Біткоїн та глобальна ліквідність: який зв'язок?

Біткоїн та глобальна ліквідність: який зв'язок?

Ринковий курс біткоїна демонструє сильну залежність від обсягу грошової маси найбільших економік. У короткостроковому періоді це призводить до високої волатильності, але у довгостроковому – лише пришвидшує гіпербіткоїнізацію.

Глобальна ліквідність та її вплив

Що таке глобальна ліквідність? Це всі наявні грошові та кредитні ресурси світової фінансової системи, що доступні для інвестицій та споживання. У кількісному вимірі глобальна ліквідність включає сукупний обсяг грошової маси, а також фінансові активи на зразок акцій, облігацій тощо.

Найважливішим компонентом глобальної ліквідності є пропозиція грошей, що зазвичай виражається за допомогою грошового агрегату М2. Історична динаміка сукупної грошової маси десяти найбільших економік світу показує безпосередній вплив на фіатну вартість BTC.

Така залежність цілком логічна: через те, що пропозиція біткоїна змінюється дуже повільно (менше за 2% на рік станом на 2023 рік), а емісія багатьох валют дуже значна, курс BTC природно зростає. Створення додаткових фіатних грошей також призводить до зростання вартості біткоїна, адже вільні й дешеві кошти активно переспрямовуються інвесторами у більш тверді й неінфляційні активи.

Наприклад, агрегат М2 для економіки США до початку пандемії COVID-19 становив близько $15,3 трлн, а на своєму піку у 2022 році – $21,7 трлн. На початку 2020 року курс BTC становив близько $8000, а на піку досягав $69 000 і навіть під час останнього ведмежого ринку не опускався нижче $15 500. Тобто зростання фіатної вартості BTC відбувається більш ніж пропорційно щодо динаміки пропозиції фіатних валют (Яка зросла приблизно в 1,5 раза за аналізований період).

Біткоїн та глобальна ліквідність: який зв'язок?
Глобальна ліквідність та курс BTC/USD. Джерело: The Rational Root.

Іншим важливим фактором впливу є періоди зменшення обсягів грошової маси, які призводять до значної корекції курсу біткоїна. Природно, що інвестори вимушені виводити кошти з високоризикових активів (а BTC досі багато хто відносить до цієї категорії, хоча ходлери з цим не погодяться) за умов дорогих кредитів й дефіциту фіата.

Періоди 2014, 2018 та 2022 років саме припадали на зменшення глобальної ліквідності. У ці ж самі роки спостерігалися глибокі фази ведмежих ринків, коли BTC, як правило, знаходив локальне дно. Цікаво, що локальні піки вартості головного цифрового активу зазвичай досягалися незадовго до максимального рівня сукупної грошової маси у 2013, 2017 та 2021 роках відповідно.

Довгостроковий тренд

Статистичні дані останніх років свідчать про те, що темпи зростання фіатної грошової маси не лише залишаються високими, а навіть зростають (особливо після спроб інфляційного стимулювання економіки під час локдаунів). Періоди зниження обсягів грошової пропозиції відбуваються регулярно (приблизно раз на чотири роки), але вони не є занадто тривалими.

Навпаки, вони призводять до рецесій та стрімкого зростання безробіття внаслідок негнучкого ринку праці та державного регулювання. Економічна криза сприяє суспільній підтримці нових стимулювальних (а фактично – інфляційних) заходів. Отже, уряди та центробанки мають змогу продовжувати емісію та збільшення державної заборгованості.

У цьому контексті лише біткоїн пропонує гідну альтернативу у вигляді стабільної та передбачуваної пропозиції монет. Обмеженість біткоїна зростає ще більше з кожним халвінгом, що вдвічі зменшує винагороду за видобуток блоку. Отже, біткоїн стає все більш «твердими грошима», а здатність фіатних валют виконувати функції збереження вартості продовжує знижуватися.

Вже зараз громадяни багатьох країн змушені створювати додатковий попит на нерухомість, акції, дорогоцінні метали тощо у спробі захистити свої заощадження. Проте всі ці варіанти мають суттєві недоліки у порівнянні з біткоїном: нижча ліквідність, більша непередбачуваність ціни у довгостроковому періоді, значне оподаткування та регулювання, витрати зі зберігання тощо. Таким чином усвідомлення переваг біткоїна може навіть прискорити перетік капіталу до BTC з інших секторів фінансового та реального секторів економіки.

Динаміка глобальної ліквідності вказує на те, що мінімум цього циклу був досягнутий у листопаді 2022 року, а останніми місяцями спостерігається поступове зростання грошової маси в більшості країн. Тому, відповідно до історичних даних, можна очікувати на стале відновлення курсу біткоїна найближчими місяцями.

Біткоїн та глобальна ліквідність: який зв'язок?
Кількість сатоші, що можна придбати за $1. Джерело: Buy Bitcoin Worldwide.

Проте все більша кількість власників монет аналізують свій фінансовий стан у біткоїн-вимірі, а не фіатному обчисленні. BTC поступово стає універсальним засобом виміру вартості, який дозволяє точніше прогнозувати фінансову діяльність. Зокрема його дефляційна природа (не тільки відносно фіатних валют, а й товарів з реального сектору економіки) заохочує накопичення та інвестиції.

Натомість традиційна фінансова система вже не може відійти від «інфляційної спіралі». Часткове резервне покриття, значний бюджетний дефіцит та державний борг, стимулювання експорту та залежність від фіатних резервних валют означають необхідність постійного зростання грошової маси. Отже, тенденції глобальної ліквідності лише пришвидшують гіпербіткоїнізацію та перехід на Біткоїн-стандарт навіть серед консервативних верств населення.

Висновки

Біткоїн стає одним із центрів перетоку капіталу в періоди збільшення грошової маси в найбільших економіках світу. Його курс зростає пропорційно до динаміки агрегату М2. У періоди тимчасової корекції пропозиції грошей курс BTC також коригується. Отже, маніпулювання емісією фіатних грошей стає основною причиною волатильності біткоїна, за яку його й критикують провідні ЗМІ та експерти. У довгостроковому періоді біткоїн та фіатні валюти будуть розвиватися у протилежних напрямах: BTC стає все більш рідкісним товаром, а фіатні валюти – дедалі інфляційнішими. Вищі темпи зростання грошової маси у світі останніми роками лише сприяють гіпербіткоїнізації та укладанні угод та контрактів у біткоїнах без прив’язки до фіатного виміру.

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Формування середнього класу залишається одним із пріоритетів України. Проаналізуємо, який стан справ зараз і на які біткоїн-статки можуть розраховувати українці. Дмитро Харьков 26 лютого 2024
З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024