Чому централізовані біржі інтегрують Lightning Network

Чому централізовані біржі інтегрують Lightning Network

Останнім часом більшість провідних біткоїн-бірж почали працювати з протоколом Lightning Network. Чим викликане таке рішення і що це означає для біткоїнерів?

Зміна позиції

Розгляд нової стратегії централізованих бірж варто розпочати з відповідей на два запитання:

1. Чому централізовані біржі так довго ігнорували Lightning Network попри її очевидні переваги й значний попит з боку клієнтів?

2. Через що вони несподівано змінили свою позицію, до того ж майже синхронно?

Аби відповісти на ці питання, необхідно буде застосувати як економічний аналіз, так і теорію ігор.

Чому біржі ігнорували Lightning Network

Суто з технічної точки зору переваги Lightning Network стали зрозумілі доволі давно. Тривалий час використання біткоїна для мікротранзакцій було дуже обмежено, адже комісія могла перевищувати базову вартість якогось дешевого товару (на зразок квитка до кінотеатру або чашки кави). Тобто в принципі біткоїн можна було застосовувати, але це було економічно недоцільно. Lightning Network чудово розв’язав цю дилему.

Уже з 2019 року пропускна здатність мережі Lightning почала стрімко зростати, а з 2021 року цей тренд посилився. Втім централізовані біржі систематично відмовлялися інтегрувати Lightning Network навіть попри численні запити своїх клієнтів, зокрема у соцмережах. Напевно, чи не єдиним винятком було рішення додати Lightning менеджментом біржі Bitfinex у грудні 2019 року. Але основні гравці ринку (Binance, Coinbase, Kraken тощо) продовжували не помічати протокол другого рівня Біткоїна.

Чому централізовані біржі інтегрують Lightning Network
Пропускна здатність Lightning Network. Джерело: LookIntoBitcoin

Детальніший розгляд цієї ситуації дозволяє зрозуміти мотивацію лідерів сегмента. Насправді інтеграція Lightning Network створює для них суттєві ризики, які можуть призвести до втрати прибутків та взагалі поставити під питання успішність їхнього бізнесу. Чому? Lightning Network робить холодне зберігання BTC зручним та дешевим для всіх клієнтів. Отже, централізовані сервіси з їхніми (іноді високими) комісіями на вивід коштів та гарячим зберіганням монет стають менш цікавими для клієнтів.

Теорія ігор також указує на те, що централізовані біржі (принаймні найбільші з них) мають значні стимули щодо координованого уникнення інтеграції Lightning Network. Таким чином вони можуть контролювати тих своїх клієнтів, які ще не привчені до холодного зберігання та традиційно використовують централізовані платформи. У такий спосіб найбільші біржі можуть підтримувати стабільну частку ринку й навіть нарощувати свою капіталізацію під час бичачих ринків.

Чому біржі почали інтегрувати Lightning Network

Хоча неформальна координація між найбільшими біржами мала сенс, ця стратегія останнім часом кардинально змінилася. Так, цього місяця найбільша біржа США Coinbase оголосила про інтеграцію Lightning Network, а незадовго до того такі ж рішення прийняли BitPay та Kraken. Існує висока ймовірність, що цей тренд подовжиться й у найближчому майбутньому.

Перший фактор, що спричинив зміну статусу-кво, – це стрімке зростання Lightning Network. Пропускна здатність мережі перевищила 5000 BTC у листопаді минулого року, а зараз наближається до 5400 BTC. Біткоїнер Остін Герберт навіть вважає, що саме Lightning у довгостроковому періоді контролюватиме більше біткоїнів, ніж будь-який інший учасник ринку (включаючи індивідуальних власників, біржі та корпорації). Тобто на певному етапі ігнорування Lightning Network починає призводити до значних втрачених можливостей (альтернативних витрат, якщо використовувати економічні терміни).

Чому централізовані біржі інтегрують Lightning Network
Зростання кількості Lightning-нод. Джерело: LookIntoBitcoin.

Другий фактор знову ж таки пов'язаний із теорією ігор. У кожної з найбільших бірж зростає мотивація щодо того, щоб першою порушити негласну координацію щодо ігнорування Lightning. Річ у тім, що саме перша платформа може отримати значні переваги, адже вона відразу привабить усіх тих клієнтів, хто вагається у виборі, але дуже зацікавлений у використанні Lightning Network. У такий спосіб великий гравець може отримати суттєві конкурентні переваги й кинути виклик іншим. У цьому випадку таку роль виконав Kraken.

А що за такого сценарію робити іншим великим біржам? У них є два варіанти: або продовжувати свою політику ігнорування, або змінити свою стратегію й почати відповідати на кроки конкурентів. Теорія ігор дозволяє зрозуміти, що другий варіант є більш раціональним.

Аналіз вказує на те, що якщо вони відмовляються інтегрувати Lightning Network, то зіткнуться як з альтернативними витратами (через неможливість задовольнити попит користувачів Lightning), так і неспроможністю перешкодити виводу коштів у холодне зберігання (адже клієнтам буде доступний функціонал інших платформ).Тому єдиний раціональний варіант їхньої поведінки – також впроваджувати Lightning Network та мінімізувати конкурентні переваги інших бірж. Щобільше, такий хід у відповідь слід робити якнайшвидше, щоб не втратити значну частку ринку.

Тому не дивно, що Coinbase обрала саму таку тактику й кардинально змінила свою риторику щодо Lightning Network. Так, генеральний директор Coinbase Браян Армстронг зазначив: «Lightning – це чудово, і це те, що ми інтегруємо у свої сервіси».

Тож висока взаємозалежність великих бірж пояснює те, що вони дуже сильно реагують на зміну стратегії чи поведінки будь-кого з конкурентів.

Що маємо у підсумку

Теорія ігор демонструє, що за неформальної координації між усіма головними учасниками ринку виграшна стратегія для бірж – ігнорування Lightning Network та перешкоджання масовому відтоку коштів у холодне зберігання. Проте щойно ця рівновага порушена, інтегрування Lightning стає доцільним. Але з позицій звичайних біткоїнерів ця тенденція – великий плюс, адже застосування протоколу другого рівня Біткоїна стає все доступнішим і зростання обсягу біткоїнів поза біржами стає неминучим.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024