Чому колишній топменеджер Paypal та Meta Девід Маркус робить ставку на мережу Lightning

Чому колишній топменеджер Paypal та Meta Девід Маркус робить ставку на мережу Lightning

Девід Маркус, який протягом своєї кар'єри у сфері платежів працював в PayPal та Meta, тепер очолює Lightspark, щоб сприяти впровадженню Біткоїна.

Протягом майже 25 років, практично скільки існують онлайн-платежі, Девід Маркус намагався зрозуміти, як їх удосконалити.

У середині 90-х він заснував телекомунікаційну компанію, яка окрім послуг телефонного зв'язку пропонувала доступ до інтернету. У 2000 році він запустив Echovox, який у 2008 році став Zong – це мобільна платформа, яка дозволяла користувачам оплачувати покупки онлайн безпосередньо через рахунки за мобільний зв'язок. Коли цей бізнес був придбаний PayPal у 2011 році, Маркус приєднався до гіганта цифрових платежів, ставши його президентом наступного року.

Як згадує Маркус в інтерв'ю Bitcoin Magazine, він прочитав White Paper Біткоїна невдовзі після його публікації, але не одразу «потрапив у кролячу нору». Потім, у 2012 році, Аргентина, яка боролася з валютною інфляцією та впроваджувала заходи жорсткої бюджетної економії, заборонила PayPal проводити вихідні транзакції з країни. Саме тоді він усвідомив реальну цінність цієї однорангової системи електронних грошей.

«Ми повинні були (дотримуватися вимог), ми були регульованою організацією», – пояснює Маркус. «Того дня, коли це сталося, ціна біткоїна значно зросла, і я подумав: «Вау!» Користувачі в таких місцях, як Аргентина, насправді охоче використовують біткоїн як спосіб переміщувати свої важко зароблені гроші, як вони вважають за потрібне. Я усвідомив, що Біткоїн є рятівним колом за певних умов, що відрізнялося від моїх тодішніх поглядів на суверенітет, на гроші… це стало своєрідним поворотним моментом для мене у 2013 році та надалі зміцнило мою переконаність».

Невдовзі після цього, у травні 2013 року, він відвідав конференцію Bitcoin 2013 у Сан-Хосе і, попри відносно невелику спільноту, був заінтригований прогресом Біткоїна в тому, як можна спростити цифрові платежі.

«Це була невелика кількість людей, це був початок», - каже він. «Я був зачарований цією загальною ідеєю того, що ви переміщаєте кошти самостійно без будь-яких посередників. І пам'ятаю, як я відправляв і отримував біткоїни та налаштовував гаманці для друзів, щоб показати їм, що це можливо: «Дивіться, я відправляю вам гроші, і між нами нікого немає». І я був справді зачарований цим».

В міру наших можливостей

Але Маркус ще не був готовий відмовитись від можливості інституціоналізованих та при цьому відкритих платежів в інтернеті. У червні 2014 року він приєднався до Meta (тоді Facebook) у ролі віцепрезидента з продуктів для обміну повідомленнями для роботи над Facebook Messenger. У 2015 році відбувся реліз Messenger P2P Payments, який дозволяв користувачам надсилати один одному гроші зі своїх синхронізованих поточних рахунків через застосунок.

З середини 2019 року Маркус очолив криптовалютний проєкт Facebook під назвою Libra, який пізніше був перейменований в Diem, і зрештою повністю закинутий. Біткоїнери майже відразу ж розкритикували Libra як проєкт, який не пропонує нічого цінного в порівнянні з іншими централізованими проєктами цифрової валюти. Маркус захищав його перед Комітетом з фінансових послуг Палати представників, а також перед банківським комітетом Сенату США, вимушено відповідаючи на питання, які більше стосувалися історії порушення конфіденційності користувачів Meta.

Але до того, як Libra було запущено на контрольованій олігархічній моделі ноди, як описано у її офіційному документі, Маркус почав розглядати можливість використання мережі Lightning для свого проєкту.

«Я пам'ятаю зустріч з Елізабет Старк (генеральна директорка Lightning Labs, компанії з розробки Lightning Network) на початку 2018 року і мої спроби з'ясувати, чи дійсно Lightning – це те, що потрібно, тому що якби був спосіб використовувати Біткоїн, я дійсно хотів би це зробити», – наголошує Маркус. «Тоді ми подумали: можливо, ми зможемо використати Lightning, а потім створити гаманець світового класу, який можна буде вбудувати у всі продукти Meta, WhatsApp, Messenger та інші, та дати людям можливість переміщати кошти».

Зрештою він вирішив, що протокол недостатньо надійний, щоб реалізувати бачення Meta, через деякі недоліки, які ще потрібно усунути, у тому числі обмежені вузли та ліквідність.

