Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки

Lightning стає сполучною ланкою, яка скріплює різні системи, побудовані на Біткоїні.

Один із плюсів управління Breez – це різноманітність людей, з якими я зустрічаюся та працюю. У нас є партнери з Ямайки, США, Швейцарії, Німеччини, Канади, Естонії й не тільки. У нас є користувачі у Фінляндії, Уельсі, Намібії, Індії, практично скрізь. Люди, які працюють в Breez, живуть на трьох континентах і мають різне національне та етнічне походження.

Вибір платформи для спілкування (Telegram? Slack? Zoom? Discord?) іноді потребує певного погодження. Що ніколи не потребує погодження, так це мова, яку ми використовуємо для спілкування. Це завжди англійська. Для багатьох з нас англійська є другою (або третьою чи четвертою) мовою, але це не має значення. Кожен контакт відбувається англійською, всі канали автоматично функціонують англійською мовою, і всі публічні комунікації ведуться англійською. Іншого варіанту просто немає.

І змінити цю традицію у принципі неможливо. Ніхто не може наказати, щоб ми почали спілкуватися мандаринською, есперанто чи інуктитут. Англійська мова була обрана через зручність, фактичну корисність, історичне застосування і просто кількість користувачів. Якщо це працює, то навіщо щось міняти?

Цей приклад дуже наочний. По-перше, інтерфейс між окремими вузлами в мережі – людьми, націями чи спільнотами – має форму мови. По-друге, потрібна спільна мова. Фактично межі мови – це межі мережі. Інакше кажучи, мережа визначається поширенням мови. Зрештою, загальноприйнята мова дуже швидко закріплюється, коли всі звикають до неї.

Тепер факт про сьогодення, що безумовно визначить майбутнє: Lightning стає загальноприйнятою мовою Біткоїн-економіки.

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки
Lightning – це Вавилонська вежа Біткоїна, яку ніхто не хоче зносити. (Зображення: Wikimedia)

Спільна мова для підмереж

Раніше я говорив про різні технології «останньої милі». Вони подібні до місцевих другорядних доріг, які з'єднують користувачів з високопродуктивною мережею Lightning і, зрештою, з основною мережею Біткоїна. Усі вони переважно працюють шляхом об'єднання користувачів та їхніх транзакцій у підмережі.

Наприклад, Ark і Liquid конвертують вхідні біткоїни у власні механізми (VTXO і L-BTC відповідно), які користувачі потім можуть відправляти один одному відповідно до своїх протоколів без необхідності подальших транзакцій всередині мережі. Учасники Fedimint ефективно об'єднують свої біткоїни та торгують борговими розписками між собою, при цьому транзакції та фінансовий стан справ контролюються федерацією довірених зберігачів. За допомогою Cashu люди обмінюють токени електронних грошей та довіряють емітенту.

Кожен вид підмережі може використовувати власну мову. Те, як вузли спілкуються між собою у цих підмережах – їхня справа. Що цікаво, ці підмережі спілкуються один з одним через Lightning, навіть якщо йдеться, скажімо, про два монетні двори Cashu або коли Fedi взаємодіє з Ark. Lightning – це спільна мова всіх успішних підмереж, заснованих на Біткоїні.

Повертаючись до аналогії з англійською, для мене немає значення якою мовою ви розмовляєте вдома або в супермаркеті. Ви можете говорити на будь-якому діалекті з тими, хто його розуміє. Але якщо ви хочете поговорити зі мною чи кимось ще в Telegram або Slack, англійська – єдиний варіант. Ніхто не міг би це змінити, навіть якби захотів, і, схоже, ніхто цього не хоче. Прямо як із Lightning.

Lightning – це загальноприйнята мова підмереж, які розвиваються. Це мова Біткоїна.

Чому Lightning – оптимальна мова для Біткоїна

Загальноприйнята мова не обов'язково є оптимальною мовою. Так само як мейнчейн Біткоїна має певні переваги для певних цілей (наприклад, незмінність, відкритість, відсутність кордонів тощо), Lightning є найкращим вибором як загальноприйнята мова для підмереж принаймні з трьох причин.

