Чому біткоїнери уникають бірж

Чому біткоїнери уникають бірж

Справжні біткоїнери прагнуть мінімізувати використання централізованих бірж через небезпеку втрати монет. Але яким альтернативам вони надають перевагу та чому?

Ризики бірж

Для новачків використання бірж здається зручним, адже вони дозволяють швидко придбати монети, сплативши невелику комісію. Більшість людей звикли до KYC-вимог (надання документів для підтвердження особи) та використання логіну, паролю чи двофакторної аутентифікації. Натомість використання апаратних гаманців чи зберігання seed-фрази залишаються незрозумілими для багатьох з них.

Досвідчені біткоїнери традиційно виступають проти використання централізованих бірж. Чому? Відповідь можна знайти у відомій фразі: «не ваші ключі – не ваші біткоїни». Адже біткоїн існує у цифровому та інформаційному просторі, той, хто володає приватними ключами, той фактично володіє монетами.

Централізовані біржі фактично надають боргові розписки (IOU) та обіцяють своїм клієнтам конвертувати їх у біткоїни за їхньою вимогою. Але приватні ключі залишаються у розпорядженні біржі. І тут порушується ще один принцип біткоїнерів: «не довіряй, перевіряй». Але віддаючи коїни на зберігання біржі, клієнти не можуть перевірити, чи дотримується вона своїх зобов’язань, чи не бере участь у сумнівних операціях (наприклад, знижуючи власні резерви та роблячи спроби заробити додатковий дохід на коштах клієнтів).

Стимули до такої поведінки можуть бути досить значними, адже потенційні прибутки дуже великі. Останній ведмежий ринок підтверджує, що це не лише якась абстрактна теоретична можливість, а реальність навіть для найбільших бірж на зразок FTX. Третя за обсягом торговельна платформа стала неплатоспроможною буквально за лічені дні, адже викрилася інформація про нецільове використання коштів клієнтів із залученням Alameda Research та інших пов’язаних фірм.

Зрозуміло, що всі клієнти FTX стали заручниками ситуації. У кращому випадку вони отримають лише частину коштів після реалізації активів біржі. До того ж біткоїни можуть бути конвертовані у фіат за курсом на момент банкрутства (листопад 2022 року), коли біткоїн опускався нижче $16 000. Таким чином великі збитки стають невідворотними.

Також варто зазначити, що пропозиції на зразок Proof-of-Reserves (або моніторингу резервів бірж) не здатні повноцінно розв’язати цю проблему, адже аудит проходитиме лише через певні проміжки часу, а власні токени бірж можуть призводити до хибних оцінок їхніх резервів. І, як свідчить історичний досвід, недобросовісні посередники, які мають доступ до коштів клієнтів, завжди винайдуть нові способи привласнити чи неправомірно використати капітал.

Проте однією з позитивних тенденцій останніх років стало те, що кількість монет на біржах почала знижуватися. Якщо у всі попередні епохи (прив’язані до халвінгів) кількість біткоїнів на біржах стало зростала, то зараз вона стабільно знижується. Наразі обсяг монет на біржах на 28% нижчий від свого піка трирічної давнини.

Чому біткоїнери уникають бірж
Динаміка кількості біткоїнів на біржах. Джерело: Glassnode.

Які є альтернативи

Отже, зрозуміло, що біткоїнери вважають використання централізованих бірж недоречним. Але які альтернативи вони вбачають? Усе залежить від мети та стратегії конкретного біткоїнера. Більшість з них дотримується стратегії Hodl, а, отже, вони використовують надійні апаратні гаманці для накопичення та зберігання біткоїнів. У такий спосіб вони повністю контролюють приватні ключі, а також роблять резервну копію своєї seed-фрази. Як наслідок, усі потенційні ризики мінімізовані.

Проте що робити, коли біткоїнери хочуть конвертувати фіат у BTC? Найкращою альтернативою є пірингові платформи, що дозволяють здійснювати прямі перекази між учасниками із дотриманням їхньої конфіденційності. Серед прикладів таких платформ можна навести Azteco, Hodl Hodl та Bisq. Біткоїнери також можуть використовувати локальні фізичні обмінники, якщо вони не потребують KYC-верифікації. Біткоїн-банкомати також забезпечують задовільний рівень приватності, але комісії в них досить високі.

Чому біткоїнери уникають бірж
Біткоїн-банкомат. Джерело: Flickr

Біткоїнери намагаються уникати будь-яких обмінників чи сервісів, що потребують надання документів для підтвердження особи. Причина зрозуміла: через публічний характер блокчейну контролюючі органи та аналітичні блокчейн-компанії можуть відстежувати транзакції та встановити особу власників монет і навіть інших людей, з якими вони здійснюють транзакції.

У разі ж якщо певному біткоїнеру вкрай потрібні саме біржові послуги для торгівлі певними парами активів чи використання левериджу, то доцільно надавати перевагу децентралізованим біржам. Таким чином власник монет не передає власні приватні ключі біржі, а постійно повністю контролює всі коїни. Проте трейдинг і біржова торгівля принципово відрізняються за своєю суттю від довгострокового інвестування та стратегії Hodl, а, отже, й потребують додаткових навичок.

У будь-якому випадку розвиток Біткоїн-екосистеми дозволяє власникам монет віднайти ефективне рішення щодо придбання, зберігання та використання коїнів без створення проблем безпеці капіталу чи власній конфіденційності.

Висновки

Централізовані біржі – це ледь не гірший спосіб зберігання своїх монет. У такий спосіб біткоїнери передають свої монети у розпорядження біржі, яка й контролює відповідні приватні ключі. Але значні ризики контрагентів також загрожують фінансовій стабільності клієнтів, що й було наочно продемонстровано протягом останнього ведмежого ринку.

Тому біткоїнери й виступають за некастодіальне зберігання монет за допомогою апаратних гаманців та офлайн-бекапу seed-фрази. Пірингові сервіси, що не вимагають KYC/AML-верифікації, можуть бути корисними для придбання біткоїнів за фіат та збереження власної приватності. А у разі потреби з використання біржових послуг у пригоді можуть стати децентралізовані біржі.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024