Довкола світу: як різні країни регулюють Біткоїн

Довкола світу: як різні країни регулюють Біткоїн

Один із головних трендів 2023 року – глобальна легалізація Біткоїна. Попри складну ситуацію на ринку, все більше країн запроваджують регулювання BTC, роблячи його повноцінним платіжним засобом.

У листопаді 2021 року курс біткоїна досяг рекордної позначки у $69 000. Сьогодні BTC торгується в межах $21 000, що в рази менше пікової ціни. Однак інтерес до активу лише зростає, а кількість біткоїн-інвесторів та ентузіастів збільшується в геометричній прогресії. Тому не дивно, що на порядку денному у всьому світі постало питання регулювання Біткоїна. Все більше країн виступають за створення глобальних нормативних рамок, покликаних забезпечити захист користувачів та розвиток галузі.

Наразі у світі існує п’ять моделей регулювання Біткоїна: репресивна (Болівія, Бангладеш і т.д.), консервативна (Китай), ліберальна (ЄС, Україна, США та ін.), легальний обіг (Швейцарія, Японія та ін.), дозвільна, за якої біткоїн визнається законним засобом платежу (Сальвадор, Центральноафриканська Республіка).

Репресивна модель

Репресивна модель передбачає повну заборону на обіг біткоїна. Вона, зокрема, застосовується у Болівії та Непалі. У Бангладеші, наприклад, біткоїн та криптовалюти офіційно заборонені з 2017 року центральним банком. Їх використання може загрожувати ув’язненням.

Консервативна модель

Ця модель передбачає купівлю-продаж BTC через біткоїн-обмінники, але біткоїн при цьому не визнається ні активом, ні легальним платіжним засобом, максимум – товаром. Наприклад як у Китаї. У цій країні операції з біткоїном заборонені Народним банком Китаю для комерційних банків, але дозволені для фізичних осіб; причому вони можуть обкладатися ПДВ.

Ліберальна модель

Така модель передбачає визнання біткоїна як цифрової грошової одиниці. Вона також дозволяє проведення більшості операцій з обігу, але не як із легальним платіжним засобом. Цієї моделі дотримуються, зокрема, у ЄС, Україні, Канаді та США. Так, у ЄС заборонено введення BTC в обіг нарівні з фіатними грошима до того часу, поки не будуть оцінені усі ризики від запровадження активу. При цьому обмін традиційних валют на біткоїн звільняється від сплати ПДВ. У Німеччині в плані легалізації BTC пішли дещо далі. Міністерство фінансів визнало біткоїн як легальний засіб платежу. З ним дозволено усі основні операції, а покупка BTC звільняється від оподаткування.

У Канаді біткоїн визначається як нематеріальний актив, а BTC-транзакції – як бартер. Водночас з 1 червня 2020 року у країні легалізували біткоїн-компанії. Тепер вони, як іноземні, так і місцеві, вважаються підприємствами, що займаються грошовими переказами. Для біткоїн-транзакцій на суму більшу за 10 000 канадських доларів від компанії вимагається звіт за операцію та ідентифікація всіх учасників угоди. Оплата в біткоїнах за товари та послуги підлягає оподаткуванню як бартерна угода, а під час продажу цифрового активу стягується податок на доходи, податок на прибуток або податок на приріст капіталу.

Легальний обіг

Модель легального обігу біткоїна передбачає його визнання як активу і/або легального платіжного засобу. Цю модель першою запровадила Швейцарія, потім – Японія. Також її можна зустріти у деяких штатах США, Великій Британії та Австралії. У Швейцарії біткоїн розглядається як фінансовий актив, що прирівнюється до іноземних валют. А уряд Японії визнав біткоїн засобом платежу, тому все більше суб’єктів підприємництва, зокрема торговців, використовують його у розрахунках.

Дозвільна модель

Вперше у світі вона була запроваджена 7 вересня 2021 року у Сальвадорі. У цій країні біткоїн став офіційним засобом платежу нарівні з доларом США. ЦАР стала другою країною світу, яка ухвалила рішення про легалізацію BTC як платіжного засобу.

Слід додати, що легітимізація біткоїна для міжнародних фінансових розрахунків залежить від МВФ, Світового банку та FATF. Так, МВФ і Світовий банк виступають проти визнання біткоїна як законного платіжного засобу. Представники цих організацій закликали, зокрема, владу Сальвадора позбавити біткоїн статусу законного платіжного засобу через великі ризики для фінансової стабільності не тільки на державному, а й міжнародному рівнях. Цим вони дали зрозуміти й іншим країнам, що не підтримують використання BTC замість фіатних грошей. Тому питання глобальної регуляції Біткоїна наразі все ще залишається відкритим.

Це гостьовий пост Вікторії Рудої. Висловлені погляди є її власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024