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки
Багаторівневі мережі, які взаємодіють за допомогою загальної мови. (Зображення: Adobe Firefly)

Lightning – це Біткоїн, а Біткоїн – це актив на пред'явника, який не вимагає довіри

Перша і, ймовірно, найважливіша причина, чому Lightning є найкращою загальноприйнятою мовою, полягає в тому, що він використовує Біткоїн. Підмережі можуть не довіряти одна одній і не мають для цього підстав. Але оскільки Біткоїн і, як наслідок, Lightning не потребують довіри, підмережі можуть взаємодіяти без довіри. Біткоїн – єдиний життєздатний актив на пред'явника, а Lightning – це мова Біткоїна, тому Lightning – найкраща спільна мова для взаємодії підмереж одна з одною.

Крім того, Lightning, як і Біткоїн, також уникає кредитного плеча. Вся бізнес-модель банків з частковим резервуванням ґрунтується на дірі в їхніх балансах. Своєю чергою, в Lightning враховується кожен сатоші. Звіт, який відображатиме всі позиції в мережі, постійно збалансований. Жодних прогалин, жодного дублювання. Lightning чинить опір дисбалансу, викликаному некомпетентністю і підлістю, які є невіддільним компонентом у середовищі, яке не потребує довіри.

Lightning за своєю природою транзакційний та інтероперабельний протокол

По-друге, Lightning – це транзакційний протокол, призначений для спрощення платежів. Для звичайних платежів тут немає мемпулу та затримки до видобутку наступного блоку. Платежі займають секунди. Транзакції – ось що робить протокол Lightning цінним. Буквально. Статичні сатоші у мережі не приносять жодної віддачі. Щоб ліквідність на Lightning зростала, необхідний рух. Загальноприйнята мова не буде широко використовуватись, якщо вона сприяє мовчанню. Вона повинна сприяти спілкуванню, що і робить Lightning.

Крім того, технологія Lightning за своєю природою інтероперабельна. Вона була розроблена, щоб уможливити кілька реалізацій вузлів Lightning з різним проєктуванням, нюансами та мовами програмування. Однак ці вузли можуть взаємодіяти через спільну мережу. Завдяки функціональній сумісності за своєю конструкцією інші технології можуть легко додати Lightning як ще один інтерфейс.

Lightning має критичну масу

Зрештою, загальноприйнята мова потребує значної кількості носіїв. Спробуйте сказати «skibidi rizz» в будинку для людей похилого віку або, що ще краще, в будинку для людей похилого віку в Камбоджі. Найбільшою перевагою англійської мови є її популярність: нею розмовляє більше людей, ніж будь-якою іншою мовою на планеті. І хоч англійською говорить лише чверть жителів багатьох країн, англомовну людину можна зустріти за сусіднім столиком практично в кожному барі та ресторані планети. Навряд чи вдасться зробите те саме з каталанською.

Lightning вже досягла своєї критичної маси. Вже очевидно, що підмережі Cashu та Fedimint взаємодіятимуть один з одним через Lightning. Так вони були спроєктовані, тому зміна спільної мови між мережами потребувала б їхнього переналаштування. Як і у випадку з англійською, яка б мова не використовувалася всередині мереж, Lightning – це мова, якою вони спілкуються між собою, і вона вже закріпилася.

Постійність Lightning

Справжня блискавка є короткочасним явищем. Миттєвий спалах і зникнення – ось і все. Але мережа Lightning – інтерфейс між будь-якою кількістю вузлів, підмереж та мейнетом Біткоїна – нікуди не дінеться. Загальноприйняті мови, як правило, зберігають цей статус протягом століть.

Біткоїн – найкраща валюта у світі. Lightning – це загальноприйнята мова у світі Біткоїна, і вона нікуди не дінеться. Для тих, хто вже працює в Lightning, це дуже хороша новина. Той факт, що Lightning закріпилася, означає цінність нашої переваги першопроходця у майбутньому.

Це також гарна новина для тих, хто тільки починає використовувати Lightning або думає про це. Це усуває невизначеність щодо того, яку технологію підтримувати та в яку інвестувати. Lightning рухається тільки вгору, тож починати ніколи не пізно. Вчора краще, ніж сьогодні, сьогодні краще ніж завтра, але й завтра теж добре.

Найкращий час, щоб зайнятися Lightning – зараз.

Це гостьовий пост Роя Шейнфельда. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024