Per aspera ad astra: історія злетів і падінь біткоїна

Per aspera ad astra: історія злетів і падінь біткоїна

Протягом усієї своєї історії Біткоїн щоразу доводив свою непереможність та стійкість, попри недовіру державних структур та звинувачення у відсутності забезпечення реальними активами.

Сатоші Накамото, творець Біткоїна, запустивши перший блок мережі 3 січня 2009 року, розпочав історію альтернативної фінансової системи, здатної змінити усталені принципи.

Зараз ми знаходимося у черговій ключовій точці, коли біткоїн втратив майже 80% від свого максимуму ($69 000 у листопаді 2021 року), а тому багато хто ставить собі питання – чи оговтається BTC від удару? Але шлях біткоїна завжди був сповнений стрімких злетів і падінь, і сьогодні ми розглянемо як усі ці роки він справлявся з викликами та ставав лише сильнішим.

Перша криза: ціна в $1 і злом біржі Mt.Gox

У лютому 2011 року курс біткоїна досяг порогу в 1 BTC за $1, при тому, що роком раніше за $1 можна було купити понад 1000 BTC. Мережа почала приваблювати нових користувачів та майнерів після перших згадок у ЗМІ. За пів року її обчислювальна потужність зросла у 40 разів.

Навесні про Біткоїн написав журнал TIME, позиціонуючи його як технологію, здатну кинути виклик державам та світовій банківській системі. Це підштовхнуло його курс до $32. Після значної корекції до $10 та відновлення до $17, біткоїн стикнувся з першим серйозним випробуванням – зломом біржі Mt.Gox.

Mt.Gox – це одна з перших біткоїн-бірж у світі, на частку якої припадало в ті роки понад 70% від обсягу торгів BTC. Перші її зломи трапилися ще в березні 2011 року, через що з платформи було виведено 80 000 BTC. Але криза для біткоїна настала лише в червні, після першого публічно зафіксованого злому. Тоді зловмисники за допомогою вкраденого облікового запису адміністратора вивели 25 000 BTC, що обвалило ціну біткоїна з $17 до $0,01 – більш ніж у 1700 разів.

Але попри такий значний удар і розмови про «бульбашку», біткоїн залишився в грі – до 1 січня 2012 він уже торгувався по $5 (у 500 разів вище мінімуму після злому), а до квітня 2013 вище $130 (зростання ще у 26 разів). 28 листопада 2013 року біткоїн подолав важливий психологічний бар'єр – $1000 за 1 BTC.

Друга криза: ведмежий ринок та крах біржі Mt.Gox

У лютому 2014 відбувся другий злом біржі Mt.Gox та її повна ліквідація. Як виявилось, крадіжки відбувалися весь період з 2011 по 2014 рік – за цей час було вкрадено понад 850 000 BTC або близько 7% від усієї емісії біткоїна. Платформа зупинила виведення активів та відключила сайт. 28 лютого Mt.Gox оголосила про свою неплатоспроможність, банкрутство та закриття.

Після цього випадку біткоїн втратив понад 50% від своєї колишньої вартості $800-$1000. Протягом усього року його ціна стабільно перебувала в рецесії й до початку 2015 року курс BTC впав до мінімуму в $200, що було на 80% нижче за його максимум.

Суперечки про надійність біткоїна і перша в історії ситуація з 80% знецінення активу, сколихнули спільноту і спонукали великі компанії заговорити про біткоїн. Перші ознаки масового прийняття біткоїна з’явилися у грудні 2014 року з інтеграцією біткоїн-платежів у Microsoft, а через чотири роки після публікації в TIME, біткоїн потрапив на обкладинку іншого авторитетного видання – The Economist.

Попри два роки відносного затишшя, на початку 2016 року, ціна біткоїна виросла у понад два рази – до $430, а ще через рік у січні 2017 року повернулася до рівня у $1000. З цього моменту про біткоїн починають говорити скрізь. Він почав зростати небувалими темпами разом з усією Біткоїн-індустрією. Всі сумніви після краху Mt.Gox відійшли у минуле і 16 грудня 2017 року курс BTC досяг $17 700, а його капіталізація перевищила $330 млрд.

Третя криза: кінець бичачого тренду

Інвестори чекали на продовження космічного зростання курсу біткоїна. Але кожен бичачий цикл закінчується – 18 грудня 2017 року курс біткоїна розпочав новий цикл рецесії й за кілька днів втратив близько 40% від свого максимуму.

Подальшому падінню сприяли великі соцмережі – Twitter та Facebook, а також Google, які заборонили рекламу біткоїна та криптовалют на своїх майданчиках.

