Загрози атаки на майнінг Біткоїна надмірно роздуті

Загрози атаки на майнінг Біткоїна надмірно роздуті

Чи є майнінг біткоїнів єдиною точкою відмови? Чи може уряд або інший орган влади контролювати Біткоїн, контролюючи єдину організацію у сфері майнінгу? Що насправді знадобиться, щоб «захопити владу»?

Щоразу, коли я стверджую, що Біткоїн є єдиною децентралізованою криптовалютою, я отримую один з двох аргументів:

1. Моя монета X також децентралізована.

2. Біткоїн не децентралізований через Core та/або майнери.

Я залишу пункт 1 і першу половину пункту 2 на інший день, але аргумент «централізація майнінгу» – це те, що я хочу розглянути в цій статті.

Питання, на які я дам відповідь:

- Чи централізований майнінг біткоїнів?

- Яким чином майнери «контролюють» біткоїн?

- Які ризики атаки 51%?

- Чи мають рацію прихильники альткоїнів?

Децентралізація

Децентралізація є ключовою властивістю Біткоїна. Якщо прибрати децентралізацію, це не цікавий проєкт. Було багато централізованих емітентів грошей – ось що викликає інфляцію і чому ваші заощадження щодня втрачають купівельну спроможність. У відповідь прихильники альткоїнів стверджують, що децентралізація – це різноманітність або, відсуваючи це в бік, що Біткоїн централізований.

По-перше, децентралізація – це не різноманітність. У неї або є критична точка, або її немає. Централізовані речі називаються централізованими, тому що є елемент, через який все може вийти з ладу. У вас або є централізована критична точка, або її немає. Немає насправді чогось середнього, як хотіли б змусити вас думати альткоїнери. Усі альткоїни мають одну або кілька з цих властивостей, які формують таку критичну точку:

1. Творець, який все ще залучений до проєкту;

2. Команда розробників, яка змушує всіх користувачів приймати оновлення (хардфорки); або

3. Фонд/організація, яка визначає, що робитиме монета.

Деякі проєкти мають більше таких критичних точок, ніж інші (ETH має всі три, а XMR лише другу). Проте факт полягає в тому, що якщо існує хоча б одна критична точка, то токен централізований. Уряд цілком може контролювати монету за допомогою будь-яких правил, які вважає за потрібне, через цю єдину критичну точку. Можна, наприклад, заарештувати творця, оподаткувати команду розробників або націоналізувати фонд чи організацію. Метод, за допомогою якого влада може перебрати на себе повноваження, тут не має значення: турбує те, що вона може. Над централізованими монетами можна потенційно перебрати контроль відносно легко.

Тут виникає питання, чи має майнінг біткоїнів критичну точку. Чи може уряд або інший орган влади контролювати Біткоїн, контролюючи єдину організацію у сфері майнінгу? З цього приводу було багато міркувань, і це є темою цієї статті. Що б насправді знадобилося, щоб «захопити владу»?

Що можуть майнери

Завдання майнерів – захистити мережу. Вони роблять це, відшуковуючи доказ роботи. Наявність 51% хеш-потужності мережі дає можливість одному-єдиному майнеру атакувати мережу. Однак це не те саме, що керувати мережею. Атака має обмежений характер і зачіпає лише власників облікових записів, які піддалися атаці (скажімо, біржу). Це на відміну від примусових оновлень мережі, які можуть скинути всі баланси, роздути валюту або змінити усі можливі стимули. Останнє є реальним контролем усієї мережі, справжнім місцем загону, оскільки правила мережі диктує одна група. Перше – це можливий спосіб, у який деякі учасники стають вразливими. Це дві різні речі!

Ця відмінність є вирішальною, оскільки прихильники альткоїнів часто ототожнюють зазначені два варіанти. Ці дві вразливості не однакові. Перша – це вектор атаки з великою кількістю умов, які необхідно виконати, що впливає на обмежену кількість людей; друга – можливість повного перебирання контролю. Вважайте, що в першому випадку це як слабкість в обороні вашої армії, а в другому – перехоплення контролю над армією для яких завгодно цілей завойовника. Перша все ще вимагає від нападника добиватися перемоги відкрито. Друга – це щось, що можна реалізувати без відома когось, окрім найближчого оточення.

