Що таке UTXO

Що таке UTXO

У той час як розуміння біткоїн-транзакцій і комісій зазвичай не викликає значних складнощів, UTXO є чи не найскладнішим терміном для новачків (і не тільки). Розберемося, що це таке.

Концепція UTXO

UTXO розшифровується як Unspent Transaction Output (невитрачений результат транзакції), і це одна з ключових концепцій у блокчейні Біткоїна. Вся історія транзакцій записується в блокчейні, і система використовує модель UTXO, щоб відстежувати право власності на біткоїни.

Коли користувач здійснює біткоїн-транзакцію, він, по суті, витрачає частину своїх біткоїнів, створюючи вихідні дані транзакції. У цих вихідних даних вказується адреса призначення і сума, що переказується. Кожен вихід транзакції, який не витрачається в наступній транзакції, стає UTXO. Ці UTXO представляють доступні кошти для певної біткоїн-адреси.

Коли користувач хоче витратити біткоїни, він створює нову транзакцію і вказує один або декілька UTXO як вхідні дані для транзакції. Сума вхідних даних повинна дорівнювати або перевищувати суму, що витрачається, а різниця стає комісією за транзакцію. Якщо сума вхідних даних більша за суму, що витрачається, надлишок повертається як «решта» у вигляді нового UTXO.

Наведемо приклад. Якщо ви отримуєте 0,01 BTC від транзакції A і 0,02 BTC від транзакції B, у вас буде два UTXO на суму 0,03 BTC. Коли ви здійснюєте транзакцію в блокчейні Біткоїна, кількість сатоші, яку ви переміщуєте, – не головне. Важливо те, скільки даних ви додаєте до блокчейну.

UTXO та комісії

Модель UTXO впливає на розрахунок комісії, оскільки розмір транзакції в байтах залежить від кількості входів і виходів. Чим більше входів і виходів, тим більший розмір транзакції, а більші транзакції вимагають додаткового місця в блокчейні, що тягне за собою вищу комісію. Майнери визначають пріоритетність транзакцій, виходячи з плати за байт, прагнучи максимізувати свої прибутки.

Іншими словами, кожен переміщений вами UTXO вимагає додаткової обчислювальної потужності й займає більше місця у блокчейні Біткоїна. При здійсненні транзакцій з більшою кількістю UTXO ви будете платити набагато більшу комісію, оскільки розмір та вартість транзакції залежать від обсягу даних, які ви надсилаєте.

У транзакції нижче ви бачите, що було відправлено лише один UTXO. Ця людина сплатила 80,5 сатоші за віртуальний байт даних, які вона відправила. Відправлення одного UTXO вартістю 3929 BTC або $169 841 на одну адресу коштувало 10 720 сатоші ($4,63).

Що таке UTXO
Приклад біткоїн-транзакції з одним UTXO. Джерело: Mempool Space.

Порівняємо це з наступною ситуацією. У транзакції нижче ви бачите, що було відправлено 80 UTXO. Ця людина сплатила 87,2 сатоші за віртуальний байт, який вона відправила. Надсилання 80 UTXO вартістю 0,36 BTC або $15 562 на одну адресу коштувало 635 364 сатоші ($274,63). Іншими словами, комісія зросла майже у 60 разів лише через надмірну кількість UTXO (до того ж сама сума переказу в другому прикладі була значно нижчою).

Що таке UTXO
Приклад біткоїн-транзакції з 80 UTXO. Джерело: Mempool Space.

Практичні поради

Якщо комісії значно зростають, деякі UTXO можуть бути недоцільними для відправлення. Іноді комісії можуть коштувати більше, ніж вартість окремого UTXO. Щоб захистити себе від цього (непридатних для використання UTXO), експерти радять виводити кошти з біржі на власний гаманець лише тоді, коли ви досягли як мінімум 0,01 BTC (1 000 000 сатоші). Це забезпечить вам набагато більшу гнучкість у майбутньому, коли ви будете витрачати свої BTC.

