Binance та Coinbase під ударом SEC

Binance та Coinbase під ударом SEC

Комісія з цінних паперів та бірж (SEC) вирішила судитися з біржами Binance та Coinbase. Це справжній виклик для більшості цифрових активів, але не для Біткоїна.

Позиція SEC

Досить несподівано SEC разом із Головою Гері Генслером перейшла до активних дій проти лідерів галузі. 5 червня Комісія подала позов проти біржі Binance, її американського підрозділу Binance.US та гендиректора Чанпена Чжао. Відповідно до позиції регулятора, біржа здійснювала операції з незареєстрованими цінними паперами, а також надавала неправдиву інформацію інвесторам. До того ж під скаргу підпадають монети Binance – BNB та BUSD, а також її програми BNB Vault і Simple Earn.

А вже 6 червня SEC висунула схожі претензії до американської біржі з торгівлі цифровими активами Coinbase. Її також звинувачують у торгівлі незареєстрованими цінними паперами (регулятор навіть розширив перелік відповідних альткоїнів, що підпадають під цю класифікацію). Щобільше, SEC критикує послуги зі стейкінгу, що надавалися на біржі та виходили за межі ліцензованого обсягу компетенцій установи.

Таким чином SEC планує радикально змінити правила гри у галузі та контролювати обіг та випуск нових монет та токенів. Представники Binance та Coinbase зробили заяви про наміри щодо захисту своїх інтересів та коштів клієнтів, але динаміка ринку вже видає значне занепокоєння трейдерів та вивід коштів на понад $700 млн лише протягом першої доби.

Гері Генслер досить радикально висловився з цього приводу: «Нам не потрібно більше цифрової валюти. У нас уже є цифрова валюта. Вона називається долар США. Вона називається євро. Вона називається єна. Усі вони тепер цифрові».

Binance та Coinbase під ударом SEC
Голова SEC Гері Генслер. Джерело: Flickr.

Також стало відомо про офіційний запит від SEC до суду з метою замороження активів клієнтів Binance, Binance.US та особисто Чанпена Чжао. На цьому фоні стає очевидним головний недолік централізованих сервісів, адже гроші клієнтів виявляються незахищеними від кризи платформи.

Вплив на Біткоїн-індустрію

Попри те, чим закінчиться юридична суперечка SEC із біржами, позитивним моментом є визнання унікальної ролі біткоїна у порівнянні з іншими цифровими активами. SEC класифікує біткоїн як товар, а більшість альткоїнів – як цінні папери. Така позиція цілком логічна, адже біткоїн не має централізованої емісії та керівного органу. SEC також висвітлила проблему зі стейкінгом багатьох цифрових активів. По-перше, стейкінг має ознаки дивідендної винагороди, що характерно для цінних паперів. По-друге, монети, що пропонують стейкінг, як правило, не мають теоретичного максимуму пропозиції коїнів. Отже, емісія може збільшуватися як завгодно сильно у наступні роки (на відміну від біткоїна, де пропозиція алгоритмічно обмежена 21 млн монет).

Проте не слід ідеалізувати позицію SEC, адже регулятор прагне обмежити використання та торгівлю альткоїнами не для підтримки стандарту Біткоїна, а задля просування переходу на цифровий долар та інші CBDC. Проте розуміння ризиків альткоїнів та цифрових валют центробанків може дозволити багатьом людям зробити коректніші висновки щодо оптимального засобу накопичення та збереження власних заощаджень.

Щодо динаміки ринкової вартості, то у короткостроковому періоді можна очікувати значного сплеску волатильності. Хоча паніка інвесторів може призвести до певного відтоку капіталу, найбільш вразливими виявляться саме ті цифрові активи, що будуть класифіковані як цінні папери. Через те, що біткоїн вже визнаний як товар регуляторами, його відносні позиції на ринку посиляться навіть за негативного сценарію та більш довгого періоду високих процентних ставок, ніж очікується.

Загалом позиції централізованих платформ можуть серйозно послабитися внаслідок тиску SEC та інших контролюючих установ. Відтік коштів з бірж, що спостерігається протягом останніх трьох років, може ще посилитися. Все більше біткоїнерів віддаватимуть перевагу холодному зберіганню монет, а також децентралізованим альтернативам. У такий спосіб вони зможуть убезпечити власний капітал від проблем чи неплатоспроможності конкретної установи.

Binance та Coinbase під ударом SEC
Динаміка біткоїнів на біржах. Джерело: Bitcoin Magazine

Проте централізовані біржі не зникнуть (принаймні найближчим часом). Але ймовірним сценарієм є масова міграція бірж до більш лояльних юрисдикцій (так само, як відбулося з майнерами після заборони цього виду діяльності у Китаї у 2021 році). Такі центри, як Дубай, Сінгапур, Гонконг тощо можуть скористатися жорсткою позицією регуляторів США для переманювання відповідних компаній та залучення додаткових інвестицій.

В цілому Біткоїн-індустрія має стати більш незалежною (фінансово, інституційно та юридично) від ринку інших цифрових активів. Розвиток Bitcoin-only сервісів та платформ, що використовують BTC для здійснення операцій та розрахунків, а також розробляють інновації на другому рівні блокчейну, сприятимуть сталому розвитку Біткоїн-екосистеми. Таким чином, зростатиме роль біткоїна як резервного активу та засобу збереження вартості, а також зміцнюватиметься авторитет Біткоїна як найбільшої децентралізованої та незалежної фінансової й технологічної мережі у світі.

Висновки

Регулятор у вигляді SEC вбачає значну загрозу у неконтрольованому зростанні кількості цифрових активів. Хоча він визнає, що вони зазвичай дублюють функції один одного, а багато з них є скам-проєктами, державні установи просувають CBDC як відповідний цифровий аналог. У той самий час статус біткоїна як товару, а не цінного паперу вже визнаний провідними установами США та ЄС.

Біткоїн-індустрія отримає додатковий поштовх у напрямі більшої децентралізації та некастодіального зберігання монет. Роль централізованих бірж в економіці зменшиться, а багато з них будуть змушені змінити свою юрисдикцію на більш лояльні до галузі. У будь-якому разі Bitcoin-only платформи ставатимуть дедалі популярнішими, що спонукатиме відповідний розвиток Біткоїн-екосистеми.

Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024
Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Найвідоміші «Біткоїн-в'язні» Серед представників Біткоїн-індустрії не часто зустрічаються люди, які мають проблеми із законом, та дехто все ж таки опиняється за ґратами.  Володимир Гришенко 13 червня 2024
Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн та Nvidia: спільне та відмінності Біткоїн залишається найпопулярнішим цифровим активом серед інвесторів, а Nvidia – однією з найпопулярніших технологічних компаній. Розглянемо основні спільні риси та відмінності між цими варіантами інвестування. Дмитро Харьков 12 червня 2024