Саме з огляду на це ми називаємо альткоїни централізованими. Їх можна взяти під свій контроль, підкорити, змінити за примхою кількох людей. Контролювати велику кількість хеш-потужностей майнінгу – це не те саме, й уразливості тут є обмеженими, не кажучи вже про те, що реалізовувати їх дуже дорого. Це як різниця між однією особою, яка відповідає за банківський рахунок (яка, таким чином, може присвоїти гроші у незаконний спосіб, втекти з грошима тощо) і ймовірністю того, що дійсний банківський переказ може довгий час вимушено чекати, перш ніж його депонують.

Необхідні умови атаки 51%

Щоб зрозуміти це, розберімось, як має бути виконана атака 51%. Щоб здійснити атаку 51%, спочатку потрібно більше хеш-потужностей, ніж є у решти мережі. Це означає отримання великої кількості обладнання для майнінгу, яке коштує чималих грошей. Наразі обладнання має тривалий термін виготовлення, і придбати майнери останнього покоління, як відомо, важко, оскільки таке обладнання, як правило, дуже прибуткове. Використання старого обладнання – це варіант, але економія і зручність такого обладнання з лишком компенсуються неефективністю. У будь-якому випадку, придбання та експлуатація необхідного обладнання дійсно коштує дорого. Для цього потрібні неймовірні капіталовкладення, щоб конкурувати з майнерами, які чесно здійснюють майнінг і заробляють на цьому чималі гроші.

Крім того, потрібно не тільки обладнання, а й електроенергія. Значна частина майнінгу біткоїнів здійснюється в межах рентабельності електроенергії для постачальників електроенергії. Майнінг має тенденцію рухатися туди, де знаходиться джерело енергії, а не навпаки. Таким чином, використання гідроелектростанцій, ферм із сонячними панелями та геотермальних станцій на периферії, зазвичай, є основним джерелом живлення обладнання для майнінгу. Звичайні майнери отримують тарифи від 0,025 доларів США/кВт-год до 0,06 доларів США/кВт-год. Це, зазвичай, найнижчі можливі тарифи, і для постачання за такими низькими тарифами більшість енергетичних компаній вимагають, щоб були укладені довгострокові контракти.

Через зростання ціни й, отже, потреби в енергії, за останні кілька років отримати достатньо електроенергії для роботи майнінгової ферми стало набагато складніше. Коли мережа Біткоїна була маленькою, можливо, можна було отримати достатньо електроенергії для роботи обладнання, яке могло б забезпечити 51% хеш-потужності, але з часом це ставало все менш здійсненним. Кількість енергії, яку споживає мережа Біткоїна, продовжує зростати, і для успішного здійснення атаки зловмиснику потрібно буде отримати значну кількість електроенергії.

Імовірно, є деякі енергетичні компанії, які можуть забезпечити 51% від загального енергоспоживання мережі заразом, але зичу успіхів у спробах переконати їх продати вам стільки одним махом. Енергетичний бізнес – це бізнес, де споживачі зв’язані великою кількістю довгострокових контрактів: короткострокова, інтенсивна подача електроенергії протягом тижня або двох непрактична, і якщо це й можливо, то, зазвичай, дуже дорого. Пам’ятайте, що є фабрики, підприємства та ферми – не кажучи вже про помешкання – у яких продовження роботи залежить від електроенергії, яку постачають ці електростанції. Їх не можна просто відключити, щоб забезпечити електрикою гіпотетичного зловмисника.

Іншими словами, як зловмиснику, вам знадобиться доступ до серйозної кількості електроенергії, яка навряд чи буде доступна вам, якщо ви не контролюєте джерело живлення самостійно. Тож вам потрібно не тільки контролювати 51% потенційної хеш-потужності, але й, швидше за все, доведеться генерувати електроенергію самостійно.

Атаки, орієнтовані на отримання прибутку

Капітальні витрати на проведення атаки 51% величезні. Вам знадобиться великий запас справді хорошого обладнання для майнінгу, тони електроенергії, яку ви не зможете купити в готовому вигляді. Це означає, що вам, ймовірно, доведеться виробляти власне обладнання для майнінгу і, можливо, виробляти власну електроенергію. Для цього, ймовірно, потрібні роки для виробництва обладнання і довгострокові контракти для отримання необхідної електроенергії. З економічної точки зору інвестування такого великого капіталу матиме сенс лише в тому випадку, якщо ви зможете отримати достатньо прибутку від атаки, так щоб авантюра була цього варта. Є кілька способів спробувати отримати прибуток від цього, включаючи продаж цінних паперів без покриття або спробу атаки подвійної трати, але всі вони потребують якогось способу «зіскочити», щоб утекти з грошима. Раніше це було набагато простіше, але тепер все змінилося через закони щодо протидії відмиванню грошей та щодо ідентифікації клієнтів, які стосуються більшості бірж.

