Біткоїн і золото: порівняння двох основних ринкових форм грошей

Біткоїн і золото: порівняння двох основних ринкових форм грошей

З кожним роком стає все більш очевидно, що фіатна система не здатна забезпечити ані контроль над інфляцією, ані сталий економічний розвиток. Тому підвищеної уваги заслуговують саме ринкові форми грошей, зокрема золото та Біткоїн.

Капіталізація та спільні ознаки

У загальному рейтингу всіх активів (цінні папери, цифрові валюти, дорогоцінні метали тощо) золото залишається безумовним лідером із загальною капіталізацією в $11,91 трлн. Для порівняння: найбільші корпорації Apple і Saudi Aramco мають капіталізацією на рівні $2,77 трлн та $2,37 трлн відповідно. Біткоїн, попри ведмежий ринок, перебуває на досить високій 14-й позиції з капіталізацією в $460 млрд. Він також є найбільш динамічним активом останнього десятиліття.

Порівняння капіталізації золота з BTC та іншими активами. Джерело : 8MarketCap.
Порівняння капіталізації золота з BTC та іншими активами. Джерело : 8MarketCap.

Загалом, можна виділити наступні спільні ознаки між золотом та біткоїном.

1. Обмежена пропозиція. За даними Statista, загальний обсяг видобутого золота у світі у 2018 році складав 4490 тонн. А у 2023 році він зросте до 4533 тонн. Максимальна пропозиція біткоїна, як відомо, також обмежена 21 млн монет, з яких понад 19 млн вже видобуто, а останній коїн буде добутий лише у 2140 році.

2. Свобода від державного впливу та світові гроші. Однією з головних переваг золота та BTC є незалежність від центральних банків. Їхній видобуток та використання також не мають географічних чи інших обмежень.

3. Можливість верифікації учасниками ринку. Спеціальні процедури дозволяють точно ідентифікувати золото та підтвердити його ґатунок. Гасло біткоїна – «Не довіряй – перевіряй», а його алгоритми та цифрові підписи створюють передумови для верифікації всіх транзакцій без необхідності в будь-яких посередниках.

Переваги Біткоїна

Варто відзначити, що золото досить ефективно виконувало свої функції протягом тривалого часу, і золотий стандарт залишався найефективнішою монетарною системою в порівнянні з іншими варіантами. Зокрема, промислова революція в Європі (XVIII – перша половина XIX століття), а також стрімкий технологічний і економічний розвиток Заходу в другій половині XIX століття стали можливим завдяки домінуванню золотого або біметалевого (золото та срібло) стандарту. Лише з розробкою Біткоїна геніальним Сатоші Накамото та його однодумцями виник актив, що має низку серйозних переваг над золотом.

1. Швидкість грошових переказів по всьому світу. Переказ у мережі Біткоїна може займати близько 10 хвилин (включаючи всі необхідні підтвердження), а Lightning Network взагалі дозволяє зробити їх майже миттєвими. Натомість перевозити золото на великі відстані довго, небезпечно та недешево.

2. Мінімальні витрати на зберігання. Апаратні гаманці коштують лише кількасот доларів та дозволяють зберігати BTC на мільйони або мільярди доларів США. А зберігання золотих злитків є складною та дорогою процедурою.

3. Низькі комісії на транзакції та купівлю. Середня вартість транзакції в блокчейні Біткоїна становить менш як $1, а за допомогою Lightning Network вони можуть бути взагалі безплатними або коштувати кілька центів. Велика кількість бірж та обмінних пунктів дозволяє також підтримувати порівняно низькі комісії на купівлю біткоїна: вони можуть складати 1-2% або досягати 10% для анонімних операцій. Ситуація із золотом є іншою. На прикладі одного із комерційних банків, ціна купівлі злитка золота вагою 1 грам складає 1850 грн, а ціна його продажу в цьому ж банку – 2515 грн. Тобто спред становить понад 35%.

4. Можливість використання для мікроплатежів та невеликих транзакцій (наприклад, купити каву або квиток у кінотеатр). Розробка протоколу другого рівня Lightning Network чудово вирішує це завдання. А велика вартість золота робить проблематичними такі операції: треба використовувати дешевший метал, або розписки та банкноти.

5. Стрімке довгострокове зростання вартості. Попри короткострокові коливання ринкового курсу, довготерміновий тренд для Біткоїна є очевидним: значне зростання вартості як у порівнянні із фіатними грошима, так і реальним сектором економіки. Так, вартість золота зросла лише на 11% за останні 10 років, а BTC продемонстрував безпрецедентні 200 000% за цей період.

Динаміка вартості золота та BTC (%) за 10 років. Джерело: LongTermTrends.
Динаміка вартості золота та BTC (%) за 10 років. Джерело: LongTermTrends.

За умови зберігання таких цінових трендів, приблизно за три халвінга (тобто у 2032-2034 рр.) біткоїн зможе випередити золото і стати активом із найвищою капіталізацією у світі.

Колишній CEO MicroStrategy Майкл Сейлор стверджує, що біткоїн демонетизує золото найближчим часом. На його переконання, «золото – це металеві гроші для XIX століття». Натомість у XXI столітті у біткоїна не може бути конкурентів.

Висновки

Ринкові форми грошей мають серйозні переваги перед фіатною системою. Зокрема їхня децентралізація, обмежена пропозиція та можливість бути верифікованими учасниками ринку створює об’єктивні передумови задля взаємовигідної торгівлі, а також зберігання вартості в довгостроковому періоді. Невипадково навіть Сатоші Накамото називав Біткоїн «цифровим золотом». Проте, на додачу до всіх позитивних якостей цього дорогоцінного металу, Біткоїн вдало додав низку позитивних аспектів, пов’язаних із його технологічними інноваціями. Можливість дешевого зберігання, портативність, релевантність як для великих, так і мікротранзакцій, а також довгострокова цінова динаміка доводять переваги Біткоїна для сучасного покоління людей, які не погоджуються із фіатною несправедливістю

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024