Як розділити біткоїни у разі розлучення в Україні

Як розділити біткоїни у разі розлучення в Україні

Біткоїнери теж розлучаються. І тут постає питання: як у випадку шлюборозлучного процесу розділити BTC між подружжям.

Біткоїни та українці

За статистикою, майже 13% населення України володіє біткоїнами та криптовалютами. Згідно з даними, наданими дослідницькою компанією Coincub, у власності понад 6 млн українців є цифрові активи – фактично у кожного сьомого.

Власники біткоїнів в Україні беруть активну участь у соціальному житті. Вони не лише одружуються, а й розлучаються. Тому адвокати та консультанти з розлучень дедалі частіше стикаються з випадками, коли один із подружжя вклав гроші в цифрові активи з наміром приховати їх від партнера.

Як ділити майно у разі розлучення

Як розділити біткоїни у разі розлучення в Україні
Джерело: Flickr

Як розповіли Bitcoin Magazine в юридичній компанії Juscutum, відповідно до норм Сімейного кодексу України, майно, придбане подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності. При цьому неважливо, якщо один з них не мав з поважної причини (навчання, господарювання, догляду за дітьми, хвороби тощо) самостійного заробітку або іншого доходу. Вважається, що кожна річ, придбана за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної власності подружжя. Тому дружина і чоловік мають право на поділ спільного майна під час розірвання шлюбу.

Існує два варіанти поділу майна: добровільний та примусовий. У добровільному порядку поділ майна між подружжям здійснюється за згодою між ними шляхом укладення договору про поділ майна або відповідно до пунктів шлюбного контракту, якщо такий був підписаний.

Примусовий порядок поділу майна передбачає звернення до суду із позовною заявою про поділ майна, і саме тут можуть виникнути труднощі з поділом біткоїнів через їхню особливу природу.

В українських цивільних судах вже з'являлися справи щодо поділу спільно нажитого майна, зокрема й цифрових активів. Але майже всі рішення таких судів виявилися фактично нездійсненними. Головна причина – анонімність володіння.

Цю тезу підтверджує і юрист Андрій Чабан: «Українські цивільні суди дедалі частіше стикаються зі справами, пов'язаними з поділом спільного майна, де частиною активів є саме біткоїни. Проте виконання таких рішень є справжнім викликом. І основна причина – анонімність володіння цифровими активами. Цивільний суд має встановити факт їхньої наявності, але це може стати складним завданням, особливо коли інтереси сторін конфлікту розходяться. Тому якщо одна зі сторін відмовляється надати суду доступ до свого біткоїн-гаманця, де, на думку іншої сторони, зберігаються цифрові активи, суд може ігнорувати таку вимогу».

Зокрема, суд має точно встановити факт наявності майна у вигляді BTC. Цивільний суд не має для цього інструментів, які, до речі, має кримінальний суд (обшуки, вилучення, прослуховування та різні технічні рішення).

Тобто якщо, наприклад, чоловік відмовляється надати суду адресу свого гаманця, на якому, за заявою дружини, зберігаються біткоїни та криптовалюта, вимогу про її поділ суд навряд чи прийме.

Питання потребує регулювання

Поки в Україні не працюватиме закон про цифрові активи, справедливо поділити біткоїни у шлюборозлучному процесі, якщо подружжя про це заздалегідь не домовилося, буде дуже важко.

Як розділити біткоїни у разі розлучення в Україні
Джерело: Flickr

Як уточнили юристи Juscutum, згідно з існуючим українським законодавством Біткоїн за своєю характерною ознакою підпадає під визначення незабезпеченого віртуального активу. Відповідно до закону України про віртуальні активи незабезпечений віртуальний актив – це актив, який не засвідчує жодних майнових чи немайнових прав. Слід урахувати, що ухвалений парламентом і навіть підписаний президентом Володимиром Зеленським закон «Про віртуальні активи» все ще не набув чинності – необхідно ухвалити ще низку змін до Податкового кодексу.

Також зауважимо, що регулятори досі не визначились із трактуванням деяких термінів. Тому говорити зараз про Біткоїн як про легальний об'єкт громадянських прав в Україні зовсім не можна.

Як подружжя приховує біткоїни

За словами Андрія Чабана, якщо йдеться про депутата чи держслужбовця, то приховати біткоїни не вийде, бо навіть такі активи мають бути задекларовані згідно з чинним законодавством. Тому про біткоїни чоловіка знатиме не лише дружина, а й уся Україна. Якщо чоловік не публічна особа і не чиновник, то тут можуть виникнути складності.

Як правило, для приховування біткоїнів використовують прості методи та хитрощі. Наприклад, переводять BTC на гаманці третіх осіб – друзів чи родичів. Також відправляють біткоїни на апаратні гаманці, щоб їх потім десь сховати. Можна також створювати безліч адрес (навіть на одному гаманці), на яких розподіляти невеликі суми. Таким чином транзакції складніше відстежити.

Як розділити біткоїни у разі розлучення в Україні
Джерело: Flickr

Втім ідентифікувати справжніх власників у цьому випадку зможе спеціальний «цифровий» детектив, послугами якого, до речі, можна скористатися в Україні. Зокрема, таких детективів та аналітиків сьогодні готують у НАБУ. Такий фахівець, наприклад, на замовлення дружини зможе простежити ланцюжок руху BTC через систему блокчейн, виявивши всі невідомі їй чоловікові активи.

Для того, щоб заплутати детектива, у справу також можуть піти і більш технічні методи. Наприклад, можна використовувати біткоїн-міксери. Це сервіси, які перемішують транзакції різних користувачів, після чого стає майже неможливо знайти зв'язок між відправником та одержувачем.

Варіант з адвокатом

Якщо у вас все ж таки виникли проблеми у шлюбі і ви побоюєтеся за збереження своїх біткоїнів, найпростіший і надійніший варіант – звернутися за допомогою до кваліфікованого адвоката, який спеціалізується на сімейному праві та має досвід роботи з цифровими активами. Хороший юрист допоможе клієнту вжити правових та етичних заходів для захисту його інтересів. Щодо розлучення є процеси та процедури, які можна використовувати для визначення розділу активів, і ваш адвокат допоможе вам зрозуміти ваші права та обов'язки у цьому процесі.

Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024
Інвестиційні продукти на основі біткоїна Інвестиційні продукти на основі біткоїна Традиційні інвестори все більше цікавляться біткоїном. Відтак з’являються нові інструменти для трейдерів та інших учасників ринку, які бажають заробити на цінових коливаннях активу. Дмитро Харьков 10 квітня 2024