Старт виплат кредиторам Mt.Gox: що буде з курсом біткоїна

Старт виплат кредиторам Mt.Gox: що буде з курсом біткоїна

Найближчим часом мають розпочатися виплати для користувачів однієї з колись найбільших біткоїн-бірж - Mt.Gox. Згадаймо, що це за майданчик та як поточна ситуація може вплинути на курс біткоїна.

Що таке Mt.Gox

Все почалося 2006 року, коли Джед МакКалеб заснував майданчик для обміну картками колекційної настільної гри Magic The Gathering Online Exchange (MTGOX). Зацікавившись Біткоїном, Джед у липні 2010 року запускає першу онлайн-біржу з продажу ВТС на базі сайту mt.gox. Однак, зіткнувшись зі складнощами та хакерськими атаками, він вирішує продати свій проєкт. Покупцем став голова компанії Tibanne, французький програміст Марк Карпелес, також відомий як Magical Tux. «Звичайний гік, який жив у столиці Японії - Токіо і займався розробкою додатків на замовлення», - описували його тоді ЗМІ.

Марк Карпелес
Марк Карпелес

Марк Карпелес взявся за оптимізацію та доопрацювання платформи. Проте вже у червні 2011 року майданчик зламали, що призвело до відключення сайту на кілька днів. Допомагати відновлювати роботу сайту зголосилися Джессі Пауелл, нині творець біржі Kraken та засновник The Bitcoin Foundation Роджер Вер. Спільними зусиллями їм вдалося розібратися в ситуації та зберегти «обличчя» компанії. Проте програмісти вже на той момент були здивовані неймовірною безтурботністю Карпелеса щодо безпеки майданчика.

Сайт біржі. Джерело: mt.gox
Сайт біржі. Джерело: mt.gox


Занадто великий, щоб упасти?

Далі настав бичачий ринок, коли ВТС у 2013 році зріс із $30 до $1000. За підсумками року через майданчик проходило щонайменше 70% усіх світових транзакцій у біткоїні. Але, попри успіх, почали виникати проблеми в юридичному полі. Компанія судилася з федеральними агентами, а також програла суд на $75 млн своєму колишнього бізнес-партнера Coinlab. Почалися затримки з виплатами, розлючені клієнти почали залишати платформу.

7 лютого 2014 року біржа призупинила всі біткоїн-транзакції, пояснивши це «необхідністю отримання чіткого технічного уявлення про валютні процеси».

Через три дні компанія повідомила про наявність «якоїсь гнучкості транзакцій, що дозволяє змінювати деталі угод». Тобто хтось міг двічі відправляти біткоїни. Перекази з біржі на той момент все ще не функціонували.

23 лютого генеральний директор Марк Карпелес склав із себе повноваження голови майданчика та видалив свої акаунти в соцмережах. Наступного дня було відключено сайт компанії.

Трейдер-протестувальник Колін Берджес
Трейдер-протестувальник Колін Берджес

24 лютого до рук ЗМІ потрапив документ, який містив інформацію, що Mt.Gox втратила 750 000 клієнтських та 100 000 власних BTC (за нинішнім курсом це близько $18 млрд).

28 лютого компанія оголосила про банкрутство, подавши заявку на захист від банкрутства спочатку в Японії, а трохи згодом у США.

20 березня Mt.Gox знайшла на одному зі своїх гаманців, що використовувала до червня 2011 року 200 000 ВТС, які були заарештовані судом.

У серпні 2015 року правоохоронці затримали Марка Карпеллеса. Його звинуватили у шахрайстві, незаконному привласненні коштів та маніпулюванні системою біржі для штучного збільшення балансу акаунтів. Крім того, його звинуватили у привласненні $2,6 млн у вигляді ВТС за пів року до лютневих подій.

У липні 2016 року Марк Карпелес був випущений під заставу у $100 000.

Хто і як зламав Mt.Gox

Згідно з дослідженням компанії з безпеки WizSec, проведеним у квітні 2015 року, атака на біржу розпочалася ще у вересні 2011 року. Саме тоді хакери вкрали приватні ключі від гарячих гаманців Mt. Gox. Виявилося, що зловмисники просто скопіювали їх із файлу wallet.dat, отримавши доступ до депозитів та можливості витрачати ВТС. До середини 2013 року зловмисники вивели з Mt.Gox 630 000 біткоїнів. Через баг в системі Mt.Gox втратила ще близько 40 000 біткоїнів, тому що налаштування wallet.dat дозволяли повторне використання адрес, а система розцінювала деякі перекази хакерів як депозити.

Вкрадені біткоїни надходили на адреси Олександра Винника, після чого потрапляли на біржу ВТС-е. Надалі вони продавалися чи відмивались. Загалом через гаманці біржі ВТС-е пройшло 300 000 крадених біткоїнів. Також у розпродажі крадених монет брали участь біржі Bitcoinica та Bitfloor.

Чому це важливо?

15 грудня 2020 року піклувальник Mt.Gox Нобуакі Кобаяші подав до Окружного суду Токіо план відшкодування коштів кредиторам.

17 листопада 2021 року Окружний суд Токіо затвердив план цивільної реабілітації Mt.Gox.

6 липня 2022 року керуючий банкрутством Mt.Gox Нобуакі Кобаяші розіслав кредиторам листи з викладом плану погашення заборгованості.

Нобуакі Кобаяші
Нобуакі Кобаяші

Кобаяші уточнив, що «приблизно з кінця серпня цього року доти, доки всі або частина виплат, зроблених як початкові виплати, не будуть завершені, нові заявки на виплату не прийматимуться».

Таким чином, у разі початку виплат, на ринок може хлинути 137 891 біткоїн. Якщо враховувати, що люди купували ВТС по $1000, то навіть зараз їхній прибуток перевищує 2000%. Якщо припусти ти, що процес виплат затягнеться і на ринок потраплять близько 50% цих монет, це може викликати колосальний тиск на ціну.

Не зайвим буде згадати, що в травні цього року дії Luna Foundation Guard з продажем 80 000 ВТС призвели до просідання курсу біткоїна з $40 000 до $29 000.

Напрошується питання: «чи варто продавати активи за поточними цінами і не чекати на просадку?».

Важливо враховувати, що багато великих фондів викупили зобов'язання у клієнтів Mt.Gox. Тобто, повернуті біткоїни надійдуть до рук фондів, які можуть продовжити дотримуватись стратегії HODL.

Однак підстрахуватися та встановити стоп-лосс ордера не буде зайвим. Також доцільно морально підготуватися до можливого зниження ціни біткоїна найближчим часом.

Це гостьова публікація аналітика Азамата Ахметжанова. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024