Чому Біткоїну не по дорозі зі злочинністю

Чому Біткоїну не по дорозі зі злочинністю

Негативне ставлення до Біткоїна здебільшого пояснюється слабкою обізнаністю. Досі є люди, які вважають його інструментом злочинців. Утім статистика свідчить про інше – BTC майже не використовується у незаконних транзакціях.

Біткоїн як провідна цифрова форма активів давно закріпився у світовій економіці. Він пропонує унікальні можливості для фінансової свободи: швидкі та безпечні транзакції без залучення посередників.

Попри всі його переваги, Біткоїн у деяких людей асоціюється зі злочинними діяннями. Це докорінно неправильно й ось чому.

Чому Біткоїн асоціюється зі злочинністю

На відміну від традиційних фінансових систем, які часто вимагають ідентифікації та розкриття особистих даних, Біткоїн надає свободу та лише відносну анонімність своїм користувачам. Вона досягається шляхом використання псевдонімів та шифрування, що ускладнює простежування транзакцій назад до конкретних людей. Однак варто зауважити, що всі транзакції зберігаються в публічному реєстрі – блокчейні, який може бути проаналізований і згодом деанонімізований.

«Навіть у новому, дивному світі біткоїнів слідчі можуть йти за грошима», – заявив у вересні 2015 року помічник генерального радника ФБР Бретт Найт.

Біткоїн нерідко порівнювали із фінансовою пірамідою або схемою Понці. А все тому, що його популярністю вирішили скористатися шахраї. Люди були вражені зростанням курсу BTC і віддавали свої гроші зловмисникам, сподіваючись швидко заробити. Проте згодом хайп минув і кількість шахраїв значно зменшилася.

Також Біткоїн регулярно асоціювали з відмиванням грошей, одним зі способів фінансування тероризму та вимаганнями з боку хакерів. Спочатку BTC насправді використовували злочинці. Однак зараз мало хто зі зловмисників застосовує біткоїн, віддаючи перевагу деяким криптовалютам, а частіше готівці.

Щоб упевнитися в цьому, достатньо поглянути на статистику – злочинці використовують біткоїн у сотні разів рідше, ніж долар. При цьому вони переважно просто переводять у готівку отримані цифрові кошти, не здійснюючи з ними якихось складних маніпуляцій.

Що каже статистика

Згідно з дослідженням компанії TRM Labs, опублікованим 28 червня, кіберзлочинці дедалі менше використовують біткоїни у своїй незаконній діяльності, а інші правопорушники віддають перевагу фіатним коштам або криптовалютам.

Зокрема, обсяги незаконних операцій із використанням біткоїна значно знизилися за останні сім років. TRM Labs наголосила, що готівка й інші форми фіатних фінансів залишаються «за умовчанням» перевагою різних злочинців.

«Насправді, готівкові й навіть старіші форми фінансування, такі як «хавала» (неформальна фінансово-розрахункова система на основі взаємозаліку вимог і зобов'язань між брокерами, що використовується переважно на Близькому Сході, в Африці й Азії), залишаються основним засобом фінансування незаконної діяльності та відмивання доходів від неї», – відзначають аналітики.

TRM Labs повідомила, що у 2022 році внаслідок атак на кросчейн-мости було викрадено близько $2 млрд цифрових валют, при цьому лише дуже невелика частина з них – це біткоїн. До того ж частка BTC у незаконних транзакціях різко впала з 97% у 2016 році до 19% у 2022 році.

Чому Біткоїну не по дорозі зі злочинністю
Частка використання BTC у незаконній діяльності. Джерело: TRM Labs.

А ось криптовалюта використовується у цій сфері набагато частіше. 2022 року за допомогою криптовалют було інвестовано не менше $7,8 млрд у різні схеми Понці, $1,5 млрд витрачено на даркнет-ринки, що спеціалізуються на наркотиках та інших заборонених товарах, і $3,7 млрд було вкрадено за допомогою DeFi-хаків та експлойтів.

Підбиваючи підсумки

Важливо розуміти, що Біткоїн не є злочинним інструментом. Його варто розглядати як товар чи гроші. Безумовно, BTC можуть використовувати у злочинних цілях. Але з урахуванням його особливостей це недоцільно.

Біткоїн – псевдонімний актив, який за наявності певних інструментів легко відстежити. Злочинці почали це усвідомлювати й намагаються використовувати у своїй діяльності не BTC, а більш анонімну готівку.

Свого часу Біткоїн асоціювався зі злочинною діяльністю, але, як показує статистика, зловмисники дедалі менше використовують цей цифровий актив.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024