Крім того, спільне проведення такої операції означає, що зловмисник має величезний потенціал доходу від чесного майнінгу. Це набагато менш ризиковано і вимагає набагато менше початкових капіталовкладень, оскільки вам не потрібен 51% мережі.

Іншими словами, економічно не має жодного сенсу здійснювати атаку 51% через пов’язані витрати та ризик. Економічно набагато доцільніше атакувати таким чином альткоїни, у яких хешрейт значно нижчий.

Атака з боку суверенного суб’єкта

Єдиний реальний потенціал для атак 51% на майнінг є у суб’єктів державного рівня. Якщо припустити, що це єдиний суверен, такому суб’єкту потрібно буде не зважати взагалі на вартість, мати доступ до неймовірної кількості енергії та мати мотив для атаки на Біткоїн. Знову ж таки, це не дає зловмиснику контроль над мережею, а лише можливість атакувати невеликий її фрагмент. Залишаючи осторонь мотивацію, погляньмо на практичну логістику.

Для того, щоб зробити щось подібне, навіть суверенній державі потрібно буде скоординувати багато дій, щоб усе запрацювало. Уряду потрібно буде отримати великий запас хеш-потужності або через власні заводи, або шляхом реквізиції необхідного обладнання. Навряд чи це довго залишатиметься таємницею, і спільнота, швидше за все, зможе підготуватися. Аналогічно, таким же чином уряд повинен буде отримати великий запас електроенергії. Знову ж таки, це навряд чи залишиться у таємниці надовго. Координацію необхідно буде здійснювати на військовому рівні, а це те, що більшість урядів знає, як робити.

І все це заради чого? Однієї атаки подвійної трати, яка «проскочить» на якійсь окремій біржі? Знову ж таки, така атака не знищує Біткоїн. Решта мережі продовжує рухатися вперед, і якщо атака триватиме, існують децентралізовані способи звести нанівець навіть атаки з найбільшою хеш-потужністю. Це в жодному разі не те, що критична точка, тому що, просто кажучи, Біткоїн так легко не провалиться.

Чому альткоїнери одержимі атакою 51%

Тож питання повертається до того, чому так багато прихильників альткоїнів так часто згадують про це.

По-перше, це одна з небагатьох речей, яка хоч трохи сприймається як уразливість у Біткоїні. Пам’ятайте, що альткоїни – це конкуренти Біткоїна, і, як і будь-який хороший конкурент, вони застосовують FUD (акронім від англ. fear, uncertainty, and doubt («страх, невпевненість, сумнів»)) щодо конкурентів, щоб самим виглядати краще. Це чудовий спосіб відвернути людей від недоліків централізації, які очевидно мають їхні альткоїни.

По-друге, вони, як правило, намагаються продати доказ володіння, доказ зберігання чи іншу нісенітницю. Це їхній спосіб показати переваги своєї системи. Більшість альткоїнерів підтримують свої альткоїни, тому що вони дійсно хочуть, щоб їхня монета була Біткоїном. Вони хочуть бути багатими, як Трейс Майєр, але зі своєю монетою. То ще одна ціла стаття, яку мені потрібно написати, але це зрозумілі емоції, викликані переважно заздрістю.

Висновок

Атаки на майнінг надмірно роздувають здебільшого люди, які намагаються надрукувати власні гроші (або принаймні бути елітою в новій валюті). Атаки 51% надто дорогі, щоб бути економічно доцільними, мають занадто малу віддачу, щоб принести багато грошей, і мають занадто обмежений характер, щоб завдати шкоди більше, ніж, можливо, кільком компаніям або окремим людям.

Цілком можливо, що атака 51%, що нагріє біржу на 100 BTC або близько того, не обов’язково буде чимось поганим для Біткоїна. Подібно до хардфорка BCH, цілком можливо, що така подія доведе, що Біткоїн не є крихким, і спричинить велике ралі.

Це гостьова публікація Джиммі Сонга. Висловлені погляди є його власними й не обов’язково співпадають з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Боротьба з упередженістю ЗМІ важлива в епоху цифрових технологій, коли ця упередженість стає дедалі очевиднішою. Фернандо Ніколіч 21 липня 2024
Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Усталені методи забезпечення безпеки не відповідають очікуванням дедалі більшого сегмента ринку Біткоїн-користувачів. Алекс Бержерон 20 липня 2024
Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024