Біткоїн чи SWIFT: вибір очевидний

Біткоїн чи SWIFT: вибір очевидний

Прогрес не стоїть на місці. Якщо останні десятиліття лідером у здійсненні міжнародних фінансових переказів була система SWIFT, то з винаходом Біткоїна ситуація почала змінюватися.

Характеристика та порівняння

У 1970-ті роки стало очевидно, що телеграфна система остаточно застаріла та потрібні нові підходи для обміну інформацією. Тому у 1973 році для здійснення міжнародних платежів була заснована система SWIFT. Вона охопила понад 200 банків з 19 країн. На сьогодні через SWIFT щодня проходять платежі на $5 трлн.

SWIFT функціонує з використанням принципів KYC/AML. Тобто усі клієнти мають надати відповідну персональну інформацію та підтвердити джерело доходів та факт того, що кошти не використовуються в операціях з відмивання грошей, що отримані злочинним шляхом. Дані вимоги постійно доповнюються та розширюються. Як наслідок – банки можуть вимагати додаткову інформацію та відхиляти платежі у разі, якщо регулятор незадоволений наведеними даними та поясненнями.

Переказ у мережі SWIFT триває від 1 до 5 банківських днів (тобто платіж не може бути здійснений у вихідні та святкові дні). У більшості випадків платіж зараховується на рахунок отримувача протягом 2-3 днів. Комісія становить не менше 0,5% від обсягу переказу (але не менше 5 грн та не більше $500 + $12). Якщо платіж здійснюється з кредитної карти, то утримується додатково 3%. Отримувач також сплачує 0,5%, якщо зарахування відбувається на карту з іноземною валютою. У разі якщо карти відправника та отримувача у різних валютах (наприклад, у доларах США та євро відповідно), стягується додаткова комісія за конвертацію валюти, що може бути вищою за процент за переказ коштів.

Система міжнародних платежів через SWIFT. Джерело: IHodl
Система міжнародних платежів через SWIFT. Джерело: IHodl

SWIFT був беззаперечним лідером у забезпеченні міжнародних переказів до появи Біткоїна у 2009 році. На відміну від SWIFT та інших опцій, Біткоїн запропонував децентралізовану та пірингову систему передачі даних та пересилки коїнів між власниками BTC. Функціонування роботи Біткоїна не потребує посередників та довіри до інших учасників фінансової системи. Натомість кожен може самостійно перевіряти коректність переказів за допомогою повної ноди. На сьогодні через Біткоїн проходить близько $700 млн щодня.

Використання Біткоїна не потребує дотримання жодних KYC/AML вимог. Навпаки, переказ коїнів відбувається із дотриманням псевдоанонімності всіх учасників процесу. Хоча централізовані біржі вимагають надати офіційні документи та підтвердити особу, децентралізовані біржі створюють максимально комфортні умови для торгівлі з дотриманням приватності. Оскільки посередники відсутні, то ніхто не може скасувати переказ BTC за умов, що відправник не намагається сфальсифікувати транзакції чи виконати «подвійну трату».

Переказ у мережі Біткоїна триває, як правило, не більше 15 хвилин. Щобільше, біткоїн-перекази доступні у будь-який день та час, включаючи вихідні та свята. На сьогодні середня вартість транзакції у мережі Біткоїна складає лише $0,95, а отримувач не сплачує жодних комісій. Окрім того, протокол другого рівня Lightning Network дозволяє проводити майже миттєві транзакції, що коштують лише декілька центів, а іноді можуть бути взагалі безплатними.

Перехід на Біткоїн-стандарт

Відомий біткоїнер Шинобі вважає, що Біткоїн замінить SWIFT навіть швидше, ніж він витіснить такі традиційні платіжні системи, як VISA. «Біткоїн та Lightning Network почнуть широко використовуватися компаніями та бізнесом навіть раніше, ніж він стане панівною системою для споживчих платежів». Експерт вважає, що підприємці матимуть додаткові стимули до впровадження таких інновацій у найкоротші терміни. «Просто легше переконати кілька тисяч компаній у корисності таких рішень, ніж переконати сотні мільйонів споживачів».

Загалом Біткоїн створює систему, що є взаємовигідною як для бізнесу, так і для споживачів. Швидкі, надійні та дешеві перекази є оптимальними для прискорення торгівлі та інтеграції виробничих потужностей на глобальному рівні. До того ж деякі країни, що розвиваються не мають розгалуженої банківської системи, а Біткоїн може бути використаний будь-де, де є інтернет. Комбінування основної мережі Біткоїна та Lightning Network дозволить використовувати біткоїн-транзакції як для великих, так і малих переказів.

Система міжнародних платежів за допомогою Біткоїна. Джерело: ResearchGate.
Система міжнародних платежів за допомогою Біткоїна. Джерело: ResearchGate.

Збільшення частки транзакцій з використанням BTC є вкрай важливим для України в умовах відбудови власної економіки. Зокрема пришвидшення та здешевлення переказів з усіх регіонів світу важливе для реалізації амбітних проєктів із залученням іноземних партнерів та інвесторів. Створення повноцінної Біткоїн-інфраструктури та розвиток декількох Біткоїн-хабів безпосередньо залежить від активного використання біткоїна як засобу платежу як всередині країни, так і на міжнародному рівні.

Висновки

Глобальна економіка потребує ефективних рішень для міжнародних переказів. Розробка та впровадження SWIFT стали значним здобутком для світової економіки у 1970-ті та наступні десятиліття. Проте досить повільні та дорогі перекази, що потребують погодження декількох банків, не відповідають вимогам сучасного динамічного бізнесу.

Інноваційна система, що реалізується за допомогою Біткоїна вирішує ці виклики через піринговий підхід до здійснення платежів, який не потребує жодних посередників. Перехід на Біткоїн-стандарт може стати головною передумовою економічного зростання у багатьох країнах, що розвиваються.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024