Платформа BlockFi: від успіху до провалу

Платформа BlockFi: від успіху до провалу

Лендингова компанія впала на тлі кризи, спровокованої Voyager Digital Ltd і Celsius Network.

Крах лендингової платформи BlockFi, одного з ключових гравців на ринку кредиторів, які працювали із цифровими активами, стався внаслідок ланцюгової реакції – банкрутства низки централізованих платформ. Celsius, FTX, Voyager Digital, Three Arrows Capital, BlockFi – всі вони стали кісточками доміно, що впали у 2022 році одна за одною, спровокувавши глибоку кризу в індустрії.

Щоб утриматися на плаву після банкрутства конкурентів Voyager Digital Ltd та Celsius Network, BlockFi сподівався на кредитну лінію FTX, але зрештою теж програв.

Бурхлива діяльність та вплив на фінансовий сектор

BlockFi заснований у 2017 році Заком Прінсом та Флорі Маркес. Компанія була щось на зразок банку, що працює із цифровими активами. Вона надавала кредити у стейблкоїнах під забезпечення в біткоїнах і криптовалютах, а також пропонувала доходність за депозитами. Бізнес активно розвивався, і на кінець 2021 року BlockFi утримувала депозити клієнтів на $14–20 млрд і $7,5 млрд у вигляді непогашених кредитів. Клієнтами стали такі великі гравці, як Galaxy Digital та Akuna Capital, її розвитком займалися Fidelity, Morgan Creek та Coinbase. Кількість співробітників зросла з 75 до 500 осіб і продовжувала зростати далі, а щомісячний дохід сягнув $40 млн.

Платформа BlockFi: від успіху до провалу
Зак Прінс та Флорі Маркес – засновники BlockFi. Джерело: Bloomberg.

BlockFi позиціював себе як надійний та відкритий партнер для різних компаній. Він активно працював із приватними клієнтами в Азії, благодійними фондами та корпораціями і створив свій власний біткоїн-траст, який допомагав інвесторам робити ставки. BlockFi у співпраці з платіжним гігантом Visa для американських користувачів випустив кредитну картку Visa з 1,5–2% кешбеком у біткоїні.

Стрімкий успіх BlockFi сприяв тому, що біткоїни почали проникати у традиційну фінансову індустрію. Гігант Bank of New York Mellon Corp. заявив, що зберігатиме і переводитиме цифрові валюти. Ще одна платіжна система Mastercard Inc. оголосила про плани дозволити власникам карток здійснювати операції з біткоїнами та криптовалютами у своїй мережі. Банк Morgan Stanley заявив про створення нового підрозділу, який має займатися аналітичними дослідженнями в галузі цифрових активів та вивчати, як вони впливають на ринки акцій.

Фатальна угода на тлі кризи

27 травня аналітична компанія Nansen провела розслідування, за підсумками якого заявила, що лендингова компанія Celsius Network причетна до колапсу екосистеми Terra (LUNA). За даними Nansen, Celsius була «близьким контрагентом, який відправляв та отримував кошти» з іншого гаманця.

13 червня Celsius заморозила кошти клієнтів через жорсткі ринкові умови, а вже за місяць оголосила про банкрутство. У липні компанія KeyFi звинуватила Celsius в організації фінансової піраміди та невиплаті відсотків від прибутку в межах співпраці. Пізніше група інвесторів звинуватила платформу у шахрайстві.

Скандал із Celsius завдав удару по всіх компаніях в індустрії цифрових активів. Намагаючись врятуватися від урагану, що насувався, BlockFi (який встиг вкласти в Celsius близько $80 млн) вже в середині червня заявив, що змушений докорінно переглянути свої пріоритети й вжити радикальних заходів. Одним з них було скорочення персоналу на 20%. Зак Прінс та Флорі Маркес констатували, що з першого кварталу 2022 року макроекономічне середовище різко змінилося і стався спад.

Страх і невизначеність на ринку цифрових валют через падіння котирувань, проблем сервісу Celsius і дефолту хедж-фонду Three Arrows Capital підштовхнули керівництво BlockFi до угоди з FTX US, згідно з якою американський підрозділ біткоїн-біржі видасть поновлюваний кредит лендинговій платформі в розмірі $400 млн та отримає опціон на її викуп за $240 млн. З урахуванням додаткових факторів угода передбачала загальну оцінку BlockFi в розмірі $680 млн. Зак Пірс пізніше заявив, що угода з FTX мала врятувати активи клієнтів.

Однак пережити банкрутство FTX BlockFi не зміг. У листопаді 2022 року компанія, попри всі обіцянки Флорі Маркес, припинила виведення коштів на своїй платформі.

У своєму оголошенні BlockFi змушений був написати, що через відсутність ясності щодо статусу FTX і Alameda він не може вести бізнес у звичайному режимі, тому змушений обмежити активність на платформі. Крім того, компанія попросила клієнтів утриматися від внесення коштів як на гаманець BlockFi, так і на депозитні рахунки.

Наприкінці листопада крах FTX змусив BlockFi та вісім її дочірніх компаній подати заяву про неспроможність до суду у справах про банкрутство.

У BlockFi заявили, що сума відшкодування збитків клієнтам багато в чому залежить від результату незавершеного розгляду проти обвалу біржі FTX і Alameda Research, а також збанкрутілого хедж-фонду Three Arrows Capital. Згідно із заявою, BlockFi винен майже $1,3 млрд своїм 50 найбільшим кредиторам.

Наслідки

2022 рік ознаменувався падінням цілої низки великих гравців на ринку біткоїна і криптовалют. Ланцюг банкрутств відлякнув інвесторів і спровокував посилення регуляторного контролю над сектором.

Крах BlockFi вкотре підтверджує ризики централізованого зберігання біткоїнів і цифрових активів. Недостатні резерви та взаємне кредитування за участю інших учасників ринку, що покладалися на часткове резервне покриття та елементи схеми Понці, неминуче спричинили банкрутство таких компаній та збитків для їхніх клієнтів. Використання децентралізованих альтернатив і холодних гаманців для зберігання біткоїнів могло все це відвернути.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024