Як захистити свої заощадження за допомогою Біткоїна

Як захистити свої заощадження за допомогою Біткоїна

Біткоїн вважають валютою майбутнього, яка не залежить від центральних банків, що управляють грошима, які через інфляцію постійно знецінюються. Саме Біткоїн може допомогти зберегти ваші заощадження попри будь-які негативні чинники.

Чому люди обирають Біткоїн

Популярність Біткоїна обумовлена ​​його повною прозорістю завдяки технології з відкритим вихідним кодом та можливістю публічної перевірки. Завдяки своїй децентралізованій природі Біткоїн безпечніший, ніж традиційні платіжні системи.

Завдяки дефляційній моделі курс біткоїна має нескінченний потенціал для зростання, втім на початку 2022 року відбулося його падіння. Це сталося на тлі макроекономічної невизначеності, яка викликана зростанням інфляції, розхитаним фондовим ринком, підвищенням відсоткових ставок і побоюваннями рецесії.

Однак, учасники ринку впевнені, що у довгостроковій перспективі біткоїн не лише поверне втрачені позиції, а й значно їх перевищить.

Тому попри волатильність, біткоїн зберігає свою популярність та залишається перспективним плацдармом для інвестицій. А під час війни він може стати єдиним механізмом захисту заощаджень українців, у тому числі від обмежувальних дій з боку державних фінансових регуляторів.

Як в Україні обмежують покупки біткоїна

Після початку повномасштабного військового вторгнення РФ, з метою запобігання непродуктивному відтоку капіталу з країни, Нацбанком України було запроваджено нові правила, згідно з якими було обмежено зняття готівки та деякі валютні операції. Зокрема обмеження торкнулися транскордонних валютних операцій та операцій «quasi cash», до яких входить торгівля біткоїнами.

Відтак було встановлено ліміт у розмірі 100 000 грн на місяць для фізичних осіб щодо операцій «quasi cash», які можливо здійснювати, використовуючи лише власну іноземну валюту. При цьому здійснювати подібні операції з гривневих банківських рахунків було заборонено повністю.

Український банківський сектор миттєво відреагував на ці обмеження. Зокрема, ПриватБанк заборонив своїм клієнтам здійснення транскордонних переказів валютних цінностей та перерахування валютних коштів для використання на біткоїн-біржах, а також повідомив про те, що не буде підтримувати операції з депозитами у гривні на всіх біржах без винятку.

Водночас українські біткоїн-біржі, такі як KUNA та WhiteBIT, запевнили, що навіть під час дії регулятивних обмежень користувачі, як і раніше, можуть заводити та виводити гривню для здійснення біткоїн-операцій.

Як можна купити біткоїни

Біткоїни можна купити на централізованих або децентралізованих біржах, P2P-майданчиках та OTC-платформах.

Централізовані біржі (CEX) є панівними в екосистемі біткоїн-трейдингу, хоча їх використання суперечить принципу децентралізації як основи існування Біткоїна. Все через те, що централізовані біржі перебувають під управлінням певної організації. Саме вона контролює всі операції, забезпечує технічне обслуговування, розвиток та безпеку біржі. Тому якщо біржу зламають хакери, ви можете втратити все.

Ще один мінус таких платформ – вимога верифікації особистості, що призводить до втрати анонімності користувача.

Для новачків централізовані біржі є найзручнішим інструментом, оскільки надають клієнтам такі додаткові послуги, як контроль ризиків, маржинальний трейдинг тощо. Крім того, здебільшого вони підтримують фіат, тобто можна купити біткоїни за традиційні гроші.

Децентралізовані біржі (DEX) дозволяють торгувати біткоїнами без обмежень, встановлених централізованими біржами, та без участі третіх осіб. До переваг децентралізованих бірж слід віднести анонімність, а також те, що за зберігання та безпеку своїх коштів відповідає сам користувач.

Серед недоліків – обмеженість функціонала та неможливість операцій з фіатними валютами. Крім цього, ліквідність DEX є значно меншою у порівнянні з централізованими майданчиками.

Альтернативним біржовому способу купівлі біткоїнів є їх придбання на peer-to-peer-платформах чи майданчиках, що в умовах можливості запровадження додаткових законодавчих обмежень може виявитися непоганим рішенням.

Peer-to-peer (P2P) майданчики надають можливість купувати та продавати біткоїни без участі третьої сторони, оскільки платформами використовується механізм, що дозволяє сторонам здійснювати транзакції безпосередньо, не використовуючи посередника для утримання коштів або обробки платежів.

Серед переваг P2P-майданчиків – доступ до глобального ринку покупців та продавців по всьому світу, який дозволяє здійснювати біткоїн-транзакції за лічені секунди. Крім цього, у порівнянні із традиційними біржами, які стягують фіксовану комісію чи відсоток, більшість P2P-майданчиків, навпаки, пропонують трейдерам нульову комісію. Також подібні платформи гарантують безпеку транзакцій завдяки ескроу-сервісу, який дозволяє заблокувати кошти та перевести їх лише після того, як обидві сторони виконають умови угоди.

P2P-транзакції потрібно завершити протягом певного терміну: якщо будь-яка зі сторін не зможе виконати умови угоди, активи будуть повернуті.

Недоліком цього інструменту є найменша швидкість торгівлі. Попри те, що P2P-транзакції після підтвердження обома сторонами, як правило, завершуються практично миттєво, одна зі сторін може затримати угоду з різних причин.

Також варто згадати, що для здійснення угод трейдери та інвестори можуть скористатися позабіржовою або over-the-counter (OTC) торгівлею. Але цей метод зазвичай використовується для масштабних операцій.

Висновок

Існує багато способів захистити свої заощадження за допомогою біткоїна. Найбільш поширеним механізмом серед українців залишається купівля і зберігання біткоїнів, яке можна здійснити на різноманітних біржах, P2P-майданчиках або OTC-платформах.

Попри волатильність та коливання ринку, довгострокові інвестиції у біткоїн вважаються надзвичайно перспективними. Вони можуть бути надійним джерелом заощаджень після виходу на пенсію або можуть забезпечити фінансову подушку у разі раптового економічного спаду чи військового конфлікту.

Це гостьова публікація Алли Домбровської, кандидата юридичних наук. Висловлені погляди є її власними й не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024