Відповідно, якщо у вас менше ніж 0,01 BTC, є сенс залишити монети на кастодіальному гаманці, щоб уникнути комісій, і не виводити на власний некастодіальний гаманець поки не накопичите 0,01 BTC.

Наявність невеликих UTXO, ймовірно, стане дуже великою проблемою для деяких власників у майбутньому. Уникнути цього можна, консолідувавши свої UTXO у періоди, коли комісія у мережі не надто висока.

Щоб консолідувати свої UTXO:

1) Створіть нову адресу у своєму гаманці

2) Надішліть кілька маленьких UTXO на цю адресу, щоб об'єднати їх. Ви отримаєте один великий UTXO.

Відправлення маленьких UTXO на нову адресу – це як обмін 100 купюр по 1 грн на одну купюру в 100 грн.

Але будьте обережні. Кожен UTXO можна відстежити у блокчейні. Тож потрібно бути уважним, щоб не повідомляти всім, скільки BTC у вас загалом. Ви можете зробити це різними способами. Наприклад, якщо ви отримали транзакції від когось двічі, ви можете об'єднати їх в одному UTXO, щоб він не бачив решту ваших активів.

Обирайте біткоїн-гаманець, який забезпечує прозорість і контроль над UTXO. Деякі гаманці дозволяють користувачам вручну визначати, які UTXO використовувати в транзакції, що забезпечує більший контроль над приватністю й комісіями.

Періодично перевіряйте статус UTXO у вашому гаманці. Багато гаманців мають функції для відображення інформації про UTXO. Використовуйте гаманці, які надають точні алгоритми розрахунку комісій на основі поточних умов мережі. Пам'ятайте про компроміс між комісією і швидкістю підтвердження транзакцій. Відрегулюйте свої налаштування відповідно.

Уникайте створення дуже дрібних UTXO, які зазвичай називають «пилом» (dust). Такі UTXO можуть сприяти збільшенню розміру транзакцій і підвищенню комісій. Використовуйте нові формати адрес bc1q та bc1p, які забезпечують більш ефективне використання простору блоків і можуть призвести до зниження комісій.

Також регулярно створюйте резервні копії свого гаманця, особливо перед внесенням змін або консолідацією UTXO. Це гарантує, що ви зможете відновити свої кошти в разі будь-яких проблем. І насамкінець, будьте в курсі змін в мережі Біткоїн, таких як оновлення або зміни в рівні комісій, щоб відповідно адаптувати свої стратегії управління UTXO.

Підсумки

Для оптимізації роботи блокчейн працює з UTXO, а не сатоші напряму. Всі невитрачені виходи транзакцій і є UTXO. Ефективне управління ними важливе з двох основних причин: зниження комісій, що сплачуються та досягнення кращої приватності у мережі. Чимало сучасних гаманців (особливо десктопних, що дозволяють інтегрувати апаратні) мають розширений функціонал щодо роботи з UTXO. Тож є сенс приділити цьому додаткову увагу.

Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами Сім порад для подорожей з Біткоїн-ключами У міру того, як Біткоїн стає все більш інтегрованим у повсякденне життя, ознайомтеся з деякими простими порадами, які допоможуть зберегти ваш біткоїн під час подорожей. Unchained Capital 18 травня 2024
Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Топ-10 порад щодо мультипідпису для новачків Як використовувати мультипідпис, щоб усунути окремі точки відмови та підвищити безпеку ваших біткоїн-активів. Unchained Capital 05 травня 2024
Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Гайд із самостійного зберігання біткоїна для майнерів Отримавши важко зароблену винагороду за видобуток біткоїна, майнери повинні вирішити, як зберігати свої прибутки. Це докладний посібник із самостійного зберігання для тих, хто забезпечує роботу мережі Біткоїна. Unchained Capital 28 квітня 2024