«Навіть сьогодні було б складно – і це буде складно – охопити мільярди споживачів у мережі Lightning», – зазначив Маркус. «Навіть на першому рівні не буде достатньо HTLC (контрактів із тимчасовим блокуванням хешування). Отже, нам доведеться знайти рішення. Але ми вважали, що масштабування не відбудеться… І тому ми дійшли висновку, що нам потрібно створити запатентовану технологію, яку ми потім зможемо децентралізувати в міру наших можливостей».

Зрештою, Маркусу не вдалося децентралізувати платіжний проєкт у Meta, і він дійшов висновку, що спроби зробити це в будь-якій іншій мережі, окрім Біткоїна, марні.

«На цей момент ми твердо переконані, що єдиний блокчейн і єдині базові активи, які можуть підтримувати дійсно відкритий протокол для платежів в інтернеті, – це Біткоїн і нічого більше», – заявляє він.

У 2021 році Маркус пішов з Meta, а наступного року запустив Lightspark, щоб і далі слідувати своєму переконанню.

Чому Біткоїн та Lightning краще

Lightspark створює програмне забезпечення та інструменти розробки, призначені для спрощення доступу до Lightning Network, наприклад інструмент для розробки програмного забезпечення, який допомагає підприємствам пропонувати гаманці Lightning своїм клієнтам, і Lightspark Predict, який визначає найбільш ефективні вузли Lightning і може направляти до них транзакції.

Замість створення централізованої платформи для цифрових платежів, Lightspark зосереджений на створенні інструментів, які допоможуть клієнтам отримати доступ до наявної децентралізованої платформи. І хоча впровадження Lightning Network ще далеке від того, щоб конкурувати з користувацькою базою чогось на кшталт PayPal, Маркус оптимістично налаштований щодо її потенціалу масштабування, якщо такі компанії, як його, досягнуть успіху.

«Lightning все ще має проблеми, але я впевнений, що ми в змозі їх вирішити», – підкреслює він. «Компаніям, які інтегруються в Lightning за допомогою сервісів Lightspark, не потрібно турбуватися про канали. Не треба турбуватися про ліквідність, перебалансування каналів і розподіл ліквідності. Не потрібно турбуватися про те, які маршрути ви збираєтеся використовувати і яку мінімальну чи максимальну плату ви збираєтесь встановити. Компанії, яка вирішує, чи буде вона впроваджувати Lightning для своїх споживачів, не потрібно турбуватися про всі ці нюанси».

Коли Маркуса запитали, чи може таке відсторонення користувачів від управління власною ліквідністю, балансом каналів і маршрутизацією у певному сенсі відтворити проблеми з централізованими, надійними фінансовими посередниками, Маркус навів аналогію.

«У перші дні інтернету, якщо ви хотіли мати вебсайт і бути присутнім в інтернеті, вам потрібно було створити свій сервер, купити маршрутизатор, налаштувати свій маршрутизатор, отримати лінію E1 або T1, під'єднати цей маршрутизатор до вашої лінії E1 або T1, а потім займатися цим постійно, але ніхто так не робив», – пояснює він. «Причина, через яку Lightning і Біткоїн кращі, полягає в тому, що є такі компанії, як Lightspark, які спростять впровадження на масовому ринку. Незалежно від того, в якій країні ви перебуваєте, якщо у вас є підключення до інтернету, ви можете самостійно запустити вузол на своєму телефоні та стати учасником цієї мережі. І я думаю, що це дивовижно».

Він продовжив, наголосивши, що його намір зараз полягає в тому, щоб забезпечити певний вид впровадження Lightning, а не рішення, яке зводить до мінімуму потребу у незалежних учасниках.

«Ми не прагнемо того, щоб усі використовували наше програмне забезпечення, – зазначає він. «Ми вважаємо, що кожен має займатися своєю справою, і ми збираємося обслуговувати певний сегмент ринку, який, попередньо, охоплюватиме великих корпоративних клієнтів».

З усіх керівників, що активно працюють над Біткоїн-проєктами, у Маркуса, ймовірно, найбагатший досвід, який допомагає йому в розумінні того, що потрібно Біткоїну для успіху, а також чого він повинен уникати, щоб не зазнати невдачі. І, враховуючи його слова про те, що розробка на основі Lightning є кульмінацією його професійного шляху, схоже, він сповнений рішучості досягти успіху.

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning стає сполучною ланкою, яка скріплює різні системи, побудовані на Біткоїні. Рой Шейнфельд 16 червня 2024
Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Аналіз різних типів фондів та установ, які володіють біткоїн-ETF. Сем Бейкер 16 червня 2024
У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє Створення систем на основі Біткоїна вимагає ретельного проєктування та роботи. Ці аспекти не повинні відходити на другий план щодо маркетингу та продажів. Віллем Шро 15 червня 2024