Чи може біткоїн стати національними грошима

Чи може біткоїн стати національними грошима

Все більше людей та компаній розуміють необхідність переходу на стандарт Біткоїна. Проте залишається чимало питань щодо практичної реалізації такого проєкту в масштабах цілої країни.

Що означає повний перехід на стандарт Біткоїна

Повний перехід на стандарт Біткоїна – це значно більше, ніж просто формальне визнання біткоїна законним платіжним засобом (як це відбулося в Сальвадорі у 2021 році). Наприклад, у Сальвадорі паралельно із біткоїном функціонує долар США, і він все ще виконує більшість монетарних функцій у країні. Туристи з інших країн (за винятком біткоїнерів) також нерідко надають перевагу долару як більш звичній для них валюті. Щодо організацій та фірм, то багато чого залежить від сфери їхньої діяльності, відкритості до нових технологій, інтеграції у глобальну Біткоїн-спільноту тощо. Тож навіть Сальвадор ще досить далекий від повноцінного переходу на стандарт Біткоїна. Але розберімось детальніше, що це таке.

Стандарт Біткоїна – це такий фінансовий та технологічний режим, коли біткоїн виконує всі грошово-кредитні функції у країні. Тобто за таких умов біткоїн стане як основним засобом накопичення, так і провідним засобом платежу. Тобто всі транзакції, включаючи платежі, кредити, нарахування зарплат, фінансування інвестицій та багато іншого, відбуватимуться виключно з використанням BTC.

Технологічні виклики

Безумовно, такий радикальний перехід з фіатного на Біткоїн-стандарт викликає цілу низку питань. Щодо можливості забезпечити функціонування біткоїна як засобу накопичення та збереження вартості, то вже зараз провідні виробники апаратних Bitcoin-only гаманців із відкритим програмним кодом можуть гарантувати належну якість продукції, що буде здатна задовольнити вимоги найвибагливіших користувачів. До того ж як ступені захисту приватних ключів, так функціонал і дизайн постійно покращуються, що забезпечує сталу еволюцію цих рішень відповідно до зростання купівельної спроможності біткоїна. Тож провідні виробники матимуть лише наростити обсяги виробництва своїх гаманців, що не становить значних проблем.

Тож головне питання стосується того, чи зможе біткоїн задовольнити потреби людей у миттєвих, надійних та вкрай дешевих (майже безплатних) переказах під час різноманітних транзакцій? Зрозуміло, що базовий рівень блокчейну Біткоїна не буде використовуватися для цих потреб, адже його основна функція полягає у забезпеченні стабільності мережі, її децентралізації, проведенні порівняно великих транзакцій, а також унеможливлення спроб махінацій чи шахрайств на вищих рівнях.

Отже, основні з цих функцій будуть передані на другий рівень, і Lightning Network буде забезпечувати проведення таких транзакцій. Протокол другого рівня вже зараз здатен проводити до 1 млн транзакцій у секунду. Для порівняння: платіжний гігант Visa має ліміт у 25 000 транзакцій на секунду, а зазвичай здійснює лише близько 2000 операцій. До того ж уже існує чимало нових розробок, які реалізують на базі Lightning Network. Наприклад, Strike дозволяє використовувати потенціал протоколу Біткоїна для залучення нових клієнтів насамперед з віддалених регіонів, де традиційні фінансові інститути не виконують свої функції належним чином або просто відсутні. Це також може бути доречним під час взаємодії резидентів країни, що вже перейшла на стандарт Біткоїна, з резидентами тих країн, які поки що залишаються на фіатному стандарті.

RGB, що може реалізовуватися як на базовому рівні Біткоїна, так і на рівні Lightning Network, створює додаткові можливості щодо застосування смарт-контрактів на Біткоїні. Це може бути особливо доречним у бізнес-середовищі, адже велика кількість умов може бути заздалегідь прописана із їхнім подальшим автоматичним виконанням.

Проте Біткоїн-розробник і тімлід компанії Blockstream Джонас Нік вважає, що поточних можливостей Lightning Network буде недостатньо, щоб повністю задовольнити потреби людей у масштабах цілої країни.

«Що стосується другого рівня, то пропускна здатність Lightning Network також не може повноцінно задовольнити потреби мільйонів людей. Адже зараз цей протокол має 16 000 нод та 75 000 платіжних каналів. А цього недостатньо, щоб перевести економіку цілої країни на Біткоїн. На даному етапі ймовірним рішенням може стати протокол Fedimint та його федерації», – пояснює Джонас Нік.

Fedimint дозволяє біткоїнерам створювати федерації, де найдосвідченіші члени будуть мати доступ до сервера й перевіряти коректність транзакцій. У такий спосіб люди можуть довіряти друзям, знайомим чи колегам по роботі, а не невідомим посередникам. До того ж навантаження на Lightning Network також може бути значно знижене. Федерації можуть створюватися на базі певної організації, групи чи навіть інтернет-спільноти. Таким чином можна здійснити поступовий перехід на стандарт Біткоїна навіть на основі тих технологічних рішень, що існують на цей час.

Чи може біткоїн стати національними грошима
Схема роботи Fedimint. Джерело: Fedimint.

Соціально-економічні й політичні виклики

Окрім технологічних аспектів є ще низка соціально-економічних та політичних чинників, що будуть впливати на перехід на стандарт Біткоїна у кожній окремій країні. Зокрема, роль Біткоїн-інфраструктури в економіці та частка майнінгу в національній енергосистемі безперечно впливатимуть на прогрес у цьому напрямі. До того ж загальне розуміння переваг гіпербіткоїнізації населенням та суспільний консенсус у цьому плані можуть бути вирішальними.

Чи може біткоїн стати національними грошима
Розподіл хешрейту за країнами. Джерело: CCAF.

Насамкінець політичні реформи та позиція уряду країн (щодо визнання статусу біткоїна як законного платіжного засобу чи, навпаки, створення регуляторних перешкод) впливатимуть на темпи й форму переходу на стандарт Біткоїна. У будь-якому разі стійкість до цензури сприятиме поширенню гіпербіткоїнізації навіть за умов протидії з боку влади. Але теорія ігор свідчить про те, що країни отримуватимуть додаткові стимули щодо переходу на стандарт Біткоїна швидше за своїх конкурентів, хоча сучасні емітенти резервних фіатних валют можуть ще певний час чинити опір.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024