Перспективи розвитку Біткоїн-індустрії у Вірменії

Перспективи розвитку Біткоїн-індустрії у Вірменії

Вірменію нечасто згадують у контексті розвитку глобальної Біткоїн-екосистеми. Втім, у неї є потенціал і всі шанси стати помітним гравцем на світовій арені.

Розвиток майнінгу

За даними Cambridge Electricity Consumption Index, частка Вірменії у світовому хешрейті Біткоїна становить 0,01%. З одного боку, даний рівень є досить низьким, та він майже не впливає на загальні тенденції у глобальному майнінгу. З іншого боку, беручи до уваги кількість населення країни (трохи менше ніж 3 млн людей) та рівень економічного розвитку (127-у позицію за ВВП), майнінг розвивається пропорційно до об’єктивних можливостей.

Окрім того, є низка позитивних трендів. Так, нещодавно одна з майнінгових компаній отримала додаткові потужності у 60 МВт за рахунок гідроенергії з однієї з найбільших річок Вірменії Раздан.

Схожий підхід до використання гідроенергетики реалізовано у Сальвадорі та інших країнах. Отже, Вірменія стає більш відкритою до застосування Біткоїн- та майнніг-інновацій.

На сьогодні у Вірменії функціонують два найсучасніших майнінгових центра, що використовують новітнє обладнання для видобутку біткоїнів. Відомо про 3000 майнерів, що ефективно виконують свої функції, але є плани щодо розширення мережі до 120 000 одиниць. Вже інвестовано понад $50 млн, та обсяг інвестицій може пропорційно зростати у майбутньому.

Електростанція, що частково використовується для майнінгу. Джерело: Arka
Електростанція, що частково використовується для майнінгу. Джерело: Arka

Проте існують і певні проблеми, що перешкоджають успішній реалізації довгострокових проєктів. Головною з них є значна залежність від іноземних джерел енергії. Наразі Вірменія імпортує близько 85% енергоресурсів з Росії, 70% з яких використовуються для покриття потреб в електропостачанні. Стимулювання енергетичної незалежності, насамперед через розвиток гідроенергетики, може бути визначальним для пропорційного збільшення виробництва власної енергії. Щобільше, надлишкова енергія, як правило, утворюється під час роботи гідроелектростанцій, і вона може бути ефективно використана для майнінгу біткоїнів.

Біткоїн як драйвер секторів економіки

Багато галузей та секторів вірменської економіки стикається з викликами, що, на думку експертів, можуть бути успішно вирішені за допомогою Біткоїна. Одним із прикладів виступає аграрний сектор, а особливо – виробництво молочних продуктів. Попри субсидіювання галузі з боку уряду, вірменські виробники не можуть реалізувати свій потенціал та досягти цільового рівня доходів.

Експерт TechStory Роан Масаван зазначає: «Використання біткоїна може сприяти зростанню прибутків через приймання платежів від іноземних клієнтів без значних комісій, характерних для традиційних фінансових інститутів».

Масаван додає, що виробники молочної продукції можуть успішно співпрацювати навіть із тими покупцями, що не мають доступу до банківської інфраструктури.

Аналітики технологічного порталу Reviewsed підкреслюють потенційні переваги використання біткоїна у виробничій галузі Вірменії. Головні переваги – це розширення експортного потенціалу через використання швидких та дешевих транзакцій. Переваги Lightning Network також можуть стати у нагоді для оптимізації невеликих транзакцій з партнерами у сфері роздрібної торгівлі. Таким чином вірменські компанії можуть ефективно пришвидшити залучення іноземного капіталу, а також сприяти індустріальному зростанню цілої галузі.

Регулювання Біткоїн-індустрії

Переваги Вірменії відносно інших юрисдикцій можуть бути успішно реалізовані лише в разі вирішення основних регуляторних викликів. Зокрема, законодавче визначення Біткоїна, залучення іноземних інвестицій, а також помірні податки та розвиток інфраструктури є вкрай важливими для сталого прогресу. Наразі регуляторний розвиток у Вірменії значною мірою непослідовний. У країні функціонує місцева Блокчейн-Асоціація, що сприяє впровадженню реформ, хоча цей процес доволі повільний.

Уряд Вірменії запровадив Вільну економічну зону (ВЕЗ) у 2018 році, у тому числі з метою залучення Біткоїн- та блокчейн-інвестицій у країну. Резидентам пропонуються сприятливі умови, зокрема нульову ставку податку на додану вартість, а також звільнення від експортних та імпортних мит. У червні цього року Комітет з державних доходів звернувся до центробанку з вимогою розробити регулювання Біткоїн-індустрії. Ті законодавчі документи, що існують не повною мірою задовольняють потреби учасників ринку. Тому тіньові операції становлять значну частку від усіх транзакцій із цифровими активами.

Вільна економічна зона у Вірменії. Джерело: Суспільне Радіо Вірменії.
Вільна економічна зона у Вірменії. Джерело: Суспільне Радіо Вірменії.

Аналітик Arcane Research Жерен Мелерад вважає, що недостатнє використання гідроенергії створює основні перешкоди для зміцнення глобальних Біткоїн-позицій Вірменії. «У Грузії 75% енергії генерується за допомогою гідроенергії, а у Вірменії – лише 31%», – зазначає експерт. Законодавчі реформи можуть сприяти створенню прозорих умов для бізнесу та розвитку інфраструктури у країні.

Висновки та рекомендації

Попри обмежені економічні можливості, Вірменія робить кроки у вірному напрямку. Значення Біткоїн-індустрії усвідомлюється як державними установами, так і бізнесом. Інвестиції в обладнання, інфраструктуру та ВЕЗ зростають. Наступні рекомендації можуть пришвидшити цей процес.

1. Здобуття енергетичної незалежності, насамперед за допомогою гідроенергетики, де країна має унікальні ресурси. Досвід Грузії може бути корисним у цьому контексті.

2. Розробка прозорих вимог до учасників ринку, зокрема для бірж та обмінних установ. Таким чином загрози тіньового сегмента ринку можуть бути нівельовані.

3. Інтеграція до європейського та загальносвітового простору з концентрацією на майнінгових технологіях та Біткоїн-інфраструктурі. Стратегія національної Блокчейн-Асоціації є доречною для послідовної реалізації реформ.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024