Топ-5 країн, які потребують стандарту Біткоїна

Топ-5 країн, які потребують стандарту Біткоїна

Біткоїн потрібен всім, хто цінує фінансову стабільність та свободу. Мова йде не лише про окремих людей, а й про цілі країни. Існує чимало держав, де ситуація вимагає термінового переходу на використання BTC.

Зімбабве

Зімбабве у багатьох людей асоціюється з гіперінфляцією. У цій країні у 2008-2009 роках було запроваджено відому банкноту з найбільшим номіналом в історії: 100 трлн зімбабвійських доларів. Попри цілу низку грошових реформ та деномінацій, інфляція тут нікуди не поділася й залишається серйозною проблемою для країни. За підсумками минулого року вона досягла 269%, що знову ж таки є максимальним показником у всьому світі.

Топ-5 країн, які потребують стандарту Біткоїна
Банкноти Зімбабве до проведення деномінації. Джерело: Wikimedia Commons.

Як населення, так і бізнес втратили довіру до національної грошової одиниці та прагнуть альтернативи, що буде виконувати функцію засобу збереження вартості більш ефективно. Тривалий час таку функцію виконував долар США, якому надавали перевагу жителі країни. Проте в останні місяці ситуація змінилася. Зокрема у травні в Зімбабве запровадили цифрову валюту з золотим забезпеченням.

Проте відсутність незалежного контролю над банками не може гарантувати, що вони не перейдуть на часткове резервне покриття, що часто спостерігалося протягом історії людства. Тому біткоїн з його можливістю незалежного зберігання та перевірки всіх транзакцій вигідно вирізняється з-поміж інших варіантів. До того ж нерозвинена традиційна фінансова система не зможе створити гідну конкуренцію BTC ані як засобу заощадження, ані як засобу платежу.

Венесуела

Венесуела – країна Латинської Америки, що дуже сильно потерпає від інфляції останніми роками. Все почалося з масштабної політичної кризи у 2016 році, а значний бюджетний дефіцит фінансувався через емісію грошей. Ще й досі країна не може вийти на контрольований рівень інфляції, а її рівень минулого року досяг 156%, що також є одним із найвищих показників у світі.

Соціально-економічна і політична криза призвели до стрімкого падіння рівня життя, зростання безробіття та сплеску злочинності. Спроби адміністративного контролю над цінами лише погіршили ситуацію, а міжнародні фінансові інститути не запропонували ефективних шляхів виходу з ситуації. Населення не може захистити власні заощадження (які фактично всі вже розтанули), а бізнес не може планувати нові масштабні проєкти за таких умов.

Топ-5 країн, які потребують стандарту Біткоїна
Гіперінфляція у Венесуелі. Джерело: NPR.

Біткоїн здатен швидко розв’язати більшість з цих проблем. З одного боку, можливість некастодіального зберігання коштів має чималі перспективи за умов повної відсутності довіри до уряду та фінансових посередників. З іншого боку, бізнес зможе ефективно інтегруватися у глобальну економіку та раціонально планувати свою діяльність на середньо- та довгострокову перспективу. Lightning Network може стати основною платформою для мікроплатежів у країні.

Аргентина

Аргентина – ще одна країна Південної Америки, що має системні та багаторічні проблеми з інфляцією, стабільністю валютного курсу, торговельним балансом тощо. Минулого року інфляція в Аргентині становила 88%, а вже цього року вона знову перевищила 100%. Особливо швидко зростають у ціні харчові продукти, що провокує соціальну нестабільність та масштабні протести у різних регіонах країни.

Топ-5 країн, які потребують стандарту Біткоїна
Зростання цін на харчові продукти в Аргентині. Джерело: Marketplace.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) реалізував велику 30-місячну програму підтримки фінансової системи Аргентини, що включала надання позик на безпрецедентні $44 млрд. Але темпи інфляції лише зросли протягом її реалізації. Наразі розглядаються найрізноманітніші заходи, включаючи створення спільної фіатної валюти з Бразилією під назвою «сур».

