Як центробанки впливають на курс біткоїна

Як центробанки впливають на курс біткоїна

Центральні банки відіграють важливу роль у реалізації грошово-кредитної політики усіх країн. Їхні рішення впливають на фіатну вартість більшості активів, включаючи біткоїн.

Інструменти політики центробанків

У теорії центробанки мають бути незалежними від уряду та здійснювати монетарну політику, що відповідає довгостроковим економічним інтересам держави. На практиці ми зазвичай маємо зростання обсягів грошової маси, високу інфляцію, сталий дефіцит та накопичення державного боргу. Це стосується як розвинених країн, так і тих, що розвиваються.

Існує три основних інструменти грошово-кредитної політики, що використовують центробанки для регулювання монетарної бази. Перший – це зміна базової облікової ставки центробанком. Нижчі ставки здешевлюють кредити, що надаються комерційним банкам, а, як наслідок, і бізнесу та населенню. Активне кредитування призводить до збільшення грошової маси в економіці. Відповідно підвищення процентних ставок має стримувальний ефект та зменшує її обсяги.

Другий – це операції на відкритому ринку, тобто купівля та продаж державних цінних паперів. Коли центробанк скуповує цінні папери, додаткова пропозиція грошей створюється в економіці. Такі заходи сприяють монетарному стимулюванню у короткостроковому періоді. Коли ж центробанк прагне сповільнити інфляцію, він починає продавати цінні папери та вилучає частину грошової маси. Цей інструмент систематично використовують у розвинених країнах, де ринок цінних паперів грає значну роль у фінансовій системі.

Третій – це зміна норми обов’язкових резервів комерційних банків. Коли норма зменшується, то банківський мультиплікатор та пропозиція грошей відповідно зростають. Таким чином центробанк залучає комерційні банки до процесу створення грошей та короткострокового стимулювання економіки. Задля сповільнення інфляції регулятор збільшує норму обов’язкових резервів комерційних банків. Цей інструмент більш розповсюджений у країнах, що розвиваються.

Короткостроковий вплив на BTC

Через безпосередній вплив на загальну пропозицію грошей в економіці центробанк опосередковано впливає і на ринкову вартість великої кількості активів. Зокрема під час стимулювальної політики інвестори мають доступ до дешевих кредитних ресурсів, що активно використовуються для купівлі високоризикових активів. Хоча більшість біткоїнерів і не погодиться, що BTC має вважатися високоризиковим активом, приплив грошової маси безпосередньо впливає на його курс. Так, рекордно низькі процентні ставки Федеральної резервної системи (ФРС) США прискорили бичачу фазу ринку у 2021 році та досягнення історичного максимуму ціни BTC у $69 000.

Базова облікова ставка ФРС. Джерело: Trading Economics
Базова облікова ставка ФРС. Джерело: Trading Economics

Саме рішення ФРС мають визначальний вплив на попит трейдерів та інвесторів. Тому долар США зберігає статус резервної валюти у сучасному світі. До того ж більшість інших центробанків, як правило, слідують загальному курсу ФРС. Наприклад, у періоди підвищення ставок (який спостерігається й зараз) країни, де центробанки відмовляться від пропорційного підвищення облікової ставки, відразу стикнуться зі значною девальвацією національної валюти відносно долара США. НБУ також встановив рекордні ставки (25% річних) за останні п’ять років, що пояснюється як макроекономічною ситуацією у світі, так і необхідністю стримувати інфляцію внаслідок агресії РФ.

Базова облікова ставка НБУ. Джерело: НБУ
Базова облікова ставка НБУ. Джерело: НБУ

Агресивна стримувальна політика значною мірою пояснює глибину теперішнього ведмежого ринку та той факт, що вартість BTC вже декілька місяців знаходиться нижче за ціну реалізації (близько $21 000). Але учасники ринку реагують не лише на абсолютний рівень ставок та їхню динаміку, а також й на анонси у зміні політики центробанку.

Так, минулого тижня Голова ФРС Джером Павелл зазначив: «Є сенс сповільнити темпи зростання ставок, адже ми підходимо до рівня, що має дозволити сповільнити інфляцію. Час для зменшення темпів зростання може настати вже у грудні». Ринок біткоїна відразу відреагував позитивно. Навіть менше підвищення ставок, ніж планувалося раніше (50 б. п. та 75 б. п. відповідно), дозволяє сформулювати очікування щодо суттєвої зміни політики ФРС наступними місяцями.

Довгостроковий вплив на BTC

Попри значну невизначеність у короткостроковому періоді, довгострокова ситуація є значно більш передбачуваною. Центробанки не можуть тривалий час проводити стримувальну політику, тому що вона призводить до рецесії, значного здорожчання кредитування, високого безробіття тощо. Окрім того, сучасна фінансова система, що використовує фіатні валюти, інфляційна за своєю природою, й центробанки грають переважну роль у цьому процесі.

Через усі ці чинники регулятори надаватимуть перевагу стимулювальній політиці та низьким процентним ставкам (за певними винятками, але не дуже тривалими). Отже, грошова маса долара США та інших фіатних валют буде стабільно збільшуватися, а пропозиція біткоїна буде залишатися майже незмінною (вже видобуто понад 19 із 21 можливого млн монет). Тому курс BTC буде невпинно зростати, і центробанки об’єктивно не можуть перешкодити цьому ринковому механізму.

Американський інвестор Роберт Кійосакі протиставляє біткоїн та центробанки: «Чому я залишаюсь оптимістичним щодо біткоїна? ФРС та Казначейство зазнають краху раніше, ніж зможуть організувати чесну й відповідальну роботу». Біткоїн не має CEO або іншого централізованого органу управління, тому він не має слабких місць, що можуть бути використані задля атаки на мережу.

Відомий біткоїнер Naval стверджує, що технологія Біткоїна створює передумови для економічної координації, що є незалежною від державного впливу. «Біткоїн – це вихід із системи ФРС», – підкреслює він.

Висновки

Центробанки мають декілька основних інструментів, що дозволяють їм змінювати обсяг грошової маси в економіці та короткостроково впливати на вартість BTC. Зокрема значні зміни у рівні процентних ставок пришвидшили бичачу фазу зростання, але й також зумовили затяжний ведмежий ринок. Тому, коли мова йде про волатильність біткоїна, не варто забувати про одне з головних її джерел – політику ФРС та інших регуляторів. Проте у довгостроковому періоді центробанки будуть змушені дотримуватися свого інфляційного курсу, а фіатна вартість BTC буде продовжувати оновлювати історичні максимуми.

Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024
Майбутнє біткоїн-кредитування Майбутнє біткоїн-кредитування Зі зростанням капіталізації біткоїна та його ширшим прийняттям у світі збільшується попит на його використання у вигляді застави при наданні/отриманні позик. Проте сучасна банківська система має занадто багато проблем, які можна розв’язані лише при переході на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 15 квітня 2024