Яким буде ринок кредитування за Біткоїн-стандарту

Яким буде ринок кредитування за Біткоїн-стандарту

Одна зі сфер економіки, що максимально викривлена сучасною фіатною системою, – це кредитування. Багато хто вважає, що дешеві кредити – запорука розвитку. Проте реальна ситуація набагато складніша і покращити її може лише Біткоїн.

Фіатна система та дешеві кредити

Домінування центральних та комерційних банків призводить до постійного маніпулювання процентними ставками. Під час стимулювання економіки центробанки вдаються не лише до нульових, а іноді – й від’ємних ставок (як, наприклад, центробанк Японії). Громадян також переконують у тому, що дешеві кредити – це дуже добре, адже це дозволяє їм користуватися товарами та послугами ще до того, як вони мають у розпорядженні відповідні заощадження.

Проте більшість населення не розуміє наступних негативних наслідків такого процесу. По-перше, дешеві кредити безпосередньо сприяють інфляції у країні через збільшення грошової маси в економіці. По-друге, кредитування збільшує заборгованість та фінансову залежність людей. По-третє, маніпулювання кредитними ставками призводить до циклічності й виникнення криз. Як наслідок – центробанки стрімко підвищують ставки (що, наприклад, спостерігається зараз у США та більшості інших економік світу), а боржники виявляються неплатоспроможними.

Яким буде ринок кредитування за Біткоїн-стандарту
Динаміка базової процентної ставки у США. Джерело: Trading Economics

До того ж у фіатній системі втрачається економічний сенс процентної ставки. У ринковій економіці вона відображає переваги у часі (time preference): тобто наскільки населення певної країни надає перевагу задоволенню своїх потреб зараз у порівнянні з їхнім задоволенням у майбутньому (наприклад, через рік). Проте втручання центробанків у цей процес робить формування ставок необ’єктивним.

Однією з очевидних проблем є те, що підприємці не можуть раціонально спланувати свою діяльність та вирахувати потенційні ризики та прибутки. Насправді обсягів заощаджень недостатньо для забезпечення низьких ставок і дешевих кредитів, що й призводить до криз. Напевно, найбільш наочною демонстрацією цієї ситуації є значна кількість недобудованих хмарочосів під час рецесій і глобальних криз по всьому світу.

Кредити за Біткоїн-стандарту

Чи будуть існувати кредити та позики за Біткоїн-стандарту? Так, звичайно, адже вони необхідні як економіці, так і позичальникам (для отримання додаткового доходу) і боржникам (для задоволення термінової потреби у капіталі). Проте кредитний ринок виглядатиме зовсім інакше після гіпербіткоїнізації.

Щодо загальних обсягів кредитування, то вони будуть значно меншими порівняно з сьогоденням. Чому? Тому що вони фінансуватимуться з реальних заощаджень, і ніхто не матиме змогу випустити додаткові біткоїни для стимулювання економіки чи для будь-якої іншої потреби. Процес надання кредитів стане більш відповідальним із прискіпливим вивченням фінансового стану боржника, а також використання застави та інших інструментів задля зниження ризиків для кредитора.

Щодо процентних ставок, то вони будуть значно вищими за ті, що існують зараз у багатьох розвинених країнах. Історичні дані свідчать про те, що реальна ставка за кредитами за умов використання твердих грошей дорівнює 5,6% або вище. З плином часу можливий варіант, за якого процентні ставки стануть дещо нижчими (але вони ніколи не стануть дорівнювати нулю або бути від’ємними).

Біткоїн-стандарт сприятиме більшій стабільності економіки та низьким перевагам у часі (low time-preference). Це означає, що більшість людей не буде надавати занадто велику перевагу негайному задоволенню потреб порівняно з майбутнім. Така ситуація може створити передумови для зростання реальних заощаджень та зниження процентної ставки.

Щодо динаміки процентних ставок, то вони будуть значно стабільнішими у порівнянні з тим, що ми спостерігаємо зараз. Стане неможливою ситуація, за якої ставки зростають багаторазово протягом одного року через зміну політики регулятора чи будь-якої агенції. Процентні ставки формуватимуться ринковим шляхом, і ніхто не матиме надмірної влади у цьому процесі.

Автор книг по Біткоїн Джиммі Сонг зазначає, що за Біткоїн-стандарту «буде набагато менше боргових зобов'язань, що призведе до менш помітного споживання. Натомість капітал спрямовуватиметься в інновації та підприємництво».

Яким буде ринок кредитування за Біткоїн-стандарту
Розробник та автор книг про Біткоїн Джиммі Сонг. Джерело: CoinDesk

Дефляційна природа біткоїна додатково стимулюватиме заощадження та інвестиції, адже на ту саму суму в BTC з плином часу можна буде придбати значно більше товарів та послуг. Загалом, обсяги ринку кредитування значно зменшаться, але його структура й застосування будуть більш відповідними потребам споживачів та наявним можливостям та ризикам в економіці.

Але чи не найголовнішим фактором стане те, що кредитування перестане бути чинником циклічності та економічної дестабілізації. Надання та отримання кредитів за Біткоїн-стандарту виконуватиме лише функцію перерозподілу вільних ресурсів між підприємцями, компаніями, споживачами тощо. Але кредити перестануть використовуватися для збільшення грошової маси в економіці, адже фінансові установи не будуть функціонувати за принципом часткового резервного покриття. Отже, гіпербіткоїнізація вкрай важлива для розв’язання більшості проблем, що існують у цій сфері у сучасному світі та гармонізації інтересів між кредиторами, позичальниками та інвесторами.

Висновки

Ринок кредитування за фіатного стандарту призводить до макроекономічної нестабільності. Значна заборгованість та непередбачувані зміни ставок внаслідок політики центробанків призводять до неплатоспроможності та фінансових проблем у багатьох клієнтів. Проте стандарт Біткоїна сприятиме вирівнюванню кредитування та його кращій інтеграції з іншими видами економічної активності. Ставки за кредитами стануть вищими, а обсяги кредитування – нижчими, ніж зараз. Ринок буде стабільнішим і відбиватиме об’єктивну структуру переваг у часі. Раціональніший перерозподіл ресурсів та реалізація інвестиційних проєктів сприятиме сталому економічному зростанню та балансуванню інтересів різних груп, вільних від державного втручання.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024