Проте, зважаючи на організаційні та політичні ризики, існує велика ймовірність, що такі плани не будуть реалізовані. Натомість запровадження стандарту Біткоїна могло б не тільки приборкати інфляцію, а й подолати валютні обмеження, що існують в країні, а також сприяти кращій інтеграції у світову економіку. Громадяни та бізнес могли б отримати фінансову автономію, що убезпечила б їх від впливу державної монетарної політики.

Туреччина

Туреччина останнім часом переживає значні складнощі у балансуванні інфляції та економічного зростання. За підсумками минулого року інфляція становила 85,5%. Проте центробанк продовжував проводити стимулюючу грошово-кредитну політику (вірогідно, через вибори у країні). Останніми місяцями відбулася різка зміна пріоритетів й процентні ставки були значно підвищені.

Хоча завдяки такій політиці насправді вдалося знизити інфляцію нижче 40% вперше за дуже тривалий період, вкрай високі процентні ставки створюють чималі проблеми для бізнесу й реалізації довгострокових проєктів. Туреччина вже знаходиться на межі рецесії, й агресивне підвищення ставок та державне втручання в економіку та фінансові ринки лише посилює структурні проблеми.

Топ-5 країн, які потребують стандарту Біткоїна
Динаміка процентних ставок у Туреччині (2018-2023). Джерело: Trading Economics.

До речі, турецькі трейдери активно переводять турецькі ліри у BTC з метою захисту своїх заощаджень. За минулий рік вони придбали біткоїнів на $7,3 млрд через централізовані біржі. Звичайно, використання таких бірж не оптимально у контексті приватності, надійності й контролю над власними коштами. Але розуміння переваг Біткоїна як грошей та технології може сприяти поступовому переходу на некастодіальне зберігання та залученню інших категорій населення.

Україна

За останніми даними, інфляція в Україні у травні знизилася до 15,3%, що відповідає мінімуму з початку повномасштабного вторгнення РФ. Хоча такий рівень інфляції все ж є досить високим, ситуація могла б бути й значно гіршою, зважаючи на протистояння збройній агресії, велику кількість переміщених осіб, падіння виробництва тощо.

Топ-5 країн, які потребують стандарту Біткоїна
Динаміка інфляції в Україні (2018-2023). Джерело: Trading Economics.

Україна традиційно знаходиться серед лідерів щодо сприйняття й використання біткоїна у світі, але регуляторна невизначеність створює бар’єри для розвитку індустрії та масового використання BTC населенням та бізнесом. Ініціативи щодо запровадження податку в 19,5% (18% – основна ставка + 1,5% військовий збір) не виглядають конкурентоспроможними у глобальному контексті (адже у багатьох країнах податкове навантаження складає 5-10%).

Біткоїн вже довів свою ефективність під час війни, адже сукупні донати у цифрових валютах на адреси держави та недержавних фондів на підтримку України перевищили $200 млн. Біткоїн може бути корисним і у багатьох інших контекстах, зокрема у залученні інвестицій для відбудови країни після війни. Створення Біткоїн-хабів могло б слугувати потужним поштовхом для високотехнологічного розвитку без використання позичених коштів та збільшення державного боргу.

Висновки

Проблема інфляції, а також валютного регулювання, безробіття та неефективної монетарної політики є спільними для країн з різних регіонів світу. Біткоїн пропонує альтернативний варіант розв’язання цих викликів через відокремлення грошей від держави та використання найзахищенішої та децентралізованої мережі у світі. Гіпербіткоїнізація може відбуватися як через прийняття законів про надання біткоїну статусу законного платіжного засобу (як у Сальвадорі), так і через спонтанний перехід на стандарт Біткоїна все більшою кількістю жителів та компаній з різних галузей економіки.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024