Біткоїн замість пенсії

Біткоїн замість пенсії

Чинна пенсійна система не здатна задовольнити потреби ані теперішніх, ані майбутніх пенсіонерів. З цієї причини все більш актуальним стає використання біткоїна для довгострокових інвестицій, здатних забезпечити фінансову стабільність у похилому віці.

Криза пенсійної системи

Основа вільного ринку – взаємовигідний обмін між усіма учасниками. Наприклад, покупець готовий придбати певний товар лише в тому випадку, якщо його очікувана корисність перевищує граничну корисність грошей, що він сплачує. Продавець, навпаки, готовий продати товар, тому що для нього гранична корисність даної суми є вищою. На жаль, чинна пенсійна система є повною протилежністю ринкового підходу. На сьогодні усі учасники процесу (пенсіонери, громадяни, що працюють та держава) перебувають у вкрай невигідному становищі.

Пенсіонери (у переважній більшості) не отримують гідної компенсації за свою багаторічну працю: так, станом на 1 липня 2022 року, середній розмір пенсійної виплати в Україні становить 4437 грн (приблизно $120). Громадяни, які працюють, роблять пенсійні відрахування, проте стикаються зі складнощами щодо виходу на задовільний рівень життя в майбутньому на пенсії: якщо її номінальний рівень ще може бути прогнозований, то реальний рівень (з урахуванням інфляції) вкрай складно визначити на довгострокову перспективу. Насамкінець, дефіцит Пенсійного фонду України також систематично зростає і наразі складає близько 170 млрд грн.

Динаміка дефіциту Пенсійного фонду України. Джерела: Ціна Держави та ПФУ
Динаміка дефіциту Пенсійного фонду України. Джерела: Ціна Держави та ПФУ

Відкрита збройна агресія РФ також завдає значних соціально-економічних збитків нашій державі, і, без вчасних та інноваційних підходів, ситуація у пенсійній системі навряд чи зміниться на краще.

Біткоїн та пенсії: що спільного?

На думку інвестиційного аналітика Саймона Вілліса, для того, щоб Біткоїн повноцінно використовувався у фінансуванні пенсійних схем, він має відповідати наступним критеріям.

1. Засіб збереження вартості. Біткоїн є найбільш динамічним активом, що зростає протягом останніх 10 років. Він також розглядається як захисний актив, зокрема у порівнянні з іншими цифровими альтернативами. Єдиний критичний аспект у цьому контексті – велика волатильність BTC. Проте, в перспективі в волатильності нема нічого поганого.

«Волатильність не так принципова, якщо інвестування відбуваються на довгий термін», - вважає заступник міністра з розвитку цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.

2. Джерело процентного доходу. Володіння біткоїнами не призводить до формування процентного доходу, тому що гранична пропозиція Біткоїна є обмеженою, і Біткоїн-ком’юніті не підтримає перехід на менш надійний механізм консенсусу Proof-of-Stake. Проте довгострокові тренди підтверджують стрімке зростання вартості BTC як у порівнянні з фіатними валютами, так і товарами з реального сектору. За останні 10 років курс біткоїна зріс з декількох центів до понад $23 000, а його ринкова капіталізація досягла майже $450 млрд.

Динаміка капіталізації біткоїна за останні 10 років (у доларах). Джерело: CoinMarketCap
Динаміка капіталізації біткоїна за останні 10 років (у доларах). Джерело: CoinMarketCap

3. Джерело капітального зростання. Даний аспект напряму залежить від ступеня розповсюдженості біткоїна та його використання в щоденних операціях по всьому світі. Статистика протоколу другого рівня Lightning Network підтверджує, що обсяг мережі досяг історичного максимуму в 4566 BTC. Іншими словами, біткоїн стає все більш популярним як засіб платежу. Дана тенденція є перспективною у контексті зменшення спекулятивного впливу у ціноутворенні.

4. Захист від ринкових ризиків. Біткоїн може виконувати функції ефективного захисту від емісії центральних банків, яка традиційно є головним чинником інфляції. Біткоїн особливо ефективний під час реалізації центробанками політики «дешевих грошей», що передбачає збільшення грошової маси через зниження відсоткових ставок і норми обов’язкового резервування, а також операцій на відкритому ринку. Олександр Борняков зауважує, що такі інвестиції «підходять для досвідчених інвесторів, які добре розуміються на диверсифікації інвестиційного портфеля».

Як це реалізувати

Світовий досвід підтверджує, що біткоїн можна використовувати для накопичення пенсійних резервів у різних формах. Наприклад, тенденції останніх 10 років демонструють, що навіть просто довгострокове інвестування у біткоїн та використання стратегії HODL дозволяє досягати значного накопичення капіталу.

Як інформує The Wall Street Journal, пенсійні фонди США активно розглядають доцільність інвестування в біткоїн. Так, Фонд допомоги та пенсійного забезпечення робітників пожежної охорони Х’юстона інвестував $25 млн у біткоїн та криптоактиви. Втім все ще багато фондів, що займають більш консервативну позицію.

Олександр Борняков впевнений: «Це має бути виключно особисте рішення кожної людини, яке ґрунтується на ясному розумінні, що таке Біткоїн та які особливості цього активу».

Розвиток різних підходів до інвестування із залученням недержавних пенсійних фондів може призвести до якісної трансформації пенсійної системи з активним використанням останніх технологічних можливостей та кращою орієнтацією до потреб кожного громадянина. Позитивним фактором є також суттєвий прогрес у законодавчому регулюванні цього питання.

«Після запуску легального ринку віртуальних активів в Україні з’являться офіційні постачальники послуг (професійні гравці на ринку), які зможуть брати на себе частину роботи та ризиків, пов'язаних з віртуальними активами», — пояснює заступник міністра.

Висновки

Чинна пенсійна система не здатна забезпечити належний рівень фінансової компенсації для пенсіонерів та достатні гарантії для громадян, що працюють. Окрім того, рекордні обсяги дефіциту Пенсійного фонду призводить до значних збитків і на державному рівні.

Алгоритмічно обмежена пропозиція біткоїна та зростання його популярності в повсякденних транзакціях по всьому світу сприяють зміцненню позицій BTC як засобу для довгострокового акумулювання капіталу. А розвиток законодавчого регулювання та зростання конкуренції у сфері недержавного пенсійного забезпечення можуть дозволити кожному громадянину зробити власний вільний та відповідальний вибір із розміщення заощаджень.

Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024
Чи потрібні біткоїнерам ментори Чи потрібні біткоїнерам ментори Глобальний тренд на послуги менторів та коучів у різних сферах існує вже не перший рік. Але наскільки це явище доцільне для Біткоїн-спільноти? Дмитро Харьков 20 травня 2024
Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Як біткоїн впливає на заощадження та інвестиції Через постійну інфляцію фіат позбавляє людей заощаджень й значно спотворює структуру інвестицій. Але Біткоїн дарує надію, що незабаром все повернеться до норми. Дмитро Харьков 17 травня 2024