Чого нас навчила ситуація з FTX

Чого нас навчила ситуація з FTX

Ситуація з колапсом біржі FTX так чи інакше вплинула на всю Біткоїн-індустрію. Розберемося, що сталося і як цього запобігти у майбутньому.

Проблеми FTX почалися з оприлюднення звіту про діяльність афілійованого із власником біржі хедж-фонду Alameda Research. З’ясувалося, що 30% активів фонду складають біржові токени FTT. Справжнього розголосу цій історії надав CEO Binance Чанпен Чжао, який заявив, що має сумніви щодо платоспроможності FTX.

Такий інформаційний фон спровокував різку кризу ліквідності, що виникла внаслідок багаторазового збільшеного попиту на виведення активів користувачами, а також залучених коштів від третіх осіб. FTX спочатку заблокувала виведення коштів, а згодом СEO компанії Сем Бенкман-Фрід звернувся до суду із заявою про банкрутство біржі, після чого звільнився.

Згодом виявилося, що лише 10% із $8,8 млрд коштів клієнтів FTX забезпечені ліквідними активами платформи та афілійованих компаній. При цьому, з опублікованих в мережі судових документів виходить, що кількість кредиторів компанії може сягнути 1 млн осіб.

Вплив вказаних подій на увесь ринок важко переоцінити: біткоїн оновив черговий мінімум, разом з ним обвалилася й більша частина альткоїнів.

Що далі?

Наразі казати, що ситуація з FTX та Alameda вирішена – передчасно. За інформацією Bloomberg, нестача ліквідності на балансі біржі сягає рекордних $900 млн, що свідчить про неможливість оперативного задоволення усіх вимог кредиторів.

Водночас ситуація дозволяє детально вивчити причини краху біржі, зіставити їх із наслідками та зробити послідовні та правильні висновки. Отже, що потрібно враховувати кожному учаснику Біткоїн-ринку:

1) Не довіряйте людині на всі 100%, чи то інфлюенсер, Сем Бенкман-Фрід, Чанпен Чжао чи будь-хто. Імідж не дорівнює безпеці. Тому завжди робіть своє власне дослідження.

2) Ринок має велику кількість проблем, а в багатьох учасників індустрії відсутнє розуміння елементарних принципів її функціонування, що, своєю чергою, тягне прийняття емоційних та нераціональних рішень. Навчайтеся та не робіть поспішних висновків.

3) Не варто очікувати швидкого повернення грошей FTX (або взагалі повернення). Наприклад, у гучній справі про банкрутство MT.Gox кредитори вже майже 10 років чекають на свої виплати. Тому ситуацію необхідно сприймати як платний, хоч і досить дорогий, урок.

4) Ніколи не намагайтеся відкуповувати panic sale. Є сенс у виключно раціональному розпорядженні власними активами. Безумовно, аналізуючи статус-кво ринку, варто вміти відрізняти розпродаж активів внаслідок інформаційного шуму.

5) Не зберігайте гроші на централізованих біржах. Не ваші ключі – не ваші монети. Холодні гаманці — найкраще рішення для безпеки ваших активів.

6) Звертайте увагу на резерви бірж та інших проєктів, з якими взаємодієте фінансово. Обходьте стороною проєкти, які зростають непропорційно швидко й пропонують умови набагато кращі у порівнянні з ринком в цілому, а також, залучають кредити для власної операційної діяльності.

Ситуація з FTX є досить показовою та повчальною. Компаніям не варто у жодному разі використовувати створений нативний токен для застави. Досвід FTX також чітко демонструє, що не варто брати кошти в позику. Крім цього, підтримка значного резерву – категорично необхідна умова, що забезпечує сталий розвиток будь-якого проєкту.

«Те, що ринок переживає останній тиждень – чудове нагадування цінності витоків та основних принципів Біткоїна. Розуміючи важливість децентралізації та володіння своїми активами, ми у Weld Money взяли вектор на розробку ноу-хау – «децентралізованої криптокарти». Ви будете єдиним власником приватних ключів від свого некастодіального гаманця, типу TrustWallet. Активувавши weld card, ви зможете розраховуватися біткоїнами та криптовалютами у будь-якого мерчанта по всьому світу», – каже Ірина Лоренс, CBDO та кофаундерка Weld Money.

Про важливість дерегуляції та децентралізації зазначає також CTO Weld Money Леонід Колода: «Немає довіри до того, чим не можеш управляти та розпоряджатися на всі 100%. Децентралізація є єдиним способом зберегти як активи, так можливість безперешкодного доступу до них у будь-який момент».

Підбиваючи підсумки, можна зазначити, що з огляду на подекуди категорично високі ризики, пов'язані з операціями з біткоїном та криптовалютами, убезпечити власні активи на всі 100% досить важко, але, дотримуючись правил та порад, описаних вище, ризиків стане значно менше.

Це гостьовий пост Євгенія Берковського, райтера Weld Money. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Аналіз різних ціннісних пропозицій Біткоїна та нерухомості в часи геополітичної нестабільності. Леон Ванкум 18 лютого 2024
Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Як ноукоїнери вирішують, чи купувати їм біткоїн? Як їм це зробити? Як їм взаємодіяти із Біткоїном? На кожному з етапів цього шляху є безліч варіантів вибору. Сантьяго Варела 17 лютого 2024
Сендвіч «Рубен» та активація CTV Сендвіч «Рубен» та активація CTV Ви бачили ці бутерброди замість фото профілю? Вони є соціальним сигналом у спробі досягти консенсусу щодо активації змін у Біткоїні. George 203 11 лютого 2024