Розквіт та занепад платформи Bakkt

Розквіт та занепад платформи Bakkt

Свого часу платформа Bakkt була надією та одним із ймовірних драйверів Біткоїн-індустрії. Проте сподівання не виправдалися. Компанія не лише не добилася поставленої мети, а навпаки, почала занепадати.

Основні факти про Bakkt

Bakkt Holdings – це компанія та платформа для цифрових активів, насамперед біткоїна. Вона була заснована у 2018 році Intercontinental Exchange (ICE), материнською компанією Нью-Йоркської фондової біржі (NYSE). Вона декларувала мету – створення глобальної екосистеми для цифрових активів.

Платформа Bakkt дозволяла своїм клієнтам купувати, продавати, зберігати та витрачати біткоїни, а також отримувати винагороду за їх зберігання.

Bakkt довгий час функціонувала для обслуговування приватних осіб, трейдерів та інституційних інвесторів. Її традиційно сильними сторонами були безпека та відповідність нормативним вимогам. До того ж Bakkt пропонує набір послуг зберігання та торгівлі цифровими активами для інституціональних інвесторів. Платформа сприяє використанню BTC у повсякденній діяльності, роблячи такі послуги доступнішими порівняно з традиційними активами.

Bakkt також уклала стратегічний союз із компанією Global Payments з метою забезпечення викупу BTC та надання додаткових послуг для клієнтів у межах програми лояльності. Таким чином компанія адаптувала підхід banking-as-a-service до сегмента цифрових активів. Протягом тривалого часу Bakkt була одним із лідерів з інновацій на розширенні спектра послуг, що надавалися біткоїнерам з різних країн.

Криза Bakkt

Проте з часом конкурентні позиції платформи почали слабшати. Однією з причин став ведмежий ринок 2022 року, який створив чималі виклики для компаній у цій сфері через корекцію курсу біткоїна, а також низки банкрутств провідних компаній, лендінгових протоколів та централізованих бірж. Природно, що в таких умовах попит на послуги більшості компаній, а також їхні доходи значно знизилися.

Проте, на відміну від багатьох конкурентів, Bakkt не зуміла продемонструвати стрімкого відновлення від початку цього року. Попри стрімке зростання курсу біткоїна до фіатних валют та рекордного сплеску вартості акцій майнерів, капіталізація платформи продовжує знижуватися. Зокрема вартість її акцій на Нью-Йоркській фондовій біржі впала на 43% за останні шість місяців. Перші два тижні 2023 року схарактеризувалися значним зростанням, але потім відбувся новий спад курсу. Очевидно, що конкуренти виявилися більш пристосованими до нових умов та перерозподілили частину ринку на свою користь.

Розквіт та занепад платформи Bakkt
Курс акцій Bakkt за останні шість місяців. Джерело: Yahoo Finance.

На цьому фоні менеджмент Bakkt офіційно оголосив про припинення надання послуг для роздрібних інвесторів з 16 березня 2023 року. Таким чином компанія планує повністю перейти на нову бізнес-модель B2B2C. Вона передбачає співробітництво основного бізнесу з дочірніми компаніями та їхню скоординовану роботу над задоволенням потреб кінцевих споживачів. Отже, тепер Bakkt не співпрацюватиме з власними клієнтами напряму.

Перспективи компанії

Середньо- та довгострокові перспективи Bakkt залишаються неоднозначними через низку негативних та позитивних чинників. До негативних аспектів можна віднести надмірну концентрацію ризиків та значні збитки попри поступовий вихід ринку біткоїна з ведмежого циклу. Неспроможність підтримувати сильні конкурентні позиції у B2C сегменті також підтверджує значні загрози стабільному функціонуванню платформи. Закриття цілого напряму діяльності означає відсутність реальних механізмів для її реформування у межах бізнес-моделі, що існує на цей момент.

Є також чимало чинників, що свідчать про те, що Bakkt вдасться уникнути банкрутства чи неплатоспроможності. Історичні дані вказують на те, що цього року ринок BTC має відновитися хоча б до середини попереднього піка своєї фіатної вартості. Отже, компанії можуть розраховувати на покращення ліквідності та певний приплив коштів від приватних та інституційних клієнтів.

До того ж консенсус-прогноз аналітиків Yahoo Finance дорівнює 2,7, що відповідає рівню Hold (утримання акцій компанії). Отже, продаж цінних паперів Bakkt на цьому етапі виглядає недоречним. Аналітики, спираючись на фундаментальний аналіз, вважають, що справедлива вартість акцій компанії наразі складає $2,42, а фактична – $1,48. Таким чином, аналітики очікують ймовірне зростання вартості на понад 60%.

Розквіт та занепад платформи Bakkt
Очікувана вартість акцій Bakkt. Джерело: Yahoo Finance

Якщо такі прогнози справдяться, то можна очікувати на те, що Bakkt поступиться частиною ринку, але зможе поліпшити власне фінансове становище та уникнути найгіршого сценарію. Представники компанії також анонсували участь у чотирьох інвестиційних форумах, що заплановані на березень цього року. В такий спосіб Bakkt зможе змінити своє позиціювання на ринку та потенційно знайти нових бізнес-партнерів, що готові співпрацювати за новою моделлю B2B2C.

Ситуація, що склалася, досить типова для виходу з ведмежого ринку. Багато компаній з неефективними чи застарілими підходами до надання послуг у цій сфері стикаються зі значними складнощами щодо реорганізації своєї діяльності. Деякі з них на зразок LocalBitcoins взагалі були змушені припинити своє існування. Проте така реорганізація та зміна структури бізнесу необхідні для підготовки до нового бичачого циклу, що може традиційно відбутися після чергового халвінгу.

Висновки

П’ять років тому, напередодні запуску Bakkt, вся Біткоїн-індустрія очікувала на великі зміни. Поява такого великого гравця на ринку повинна була призвести до зростання популярності біткоїна та різкого збільшення його вартості. Але цього не сталося. Bakkt виявилася черговою «фіатною» біткоїн-компанією, яку цікавили лише спекуляції.

Сьогодні у платформи Bakkt є чимало стратегічних проблем у фінансовій та бізнес-діяльності. Відсутність позитивної динаміки попри зростання курсу біткоїна цього року засвідчує необхідність радикального реформування моделі надання послуг клієнтам. Тому менеджмент прийняв рішення про перехід на B2B2C. Хоча Bakkt фактично відмовляється від частки ринку, її середньо- та довгострокові перспективи виглядають задовільними. Вірогідно, вона зможе пережити кризу, але навряд чи зможе бути по-справжньому корисною людям.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024