Voyager Digital: історія краху

Voyager Digital: історія краху

Банкрутство брокера з активами майже на $6 млрд спровокувало затяжну кризу на ринку біткоїна та криптовалют.

Брокер Voyager Digital, свого часу один із найбільших гравців на ринку цифрових активів, який обіцяв зробити їх «простими та прибутковими для всіх», у липні 2022 року зазнав краху. Понад 100 000 клієнтів, які довірили компанії мільярди доларів, досі не можуть повернути кошти.

Як усе починалося

Voyager Digital заснував 2018 року американський інвестор із Нью-Джерсі Стів Ерліх, який з 1994 року працював на фондовому ринку. У 2017-му проаналізувавши структуру ринку біткоїна та криптовалют, він побачив велику схожість із ринком акцій у 1990-х роках, коли існувало багато ECN та ATS і були перехресні ринки. З цих знань Ерліх створив максимально просту платформу.

Voyager Digital: історія краху
Стів Ерліх. Джерело: cryptonews.net

Його продукт спочатку призначався для виконання функцій посередника між покупцями та продавцями біткоїнів і криптовалют. За задумом брокерський застосунок дозволяв користувачеві просто розмістити своє замовлення на потрібну йому суму в BTC і дозволити Voyager зробити решту. Згодом застосунок переріс у щось подібне до інтернет-банку.

Активний розвиток компанії приваблював дедалі більше нових інвесторів, а переконувати потенційних клієнтів залишати цифрові активи на своїй платформі у засновника Voyager Digital виходило досить непогано. Так, за два роки (з 2020-го до початку 2022-го) кількість зареєстрованих користувачів зросла зі 120 000 до 3,5 млн, при цьому баланс деяких акаунтів сягав $1,8 млрд. На піку розвитку активи компанії зросли до $5,9 млрд, повідомляє CoinDesk.

Початок кінця

Щоб заробити відсотки для своїх вкладників, криптоброкер видав хедж-фонду Three Arrows Capital незабезпечену позику в розмірі 15 250 біткоїнів і 350 млн у стейблкоїнах на загальну суму близько $686 млн. Коли в червні стало зрозуміло, що повернення за цим кредитом не буде, користувачі платформи Voyager Digital в паніці почали виводити свої кошти.

У спробі заспокоїти клієнтів Voyager в середині червня домовився позичити майже $500 млн у компанії Alameda. Ця позика мала частково розв'язати проблеми з ліквідністю, які лише міцніли на тлі зниження ставок щодо розміщення цифрових валют. Ситуацію погіршила низка банкрутств інших компаній, серед яких виявився і гігантський позичальник Celsius. 1 липня Voyager заморозив для своїх користувачів усі зняття з рахунків та торгівлю, а 5 липня оголосив про своє банкрутство.

Акції брокера впали у понад 100 разів. Якщо в листопаді 2021 року вони торгувалися вище за $20, то в липні 2022-го їхня вартість впала нижче $0,2.

При цьому Стів Ерліх, директор Voyager Digital, встиг позбутися акцій компанії. І зробив він це ще задовго до банкрутства. Як з'ясували журналісти, проаналізувавши фінансовий звіт Канадської фондової біржі, Ерліх продав цінні папери навесні 2021 року, коли їхній курс досяг рекордного показника $27,39. Угода принесла йому близько $30 млн.

Коментуючи банкрутство Voyager Digital, Стів заявив, що брокер не зміг погасити заборгованість перед кредиторами через тривалу волатильність і спад на ринку цифрових валют. Крім того, Фондова біржа Торонто припинила торгівлю акціями компанії, через що вкладники не змогли обміняти свої активи на фіатні валюти.

Проте, попри складність ситуації, Voyager Digital пообіцяла інвесторам відіграти втрати після проходження процедури банкрутства. Зокрема, компанія планує відновити працездатність своєї платформи та відшкодувати своїм користувачам як мінімум частину їхніх вкладів.

У повідомленні для клієнтів у Twitter Ерліх наголосив, що процес банкрутства захистить активи та «максимально збільшить цінність для всіх зацікавлених сторін, особливо для клієнтів».

Спроби щось зробити

У серпні Voyager Digital отримала схвалення судді на повернення $270 млн клієнтів, які були заблоковані після подання компанією заяви про банкрутство. Ці гроші були лише малою частиною загального обсягу коштів інвесторів.

У вересні біржі Binance та FTX подали заявки на купівлю активів Voyager Digital. Аукціон виграла сумнозвісна FTX, запропонувавши близько $1,4 млрд. Попередня угода між FTX US і збанкрутілим Voyager Digital передбачала повернення клієнтам 72% від суми їхніх коштів. Утім щось зробити біржа так і не встигла – у листопаді вона вже оголосила про своє банкрутство. Представники Voyager заявили, що крах FTX ставить під загрозу порятунок компанії.

У грудні 2022 року американський підрозділ Binance виграв аукціон, запропонувавши найбільшу ставку в $1 млрд. Але нещодавно біржа розірвала угоду про купівлю, посилаючись на «ворожий і невизначений регуляторний клімат у США». Рішення ухвалено менш ніж через тиждень після того, як уряд погодився не перешкоджати купівлі.

Ситуація для інвесторів Voyager Digital погіршується з кожним днем. Брокерська компанія нещодавно повідомила про підготовку до ліквідації та виплат кредиторам «протягом кількох тижнів». Як стало відомо з підготовленої заяви для суду, кредитори Voyager Digital мають отримати лише 36% вартості активів – удвічі менше, ніж якби операція з FTX все-таки відбулася.

Підбиваючи підсумок

Падіння Voyager Digital припало на період просідання ринку біткоїна та криптовалют – з листопада 2021-го по червень 2022-го він зменшився приблизно втричі, з $2,9 до $1 трлн. Проте в експертному середовищі впевнені, що брокер впав через жадібність і невігластво своїх власників, які вклали надмірну кількість позикових коштів у ризикові активи, тим самим наразивши себе й інвесторів на небезпеку і значно посиливши кризу.

Банкрутство Voyager Digital, безсумнівно, налякало роздрібних інвесторів і загалом завдало удару по індустрії цифрових активів.

З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024