Біткоїн-деривативи: можливості та виклики

Біткоїн-деривативи: можливості та виклики

Зростання популярності біткоїна призвело до появи похідних фінансових інструментів. Вони не лише пропонують додаткові можливості, а й несуть чималі ризики.

Які бувають біткоїн-деривативи

Деривативи або похідні фінансові інструменти – це фінансові договори, які надають власникам право або зобов’язання придбати чи продати певний актив у майбутньому. Отже, біткоїн-деривативи створюють такі права й зобов’язання відносно біткоїна. Вартість дериватива прив’язана до базового активу (BTC). Тобто зміна курсу біткоїна буде безпосередньо впливати на вартість таких похідних інструментів.

Що важливо пам’ятати? Перш за все, володіння біткоїнами та деривативами принципово відрізняються одне від одного. Для використання цих інструментів нема потреби володіти BTC. Так само, як і придбання деривативу не робить його власника біткоїнером. Які ж деривативи існують на ринку? Найпоширеніші, це ф'ючерси, опціони та безстрокові контракти.

Біткоїн-ф'ючерси – це тип деривативного контракту, який дозволяє двом сторонам домовитися про ціну біткоїна на фіксовану дату в майбутньому. Після закінчення терміну дії контракту покупець зобов'язаний придбати актив, а продавець зобов'язаний його продати. Укладаючи ф'ючерсний контракт, трейдери можуть зайняти довгу або коротку позицію, вказуючи напрямок, в якому, на їхню думку, буде рухатися ціна активу. Наприклад, якщо трейдер вважає, що біткоїн зростатиме у ціні найближчим часом, він відкриває довгу позицію (лонг), а якщо певен, що біткоїн дешевшатиме у фіатному вимірі – то коротку (шорт).

Біткоїн-деривативи: можливості та виклики
Біткоїн-ф’ючерси. Джерело: CME Group

Безстрокові ф'ючерси – це тип ф'ючерсних контрактів без дати закінчення терміну дії. Такі контракти залишаються відкритими на невизначений термін, поки трейдер не закриє позицію. Це означає, що трейдери можуть тримати безстрокову ф'ючерсну позицію так довго, як вони хочуть, потенційно отримуючи прибуток від довгострокових змін цін на базовий актив.

Біткоїн-опціони дають власнику право, але не зобов'язання, купити або продати певну кількість BTC за заздалегідь визначеною ціною (відомою як ціна виконання) на певну дату або до неї. Хоча опціони надають набагато більшу свободу трейдеру в порівнянні з ф’ючерсами, їхнє використання значно більш витратне: власник опціонів має сплачувати опціонну премію, комісії, контрактні збори, плату за виконання, маржинальний відсоток тощо. Існує два види опціонів на біткоїн: колл- та пут-опціони. Опціон колл дає власнику право купити BTC за заздалегідь визначеною ціною, в той час, як опціон пут дає право продати за наперед визначеною ціною.

Біткоїн-деривативи: можливості та виклики
Біткоїн-опціони. Джерело: CME Group

Чи варто використовувати біткоїн-деривативи

Варто розуміти, що біткоїн-деривативи – це фінансові інструменти для професійних трейдерів. Вони дозволяють прогнозувати ціну або волатильність біткоїна й отримувати значні прибутки у разі вірних прогнозів та грамотного контролю над ризиками. Проте трейдинг є значно складнішим процесом, ніж здається на перший погляд. Переважна більшість учасників ринку не тільки не отримує жодних прибутків, а й зазнає чималих збитків. Тому для недосвідчених трейдерів має сенс випробувати власні торгові стратегії на демо-рахунку перш ніж вкладати реальний капітал.

Але загалом поява та розвиток біткоїн-деривативів є закономірним етапом розвитку ринку й виявом чималого інтересу до біткоїна серед біржових гравців. Чому трейдери зацікавлені у використанні біткоїн-деривативів? У багатьох випадках їх використання дешевше, ніж спотова торгівля. Крім того, деривативи дозволяють трейдерам знизити ризики, пов'язані з коливаннями цін на базовий актив. Деривативи можна використовувати для хеджування, а це допомагає трейдерам мінімізувати втрати у разі несприятливого руху цін.

Торгівля деривативами також дозволяє використовувати кредитне плече, що створює можливості для контролю більших позиції з меншим обсягом капіталу. За такого сценарію потенційні прибутки зростають, але вірогідність збитків також збільшується пропорційно. До того ж деривативи часто використовують для диверсифікації портфеля. Якщо вести мову про звичайне володіння біткоїнами, то диверсифікація недоречна, адже вона не створює жодних переваг для власника BTC. Проте за умов біржової торгівлі диверсифікація різних фінансових інструментів часто буває необхідною.

Але не слід забувати й про певну небезпеку при використанні біткоїн-деривативів. Торгівля деривативами передбачає спекуляції щодо динаміки цін на базовий актив, який може бути волатильним. Торгівля з кредитним плечем значно збільшує цей ризик. Тому інвестор потенційно може зазнати великих збитків. Інші ризики пов’язані з правовим статусом біткоїн-деривативів у різних юрисдикціях. Тому правове регулювання завжди має бути враховане у разі, якщо трейдер використовує платформи або біржі, зареєстровані в інших країнах. Існують також ризики контрагента як у випадках біржової, так і позабіржової торгівлі. Тобто у разі банкрутства чи неплатоспроможності контрагента трейдер може зазнати відповідних збитків, у той час, як класичне зберігання BTC гарантує повну незалежність у зберіганні й контролі активів.

Підбиваючи підсумки

Розвиток Біткоїн-екосистеми призвів до появи похідних фінансових інструментів. Ф'ючерси, опціони та безстрокові контракти створюють умови для укладання різноманітних контрактів на біржі, дозволяючи прогнозування ціни та волатильності біткоїна. Деривативи створюють як додаткові можливості для отримання прибутку, так і ризики втрати капіталу в разі невірних оцінок.

Для більшості учасників ринку має сенс зосередитися на володінні BTC, а не деривативами, адже у такий спосіб можна уникнути ризику контрагентів та забезпечити повний контроль над власними коїнами. До того ж стратегія Hodl дозволяє мінімізувати негативний вплив короткострокової волатильності на ринку.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024