Nostr: історія першої у світі децентралізованої соцмережі

Nostr: історія першої у світі децентралізованої соцмережі

Децентралізована соціальна мережа Nostr ще досить молода, проте за короткий час їй вдалося набути популярності, зокрема, серед представників Біткоїн-ком'юніті.

Що таке Nostr

Проєкт Nostr, що стоїть за абревіатурою Notes and Other Stuff Transmitted by Relays («Повідомлення та інші матеріали, що передаються ретрансляторами»), являє собою нову соціальну мережу, яка прагне перетворити ландшафт цифрового спілкування. Ця платформа є унікальною тим, що вона повністю децентралізована і не залежить від центрального сервера або керуючої організації. Натомість Nostr використовує мережу ретрансляторів для передачі та зберігання даних, що забезпечує підвищений ступінь приватності та свободу для користувачів. Ключовим аспектом є її інтеграція з Біткоїном, яка дозволяє користувачам надсилати й отримувати чайові або оплачувати преміум-функції мережі, використовуючи мікротранзакції у BTC.

Nostr: історія першої у світі децентралізованої соцмережі
Презентація функції zaps. Конференція Nostr. Джерело: соцмережа X.

Однією з особливостей Nostr є використання криптографічних ключів для ідентифікації користувачів, що забезпечує високий рівень безпеки й анонімності. Nostr – досить молодий проєкт, проте він вже привернув широку увагу з боку Біткоїн-спільноти та прихильників цифрової приватності.

Про створення Nostr

Nostr створили криптограф під ніком Fiatjaf і програміст Бен Арк за підтримки компанії No Big Deal (NBD). Це некомерційний підрозділ Lightning-фірми Zebedee – розробника ігор та платіжних рішень для Біткоїна. 2022 року проєкт привернув увагу колишнього генерального директора Twitter Джека Дорсі, який пожертвував на нього 14 BTC (близько $245 000 на той момент).

У травні 2023 року підприємець виділив $10 млн компанії OpenSats. Цей проєкт також займається підтримкою біткоїн-стартапів з відкритим кодом. Половину пожертвувань із цих коштів було призначено для подальшого розвитку Nostr. Соцмережа продовжує активно розвиватися щодня, сьогодні вона налічує вже понад 366 000 користувачів.

Nostr: історія першої у світі децентралізованої соцмережі
Статистика із соцмережі Nostr. Джерело: Nostr.Band.

Цей протокол являє собою значний крок уперед у прагненні створити більш безпечний цифровий простір, де користувачі можуть вільно спілкуватися та обмінюватися інформацією без побоювань цензури або контролю з боку централізованих органів.

Принцип роботи

Nostr складається з двох компонентів: клієнтів та ретрансляторів. Кожен користувач запускає клієнт (наприклад, застосунок Damus), а будь-який бажаючий може запустити ретранслятор (сервер, до якого можна підключитися). Користувачі генерують пару відкритого та закритого ключів через свого клієнта для доступу до облікового запису (в цій системі відкриті ключі аналогічні іменам користувачів, а закриті – паролям). Для передачі повідомлення, наприклад, у соцмережі X, потрібно підключитися до ретрансляторів і підписати повідомлення за допомогою свого закритого ключа. Будь-який ретранслятор, до якого підключений користувач, транслюватиме його повідомлення.

Публічні адреси Nostr також дозволяють надсилати особисті повідомлення, зашифровані відкритим ключем, які зможе розшифрувати тільки одержувач.

Nostr: історія першої у світі децентралізованої соцмережі
Конференція присвячена Nostr. Джерело: соцмережа X.

З моменту свого створення Nostr привернув увагу як криптовалютного, так і більш глобального технологічного співтовариства. Проєкт було добре прийнято за його інноваційний підхід до розв’язання проблем, пов'язаних із централізованим управлінням даними та приватністю. Основний фокус Nostr на використанні криптографічних ключів для ідентифікації користувачів та децентралізованої системи ретрансляторів ставить його в авангард поточних розроблень у галузі децентралізованих технологій.

Як Nostr пов'язаний з Біткоїном

Хоча Nostr не використовує блокчейн Біткоїна безпосередньо, він упроваджує аналогічні принципи у своїй архітектурі, використовуючи криптографічні ключі для ідентифікації та аутентифікації користувачів. Крім того, інтеграція Біткоїна в екосистему Nostr проявляється у можливості використання мікротранзакцій Біткоїна для оплати преміум-функцій або для надсилання чайових іншим користувачам. Ця функціональність не лише сприяє посиленню економічної самодостатності користувачів і ретрансляторів у Nostr, а й зміцнює зв'язок між головним цифровим активом та новими формами соціальних взаємодій у цифровому просторі.

Конфлікт з Apple

У червні розгорілося протистояння представників Apple із розробниками Damus. Apple пригрозила видалити з App Store застосунок для соціальної мережі Nostr – Damus – через те що він дозволяє користувачам переказувати один одному сатоші за контент, розміщений у застосунку. Технологічний гігант прирівняв це до продажу цифрового контенту. Спочатку застосунок планували повністю прибрати з App Store, але згодом обмежилися лише деактивацією функції zaps.

Конфлікт між Apple та Nostr є прикладом зіткнення централізованого корпоративного підходу з децентралізованими принципами, що лежать в основі технологій, таких як Nostr та Біткоїн. Цей конфлікт проявився у потенційних обмеженнях або викликах, з якими Nostr зіткнувся б під час спроби інтеграції свого застосунка в екосистему App Store компанії Apple. Ключові проблеми могли стосуватися політики конфіденційності, безпеки даних і централізованого контролю над застосунками, запропонованими в App Store. Ця напруга підкреслює фундаментальні відмінності в підходах до управління даними та приватності, де централізовані корпорації, такі як Apple, прагнуть підтримувати контроль над користувальницьким досвідом і безпекою, в той час як децентралізовані платформи, подібні до Nostr, націлені на надання користувачам більшої свободи й анонімності.

Підбиваючи підсумки

Nostr вирізняється серед традиційних соціальних мереж своєю унікальною децентралізованою структурою, яка забезпечує користувачеві більший контроль над своїми даними та захист від цензури. На відміну від централізованих платформ, де дані зберігаються на серверах компаній, схильних до втручання та контролю, Nostr поширює інформацію через мережу незалежних ретрансляторів, що робить майже неможливим цензуру та маніпуляцію даними. Ця модель також зменшує ризики, пов'язані з єдиною точкою відмови, та надає користувачам набагато більшу приватність, оскільки вони використовують криптографічні ключі для аутентифікації. Крім того, інтеграція з Біткоїном для мікротранзакцій додає елемент економічного стимулювання та самодостатності, що відсутнє у традиційних соціальних мережах. Отже, Nostr являє собою інноваційну альтернативу, спрямовану на підвищення безпеки, прозорості та контролю користувача у сфері цифрового спілкування.

Terraform Labs погодилася сплатити штраф у $4,5 млрд Terraform Labs погодилася сплатити штраф у $4,5 млрд До Квон зміг досягти принципової угоди з американським регулятором. Володимир Гришенко 13 червня 2024
Байден розглядає можливість приймати BTC-донати Байден розглядає можливість приймати BTC-донати Команда нинішнього президента США, ймовірно, хоче поповнити свій бюджет коштом Біткоїн-спонсорів. Володимир Гришенко 13 червня 2024
Накопичення біткоїн-китів досягли чотирирічного максимуму Накопичення біткоїн-китів досягли чотирирічного максимуму Аналітики не виключають, що це може бути ознакою чергового бичачого ралі. Володимир Гришенко 13 червня 2024