівлі біткоїна припадає 90% угод щодо його виводу.

Виводять BTC українці переважно в електронні валюти (стейблкоїни чи фіат), у той час, як переважна більшість угод з купівлі біткоїнів (95%) здійснюється за готівку.

Близько 40% загальної кількості транзакцій із виводу BTC на банківські картки припадає на ПриватБанк та monobank. При цьому перевага надається останньому. На monobank українці виводять у чотири рази частіше, ніж на Приват24.

Середня сума угод з продажу коливається у межах 0,1 BTC.

Як українці виводять BTC (структура)

Спосіб виведення

% від загальної кількості угод

Готівка

15%

Інша криптовалюта (переважно USDT)

35%

Банківські картки

45%

Платіжні системи (Revolut тощо)

5%

Як війна зміцнила український ринок

На зростання популярності біткоїна в Україні впливає кілька факторів. Перший – BTC дедалі частіше використовується як засіб заощадження в країнах, що розвиваються, і Україна в цьому випадку не виняток. Другий – стійка тенденція розвитку ринку біткоїна багато в чому пов'язана із військовою агресією Росії.

Експерти виділяють наступні чинники, які значно вплинули на зростання українського ринку біткоїна та криптовалют.

  • Будь-яка війна є кризовим періодом. Люди шукають способи збереження особистих заощаджень і обирають активи, мінімально схильні до ризиків та інфляції. Таким засобом заощадження насамперед став біткоїн. Отже, сектор почав залучати активи громадян, які не мають досвіду використання BTC, проте прагнуть зберегти свої накопичення.

  • Ще одним важливим фактором зростання ринку стала ініціатива Міністерства цифрової трансформації щодо збору фінансової допомоги для української армії та біженців через біткоїн та криптовалюти. Це відчутно допомогло країні тоді, коли банківська система не могла повноцінно виконувати свої функції.

  • Також гостро постало питання безпечного переміщення капіталу з України до інших країн. Переїзд мільйонів українських біженців супроводжувався переміщенням грошей. Чоловіки, які залишилися працювати чи воювати в Україні, шукали зручний та надійний спосіб, як фінансово допомогти своїм сім'ям, що виїхали за кордон.

  • Стимулом для зростання популярності BTC також стали обмеження Нацбанку України щодо рахунків та операцій фізичних осіб на час воєнного стану, в той час, як щодо біткоїна та криптовалют свобода доступу до активів не обмежувалася.

Підбиваючи підсумки

На тлі ведмежого ринку, який домінував протягом останнього року, інтерес українців до біткоїна лише зростав. На це вплинуло багато чинників: від спроб убезпечити свої активи через війну до бажання примножити свої заощадження.

Через складну економічну ситуацію зараз українці переважно продають накопичені біткоїни. Роблять вони це здебільшого через біткоїн-обмінники, оскільки в країні діють обмеження на роботу з банківськими картками, а обмінні сервіси дозволяють працювати з готівкою.

Продають українці BTC чи купують – за великим рахунком не важливо. Головне, що вони навчилися довіряти біткоїну та демонструють це зараз усьому світові.

Біткоїн-освіта здатна змінити світ Біткоїн-освіта здатна змінити світ Менш ніж три роки тому Джон Деннехі, засновник Mi Primer Bitcoin, вирішив створити освітню програму з Біткоїна, щоб розширити можливості сальвадорців. Тепер ця платформа використовується не тільки для навчання десятків тисяч студентів у Сальвадорі, але і для дедалі більшої кількості учнів у всьому світі. Френк Корва 22 червня 2024
«Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії «Хороший біткоїнер»: продажність у ході передвиборчої кампанії Біткоїнерам не слід бути ласими на передвиборчі обіцянки політиків. Більшість із них залишаються невиконаними після завершення виборів та початку каденції. L0la L33tz 22 червня 2024
Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Чи може Біткоїн бути продуктивним активом? Аналіз природи та ризиків різних продуктів на основі дохідності, створених на основі Біткоїна. Паскаль Хюглі 22 червня 2024