Ще однією негативною подією стала заборона біткоїна у Південній Кореї та Китаї. Всі плани пізніх інвесторів канули в небуття – протягом 2018 курс продовжував падіння і рівно за рік – 16 грудня 2018 року, досяг мінімуму в $3300, впавши на 81%.

Наступні півтора року курс біткоїна знаходився в діапазоні між $3000 і $13 000, поступово відігруючи значення, спочатку до $8000, потім до $11 000. Цей період ознаменувався черговими міркуваннями про крах Біткоїна та правовими питаннями його використання. Але настав 2020 рік – почався економічний спад через глобальне поширення вірусу COVID-19.

Четверта криза: заборона майнінгу в Китаї та обвал курсу BTC

На початку 2020 року, курс біткоїна, завдяки каскаду позитивних новин, наприклад, анонсу про прийняття BTC як оплату компанією Tesla, почав зростати. У січні 2021 року він уже торгувався по $41 000, що було особливо важливо на тлі економічної кризи, що розросталася, і падінні вартості традиційних фінансових активів. Після цього на біткоїн нарешті звернули увагу великі корпорації – інституційні інвестори почали купувати BTC, що призвело до рекордних $63 600 за 1 BTC.

Природно, після цього почався період корекції, який посилився забороною майнінгу у Китаї. У КНР розташовувалося понад 50% усіх потужностей біткоїна та їх поспішний переїзд в інші країни по всьому світу сильно вдарив по хешрейту, знизивши його до значень 2019 року.

Але нова криза почалася не одразу. Після тривалої літньої корекції, що знизила ціну біткоїна на 50%, у жовтні 2021 року він відіграв свої позиції завдяки легалізації в Сальвадорі й запуску ф'ючерсів на біткоїн. Як результат – новий рекорд у $69 000. На сьогодні це найвища точка для BTC.

У 2022 році, біткоїн знецінився відносно долара на 70% - з $69 000 у жовтні 2021 до $19 000 у жовтні 2022 року. Сильним ударом для нього і всього ринку в цілому, став крах стейблкоїну UST, що став однією з причин нового ведмежого ринку.

Біткоїн проти світової фінансової кризи

За однією з теорій, Сатоші Накамото створив Біткоїн як відповідь на світову фінансову кризу 2008 року. Його метою було створення повністю незалежної від банків, держав та регуляторів системи, здатної «повернути гроші людям». Дати кожній людині повний, нічим не обмежений контроль над своїми активами.

У таких умовах особливого значення набуває використання настільки ж незалежного та універсального інструменту для використання біткоїна. Таким інструментом може бути крипто необанк Trustee Plus – сервіс нового покоління, що надає всі способи взаємодії зі світом біткоїна, від купівлі та продажу BTC через банківські картки до переказу за номером телефону.

Що буде з біткоїном далі?

Чотири описані нами кризові етапи в історії Біткоїна, насправді не єдині – можна виділити ще безліч дрібніших подій:

  • У 2011 році першою подією, що вплинула на волатильність біткоїна, стала відмова компанії Paxum приймати BTC;
  • У грудні 2013 року на рухи курсу біткоїна вплинуло рішення Китайского уряду заборонити будь-яке його використання;
  • До заборони майнінгу в Китаї, ціна біткоїна залежала від сезону дощів, що впливає на діяльність майнерів;
  • На початку 2022 року, курс монети сколихнули протести в Казахстані – країни, яка посідає друге місце з майнінгу BTC. Це вплинуло на хешрейт мережі, а надалі й на курс монети;
  • Підвищення ставки Федеральної резервної комісії США через високий рівень інфляції 2022 року щоразу впливає на курс біткоїна, змушуючи інвесторів вкладатись у традиційні активи.

І щоразу Біткоїн справлявся з будь-якими труднощами, щороку набираючи все більше прихильників та користувачів. Попри заборони уряду Китаю та Південної Кореї, він був визнаний офіційним платіжним засобом у Сальвадорі, швейцарському Лугано, Центральноафриканській Республіці. Всупереч складнощам, BTC відновив хешрейт мережі до попереднього рівня і вище – у жовтні 2022 року він склав рекордні 295 Eh в секунду, що вище в чотири квадрильйони разів, ніж у 2009 році. Навіть зараз у жовтні 2022 року, при курсі орієнтовно в $19 000, його вартість вища у 20 млн разів, ніж у 2010 році.

Щоразу втрачаючи 80% і більше від своєї ціни, він відновлювався та підкорював нові вершини. І є всі підстави вважати, що те саме станеться і зараз. А значить настав час діяти та включатися у світ біткоїн-технологій.

Це гостьовий пост команди Trustee Plus. Висловлені погляди не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024